Napi Online

Tesztelik a LED-es közvilágítást

Megkezdődött két LED-es közvilágítási projekt tesztüzeme, melynek keretein belül egy Magyarországon úttörő jellegű beruházás valósult meg az RFV Nyrt. kivitelezésében.

Az új technológia legfontosabb előnye, hogy hatékonyabb, mint a hagyományos lámpatestek, élettartamuk is hosszabb, ezzel a beruházó önkormányzatok nem csak az energiaköltségeiken, de a karbantartási kiadásaikon is faraghatnak - áll az RFV közleményében. A közvilágítás hatékonyabbá tételében az első kezdeményezések egyikeként a RFV Nyrt., Érden, illetve korábban Sárospatakon is üzembe helyezett egy-egy úgynevezett LED-es (fénykibocsátó dióda) kísérleti lámpasort.

Nagymértékű hatékonyságnövelés, és ezzel együtt költségcsökkentés érhető el a közvilágításban, hiszen az itt legnagyobb arányban használt kompakt fénycsöves, 36 wattos fényforrások teljesítményével szemben egy LED-lámpatest teljesítmény felvétele 20 watt. Emellett míg a LED üzemideje laboratóriumi körülmények között 100 ezer óra - a gyártók 50 ezer órát minden esetben garantálnak -, addig a hagyományos lámpatesteké alig 12 ezer. A féléves tesztüzemünket követően már most látszik, hogy az energiamegtakarítás elérheti a 60 százalékot Makra József, a cég vezérigazgatója szerint.

Ma Magyarországon a törvényben megszabott közvilágítási órák száma csaknem 4000 óra, ennek alapján könnyen kiszámolható, hogy az energiafelhasználás mellett a fenntartási költségek is csökkenhetnek: míg egy normál lámpatestet 3 évente cserélnek le, addig egy LED-es lámpatest cseréje csak 12 évente esedékes. Ráadásul az eddigi tapasztalatok szerint a LED-es lámpák folyamatos karbantartást sem igényelnek, csupán az általános tisztítást és karbantartást kell elvégezni rajtuk.

Az RFV számításai szerint új beruházások esetén alapvetően költséghatékonyabb új, LED-es lámpatestet választani, a meglévő közvilágításnál pedig 50-100 darab lámpatest esetén éri meg az önkormányzatoknak a hagyományos lámpatestet LED-esre cserélni, ez esetben a megtérülés nagyjából 8-12 év. Új beruházás esetében a költségek gyakorlatilag megegyeznek a hagyományos lámpatestekével, állami, illetve uniós források igénybe vételével viszont csökkenthető a költség, így a beruházás megtérülési ideje is rövidülhet.

Szembeötlő különbség a hagyományos és a LED-es technológia között, hogy míg a nátriumos lámpák sárgás fényt adnak, addig a LED az emberi szem számára természetesebb fényt bocsát ki. Összességében, ahogy néhány évtizeddel ezelőtt a normál izzókat elkezdték felváltani a higanygőz alapú fényforrások, úgy a LED alkalmazása a közvilágításban is hasonló mértékű változást idézhet elő a jelenleg használt nátriumos és kompakt izzós lámpák esetében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • drszoke #8
    Bestleds led áruház.
    Minőségi energiatakarékos LEDes fényforrások megfizethető áron.
    www.bestleds.hu
  • lpollo #7
    A nagy teljesítményű LED diódák hatásfoka "meleg fehér" (~3.500 K) fényben 45-50%, a hideg fehér fényben (~7-10.000 K) 55-70% körül van. Elméletileg elérhető a 90%, de ezek a megfizethető árú LED-ek tulajdonképpen mind kék fényű diódák és a katódsugárcsöves színes TV-hez hasonlóan a fehér fényhez szükséges többi színt foszfor rétegek gerjesztésével lehet elérni, s persze ebben a procedúrában elveszik némi fényteljesítmény. A sárga fényű nátriumlámpák hatásfoka 35-38%, a hosszú fénycsöveké 28-35%, és áruk összahasonlíthatatlanul olcsóbb, mint az ugyanakkor fényerőt produkáló LED-eké. Az élettartamuk 3-4000 óra. A LED-ek élettartama kb. 50.000 óra, de közben folyamatosan csökken a fényteljesítmény, és 50.000 óra múlva az eredetinek csak kb. a 70%-át képesek leadni. Mindehhez társul, hogy két dologra rettenetesen érzékenyek: az átfolyó áram erősségére és a hőmérsékletre. Átfolyó áramnak 350-700 mA-t kérnek (2,8-3,5 V esik rajtuk), és a megadott áramerősséget 2% tűréssel kell tartani - vagyis viszonylag drága áramgenerátoros vezérelt tápegységre van szükség (amelyen keresztül még a túlfeszültség behatolását is meg kell akadályozni, mert arra is érzékenyek a LED-ek). A másik baj az, hogy a megengedett hőmérséklet - ugye félvezetőkről van szó! - alacsony. Míg egy izzólámpa foglalat vidáman elüzemelget 100-200 fokon, a LED-ek hűtőtönkjeit általában 85 C körül illik tartani. Ezért hiába gyártanak egyre többen a hagyományos lámpa foglalatokba LED-es megoldásokat, ha a hagyományos lámpatestben nem megfelelő a hűtés, akkor a LED-ek élettartama néhány száz órára lecsökken. Különleges bordázatokkal, átszellőztetéssel, szellőzés nélküli meleg álmennyezetbe, kirakatba történő beépítések tiltásával találkozhatunk. Úgy tűnik, hogy a LED-ek új lámpatesteket fognak igényelni, néhány olasz és spanyol cég már meg is kezdte ezek gyártását. Mivel a LED-ek kicsik és viszonylag csekély hőt adnak le, ezért új, korábban nem látott formákra számíthatunk.
    .
    Utcai világításra még teljesen versenyképtelenek a LED-es megoldások; például Atlantában a kaszinó sétányon csináltak ilyen világítást, de ugye ez csak reklám, nem a hétköznapi megoldás. A háztartási kompakt fénycsövekkel és persze az izzólámpák bármilyen (akár a halogén töltésű) verziójával viszont már versenyképesek - persze csak akkor, ha a hővédelem és a meghajtó elektronika olyan minőségű, hogy elérhető vele az 50.000 óra élettartam. Gyors megtérülésre a gyakran kapcsolgatott (>napi száz ki-be kapcsolás), vagy az évi legalább 2-3000 ezer órát égő helyeken számíthatunk.
    .
    Polló László
  • nickwearby #6
    :)

    több mint 15 évvel ezelőtt, amikor ledet forrasztottunk technika órán,
    már akkor megfordult a fejemben, hogy miért nem ezt használjuk a hagyományos szálas izzók helyett ,ha az élettartama szinte végtelen,
    és a fogyasztása jóval kisebb.

    Remélem, relative gyorsan elterjednek,
    a fénycsövek rossz fényerejűek, a halogén izzók meg "öregszenek" a használattal,
    ami borzalom, ha az ember nem akarja kidobni, amíg még világít...

    Ó, azok a "régi szép idők",
    amikor mindenki frászt kapott, ha rohadt hangosan kidurrant egy villanykörte és fainul levágta a biztosítékot
  • KillerBee #5
    A meglévő közvilágítás lecserélése 8-12 év megtérüléssel szerintem mostanság nem célszerű, mert a gazdaság mélyrepülése miatt az önkormányzatoknak a legfontosabb feladatok (oktatás, egészségügy) ellátására sincs pénzük. Érdemesebb kivárni 2-3 évet, amikorra remélhetőleg több lesz a pénz és az árak is csökkennek.
  • Sanyix #4
    mocs-kos fény-cső!
  • Exen #3
    Kedves Nazir.

    Azért ne haragudj, de kicsit jobban is körül kell nézni. Egy mai technológiával (nem a gagyi változatok) gyártott Ledes lámpa akármikor elver egy hagyományos, vagy kompakt fénycsövest.

    Ugyan hatásfokban még van kiaknázatlan terület, de így is a legnagyobb gondot az ár jelenti,ami már most megtérül a jobb verzióknál a kisebb fogyasztás és a jóval hosszabb élettartam miatt.

    A GE (General Eletric)2025-re jósolja, hogy elérik a ledes lámpák a mostani kompakt fénycsövesek árát! (és még lesz egy pár meglepetés)

    Szummázva a LEDeké a jövő, a kérdés, csak hogy az áruk mikor megy le eléggé.
  • Nazir #2
    Napi tapasztalatom van a ledes lámpatestekkel. A spot izzók ára közötti különbség horror a középkategória 10 szer drágább legalább és a fényereje kissebb. Nekem biztos nem érné meg lecserélni. Közületek bankok esetében talán megtérűl 5-6 év alatt.

  • duke #1
    Ez az,kar itt benazni a fenycsovekel.Jovo a ledeke.