Berta Sándor

Óriáscégek hagyták ott a BSA-t

A Techrights szerint az elmúlt két évben több ismert IT-cég is hátat fordított a szoftverkalózkodás ellen küzdő Business Software Alliance (BSA) nevű szervezetnek.

A BSA-t sokan gyakran csak szoftverrendőrségként emlegetik, mely elnevezés ellen ők maguk sem tiltakoznak, holott a szervezet egy egyszerű alapítvány, nem nyomozóhatóság és nincsen semmilyen hatósági felhatalmazása. A szövetség tagjai között megtalálhatók a legnagyobb informatikai és számítástechnikai társaságok, például az Adobe, az Apple, az Autodesk, a CA, a Corel, a Dell, az Intel, a McAfee, a Microsoft, a Siemens és a Symantec.

A dr. Roy Schestowitz által üzemeltetett Techrights érdekes felfedezést tett: az elmúlt két esztendőben jelentős tagcserék történtek a BSA támogatóinak táborában. A Techrights működtetője egyszerűen megvizsgálta a 2008-as és a 2010-es taglistát. A szervezethez csatlakozott az AVG, a Dassault Systemes SolidWorks Corporation és a Kaspersky. A távozók listáján azonban igazi nagyágyúk, például a Borland, a Cisco Systems, az EMC Corporation, az IBM és a Hewlett-Packard találhatók.

Ezt az információt megerősítette a BSA német részlegének szóvivője, aki ugyanakkor közölte, hogy a szervezetnek vannak regionális partnerei, illetve olyan támogatói, akik csak a kalózkodás elleni harcot pártolják. Előbbiek közé tartozik például az SAP, amelynek neve a szövetség amerikai honlapján nem olvasható, míg az utóbbiak nem vesznek részt a politikai és jogi kampányokban.

A tagcsere oka lehet, hogy az egyes vállalatok eltérő álláspontot képviselnek a szabadalompolitikai kérdésekben. Emellett felmerült az a lehetőség is, hogy több cég - elsősorban az IBM - megunták a BSA túlzott Microsoft-központúságát. Ezt az információt ugyanakkor a szóvivő nem erősítette meg, igaz nem is cáfolta. De szerinte, ha ez lenne a háttérben, akkor a kiválásokra már sokkal előbb sor került volna és a vita sem az elmúlt hónapokban tört volna ki.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • opeca #10
    Hát ez körülbelül olyan volt, mint amikor a keménykedő, vasággyal 30 kilós hülyegyerek mellé odalép egy 170 kilós Bob Sapp és megkéri, hogy akkor az ő faszával legyen kedves és ne nagyon verje a csalánt.
  • opeca #9
    Példának okáért:

    "Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal már október végén megkereste és nyomatékosan felhívta a Business Software Alliance-t (BSA) arra, hogy ne terjeszkedjen túl az adóhatósággal kötött együttműködési megállapodásban foglaltakon, mivel az veszélyezteti a megállapodás fenntartását.

    Az APEH tudomására jutott nemrégiben, hogy a BSA a vállalkozóktól a szoftverek nyilvántartására vonatkozó információkat kér, és leveleiben az APEH-hal kötött együttműködési megállapodásra hivatkozva arról tájékoztatja a gazdasági társaságokat, hogy amennyiben nem küldik meg társaságuk szoftvereinek nyilvántartását, úgy gyakorolni fogják az APEH és a BSA közötti együttműködési szerződésben rögzített jogaikat.
    A BSA nem egyeztetette az APEH-hal e levelek tartalmát, a levél nem tükrözi a két szervezet közötti együttműködési megállapodásban foglaltakat. Az állami adóhatóság megkereste a BSA-t, és nyomatékosan felhívta figyelmét arra, hogy ne terjeszkedjen túl a megállapodásban foglaltakon, mivel ez veszélyezteti a megállapodás fenntartását. A BSA az adóhatóság megkeresésére ígéretet tett arra, hogy a több ezer tervezett levél kiküldését leállítja, valamint a már kiküldött levelek miatt keletkezett félreértéseket tisztázza."

    Tehát gyakorlatilag ócska kis csalók, szánalmas mutyialapítványa küzd a szoftverkalózkodás ellen. Annyira megható...
  • strogg #8
    Ez nem volt mindig igy
    http://www.info-media.hu/hirek/23126?wa=hkIM06
    Ész nélkül jelentgették fel a cégeket, és egy shareware total commander után már vitték is el a gépparkot a rendőrök. Ekkor született a mondás, hogy "windows-os gépet jogilag nem lehet megvédeni", ugyanis a bsa-s szakértő bármikor mondhatja, hogy szakértői vizsgálatra visszatartja. (tehát viszik ha akarod ha nem)
    Ez egyébként most is igy van, csak sokkal célzottabban pécézik ki az "áldozatot". Köztudottan "microsoft rendőrség", és ez gondolom egy magára valamit is adó cégnek elég cikis. Ezért lépnek ki.
  • gothmog #7
    Na, szóval itt dőlt ki az a bizonyos liszt.
  • gothmog #6
    Amellett képzelem, hogy az SAP-nek, meg a Cisco systemsnek mekkora problémát okoz a szoftverkalózkodás.
  • gothmog #5
    Úgyértem, itt nálunk. A külföldi történéseket nem követtem.
  • gothmog #4
    Pár évvel ezelőttig divat volt náluk keménykedni, aztán valahol ezen a ponton kidőlt a liszt, amikoris kiderült hogy az állítólagos apeh-hátszél hazugság. Azóta szépen elcsendesedett ez a magát hatóságnak képzelő üzleti társulás.
  • sarpba #3
    Pár évvel ezelőtt a mi cégünket még rendszeresen zaklatták. "Szoftverbevallást" akartak kisajtolni belőlünk, és különböző szankciókat helyeztek kilátásba, ha nem teszünk eleget a kérésüknek. Nem vagyunk nagy cég, mindössze pár PC van a tulajdonunkban, de a fentiek miatt messzire kerüljük az összes olyan cég termékét, ami a BSA-val kapcsolatban áll elvi okokból. Azóta több más programmal együtt a 3 win licenszünk is a "polcon porosodik". Szóval szerintem igaza van stroggnak.
  • Büdös Bohóc #2
    milyen fenyegetésről beszélsz, jóformán észre se vesszük, hogy léteznek
  • strogg #1
    vagy mert rájöttek, hogy a bilinccsel fenyegetőzés nem túl jó marketing stratégia. Egyszerűen nem bölcs dolog a leendő ügyfelet fenyegetni, mert akkor legközelebb lehet h. nem nálam akarja elkölteni a pénzét.