JohnnyCage

Keresztlicensz szerződést köt az Intel és az AMD

[EETimes] Az örökös ellenségeknek ismert két legnagyobb PC processzorgyártó cég, az Intel és az AMD a napokban bejelentették, hogy a társaságok tíz évre szóló teljeskörű keresztlicensz szerződést kötnek.

A világ legnagyobb chip- és processzorgyártójaként ismert Intel, valamint a kisebb piaci részesedéssel rendelkező, de hasonlóan nagy ismertséggel büszkélkedő Advanced Micro Devices (AMD) hivatalosan is bejelentették, hogy a cégek a jövőben nyílttá teszik egymás előtt technológiáikat.
A mostani keresztlicensz szerződés, amelynek megkötését mind az Intel, mind az AMD képviselői megerősítették egy hosszútávú, 10 évre szóló megállapodás. A szerződés már nem az első a két örökös rivális számára, a társaságok 1976-óta négy hasonló megállapodást kötöttek. A keresztlicensz szerződés pontos részleteit a cégek képviselői nem kívánták elárulni, mondván a szerződés teljes anyaga titkos.

Miután az AMD egy hosszan elnyúló bírósági csata eredményeképpen megszerezte a jogot az x86-alapú PC processzorok gyártására, a keresztlincensz megállapodások a múlt folyamán formális békét tartottak a két konkurens chipgyártó között. A keresztlicensz szerződések egyes hírek szerint azonban megtiltják, vagy legalábbis szigorú megkötésekhez fűzik az AMD processzorok gyártásának kihelyezését más társaságok gyáregységeibe.

Mindez a probléma fokozott figyelmet váltott ki számos elemzőből, mivel véleményük szerint az AMD-nek külső gyártókra lesz szüksége megfelelő mennyiségű processzor leszállításához, különösképpen az alsókategóriás, vagy olcsóbb gépekbe szánt processzorokból, miután a drezdai gyár az év végefelé eléri teljes termelési kapacitását, és mielőtt az új, 130 nm-es csíkszélességű gyártáshoz készített gyártósorok 2003. elején, esetleg 2002. végén 100%-os kihasználtsággal munkába állhatnak.

Egyes források szerint az AMD úgy próbálja majd meg gyártókapacitás-hiányát enyhíteni, hogy olyan partnercégeket keres a processzorok gyártására, amelyek szintén rendelkeznek Intel keresztlicensz szerződéssel. Az AMD a hírek szerint azt vizsgálja, hogy a cég eképpen megszegné-e az Intellel kötött szerződését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • wow78 #14
    Teljesen igazad van zYkL0n, de ez nem csak "mikrookonomiat".
    De egy biztos verseny lesz, majd ha összevesznek!
  • Maverick #12
    Ennek az lesz a vége ha ilyen nagy - úgymond - puszipajtások lesznek, hogy árkartellt alkotnak, oszt b*szhatjuk! Nem mennek majd úgy le az árak!
  • Ligend #9
    Ez nem jelenti a verseny veget, szo sincs rola! Vegyuk peldaul a videokartyak piacat: a D3D a szabvany, minden gyarto ellatja ilyen driverekkel a kartyait. Prociknal ott van az utasitaskeszlet kerdese. Miert lenne az baj, ha csak az ar/teljesitmeny mutato alapjan dontenenk, es nem azt tartanank a szemunk elott hogy X alkalmazas SSE-re van optimalizalva, Y pedig 3DNow!-ra? Mikrookonomiabol mindenesetre tarthatnal egy kis idevago tanitast, szivesen meghallgatnam.
  • Ligend #4
    Lehet hogy megint eljonnek azok az idok, mikor egy Intel chipset-es alaplapba minden gyarto procija menni fog (es viszont)? De az sem lenne utolso dolog, ha SSE/SSE2 utasitaskeszletu AMD procik latnanak napvilagot (no es 3DNow!-val felszerelt P4-ek)...
  • Laalee #3
    nemtom de biztos nagyon durva lehet... :)