SG.hu

A munka jövője a hálózatra kötött intelligens gépeken alapul

Az új mélyreható és széleskörű ipari átalakulás máris alapjaiban változtatja meg a termékek tervezésének és gyártásának módját, és azt is, hogy mire képesek ezek a termékek.

A GE új tanulmánya az Ipari Internetre kötött "intelligens" gépek hálózatával és a korszerű gyártási módszerekkel, például a 3D nyomtatással egyetemben a "globális agy" lesz a fő mozgatórugója annak a paradigmaváltásnak, amely átalakítja az ipart és kijelöli a gyártási módszerek jövőjének irányát. A Munka jövője című tanulmány szerzői, Marco Annunziata, a GE vezető közgazdásza, valamint Stephan Biller, a GE vezető gyártásszakértője szerint a jövő kulcsszavai a zéró betervezetlen állásidő, a nyílt innováció és az "intelligens üzem" lesznek. Az intelligens üzem olyan újfajta gyártóüzem, ahol egyetlen digitális szál köti össze a tervezést, a fejlesztést, a gyártást, az ellátási láncot és az elosztást.

A vállalatok már most is kezdenek a nyílt forrású innovációra és a crowdsourcingra (közösségi ötletbörzékre), azaz a "globális agy teljes potenciálja kiaknázásának két leghatékonyabb módjára" hagyatkozni. Néhány szakma és mesterség feleslegessé és elavulttá válik majd. Ez a váltás azonban szerintük a "munkaerő egyre nagyobb hányadát tereli majd a kreativitás és a vállalkozó szellem irányába, ahol az emberek egyértelmű komparatív előnnyel rendelkeznek a gépek felett. A mostani változások átrendezik a versenyterepet a vállalatok és az országok számára egyaránt, és alapjaiban változtatják meg - mégpedig jobb irányba - munkavégzésünk módját és életünket.


A repülőgépek késésének tizedét betervezetlen karbantartás okozza, mely 8 milliárd dollárba kerül az iparágnak

1926-ban a Colliers magazin megkérdezte Nikola Teslát arról, hogy miként látja a jövőt. Tesla így válaszolt: "A vezeték nélküli energiaátvitel teljes körű alkalmazásával az egész föld egy hatalmas aggyá alakul, és valójában az is, hiszen minden dolog egy valódi és ritmikus egész elemi része." Tesla elképzelése már jó ideje ott áll a közösségi hálózatok bővülése mögött, és most már kezd az innováció, a technológiai fejlődés és a fellendülés hajtóerejévé is válni.

"A globális agy felemelkedésének lehetünk tanúi, amikor is a tudás, az összekapcsolhatóság, a technológia és a hozzáférhetőség nyüzsgő méhkasa korábban elképzelhetetlen módokon egyesíti az embert és a gépet, a fizikai és a digitális világot" - mondta Beth Comstock, a GE marketing igazgatója. "A tudományos felfedezések, az információmegosztás és a puszta leleményesség lehetőséget ad az emberi agy feltörésére, hogy tanuljunk, cselekedjünk, és többé váljunk. Ugyanakkor az emberi intelligenciát a gépekbe is beültethetjük, hogy ezáltal új információkat nyerjünk, fokozzuk a sebességet, és többet tudjunk meg."

"Az átalakulás a globális gazdaságot összekapcsoló komplex ellátó és elosztó hálózatot gyorsabbá, rugalmasabbá és ellenállóbbá teszi" - írják a szerzők. Annunziata és Biller megjegyezték, hogy a vállalatok már most is kezdenek a nyílt forrású innovációra és a crowdsourcingra (közösségi ötletbörzékre), azaz a "globális agy teljes potenciálja kiaknázásának két leghatékonyabb módjára" hagyatkozni. A mérnökök és adattudósok együttműködését segítő platformok, például a GrabCAD és a Kaggle már most is hozzáférést nyújtanak a globális agyhoz. "Megfelelően kell kezelni a szellemi tulajdon kérdését, és esetleg új díjazási konstrukciókat kell kidolgozni" - írja Annunziata és Biller. "Ám a gazdasági ösztönző túlságosan is ellenállhatatlan ahhoz, hogy a folyamat ne menjen előre."

"A technológiai fejlődés - főként a nagyteljesítményű számítástechnika, a robotika és a mesterséges intelligencia terén - kibővíti azon feladatok körét, amelyeket a gépek az embereknél jobban tudnak végezni" - írják a szerzők. Ez a váltás azonban a "munkaerő egyre nagyobb hányadát tereli majd a kreativitás és a vállalkozó szellem irányába, ahol az emberek egyértelmű komparatív előnnyel rendelkeznek a gépek felett" - teszik hozzá. "A kreativitás és a vállalkozó szellem a legmeghatározóbb és leghasznosabb emberi tulajdonság a munkahelyen." A szerzők szerint a változások nemcsak a gyártásra, hanem az oktatásra és a kiberbiztonságra is kiterjednek. "A jövő munkája időt és befektetést igényel, de cserébe új lökést ad a termelékenységnek, a növekedésnek és a gazdasági tevékenységnek" - írja Annunziata és Biller. "Átrendezi a versenyterepet a vállalatok és az országok számára egyaránt, és alapjaiban változtatja meg - mégpedig jobb irányba - munkavégzésünk módját és életünket."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!