SG.hu

SUSE Linux Európa leggyorsabb szuperszámítógépén

SUSE Linux Enterprise Server rendszer fut a SuperMUC szuperszámítógépen, amely a negyedik helyet érte el a világ leggyorsabb szuperszámítógépeiről összeállított 500-as listán, Európában pedig az elsőnek számít.

A bonyolult fizikai és folyadékdinamikai kérdések kutatására használt rendszert hivatalosan nemrégiben mutatták be a németországi Garchingban, a Bajor Tudományos Akadémia irányítása alá tartozó Leibniz-Rechenzentrum (LRZ) alapításának 50. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen. A SuperMUC az IBM által gyártott System X iDataPlex rendszer, amelynek több mint 155 000 processzormagja összesen több mint 3 petaflop számítási teljesítményre képes. A SuperMuc egyik különlegessége a melegvizes hűtési technológia, amelyet az IBM fejlesztett ki az emberi vérkeringés elve alapján, és amely a hagyományos léghűtéssel felszerelt számítógépekhez képest 40 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt. A rendszer emellett képes az energia összegyűjtésére is, amely így felhasználható a Leibniz szuperszámítógépes központ épületeinek fűtésére.

"A SuperMUC hatékonysága többszörösen meghaladja az elődeiét. A SUSE Linux Enterprise rendszerben elérhető Linux kernelfunkció, a frekvenciaskálázás segítségével az alkalmazásokat optimális működési teljesítménnyel futtathatjuk. Ahol csak lehet, kihasználjuk a Linux újonnan kifejlesztett energiatakarékos megoldásait” – mondta Dr. Herbert Huber, az LRZ nagyteljesítményű rendszerekért felelős igazgatója.

„A Leibniz-Rechenzentrum nagyteljesítményű számítógépes részlege 1998 óta a SUSE-t használja. Akkoriban nagy jelentőséggel bírt számunkra, hogy a SUSE által kínált technikai megoldások és hasznos funkciók a többi Linux-disztribúcióban nem voltak elérhetők” – fejtette ki Prof. Dr. Arndt Bode, az LRZ igazgatója. „Fontos volt emellett a földrajzi közelség, a közvetlen kapcsolat a SUSE fejlesztőivel és termékmenedzsment-csapataival, valamint a rendkívül gyors támogatási szolgáltatás. Ez a mai napig óriási előny számunkra, ezért használunk SUSE Linux Enterprise Servert az összes nagyteljesítményű számítógépünkön és a legtöbb egyéb rendszerünkön is.”

"A SUSE és a hardverbeszállítóink közötti együttműködés mindig is zökkenőmentes volt. Például olyan közös szolgáltatásokat fejlesztettek ki, amelyeket azóta a Linux kernelbe is beépítettek. Az ilyen együttműködés elengedhetetlen az olyan projektek sikeréhez, mint amilyen a SuperMUC.” - tette hozzá Dr. Huber.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!