Szekeres Viktor

Bombameglepetés: minden idők egyik legsikeresebb filmje a 007 - Skyfall

Az év döbbenetét, legalábbis sikeresség szempontjából az új James Bond-film okozta - senki sem hitte, hogy ennyi embert fog érdekelni.

Megnézted a filmet?
  • Igen. Többször is.
  • Igen.
  • Nem, de tervezem.
  • Nem, és nem is fogom.
Megtörtént az, amire előzetesen senki sem számított, a 007 - Skyfall átlépte azt az egymilliárd dolláros bevételi határt, ami előtte csak 13 filmnek sikerült a filmtörténelemben. Sam Mendes rendezése premierjének nyolcadik hetében, december utolsó hétvégéjén 4,6 millió dollárt termelt Amerikában, amivel a hétvégi toplista 11. helyét szerezte meg. S bár a hétvégi nemzetközi bevételek becslései még nem érkeztek meg, már ez is elegendő volt ahhoz, hogy az akciófilmnek meglegyen az egymilliárdos összbevétel.


A legújabb James Bond-mozi ezzel, miközben Angliában minden idők legsikeresebb filmjévé vált az Avatart megelőzve, Amerikában még "csak" az 51. helyen áll a bevételi örökranglistán, világszinten, a nemzetközi összesítésben pedig értelemszerűen a 14. helyet szerezte meg. Legalábbis egyelőre, hiszen biztosra vehető, hogy napokon belül több pozíciót is előrelép. Ebben azért lehetünk 100%-ig biztosak, mert A sötét lovag, az Alice Csodaországban, a Baljós árnyak, valamint a negyedik Karib-tenger kalózai-epizód is 1,05 milliárd dollár alatt helyezkedik el bevétel tekintetében, a 007 - Skyfall pedig még mindig termeli a bevételt, és például a hatalmas kínai piacon még be sem mutatták - vagyis a további 50 millió dollár megszerzésére mérget lehet venni. (Kínában A Quantum csendje négy éve 20 millió dollárt termelt, a 007 - Skyfall esetében ennek többszöröse sem lenne meglepő.)

A film összbevételéhez Amerika 290 millió dollárt tett hozzá, a világ többi része pedig eddig további 712 milliót. Az Amerikán kívüli piacok éllovasa természetesen az Egyesült Királyság, ahol 158 millió dollárt hozott a konyhára James Bond legújabb kalandja, de a német és a francia forgalmazók sem kell, hogy panaszkodjanak az átváltva 77, illetve 56 millió dolláros bevétel miatt. Az ötödik legnagyobb piac is angolszász, az ausztrálok december 16-ig 39 millió dollárral járultak hozzá a közös kasszához.

S még mielőtt bárki is azt találná mondani, hogy egy James Bond-filmtől egyáltalán nem meglepő, hogy ekkorát kaszál, érdemes megnézni, hogy az előző két epizód miképp szerepelt: a Casino Royale Amerikában 167,5, a világ többi részén 432 millió dollárra volt jó (összesen 599 millió), míg a írósztrájkkal sújtott, kritikailag elhasaló folytatásnak, A Quantum csendjének világszinten csak 586 milliós bevétel sikeredett. A 007 - Skyfall majd félmilliárdos növekménye tehát igencsak figyelemreméltó és újabb leckét ad a szakértőknek, akik a filmek sikereinek titkát próbálják megfejteni, hogy aztán száraz képletek formájában máskor is alkalmazzák. (Az valószínűleg nem véletlen, hogy sokan az ugyancsak gigasiker A sötét lovaghoz hasonlították a 007 - Skyfallt, sőt, Sam Mendes is elmondta, hogy Nolan filmjének filozófiáját követve állt neki a rendezésnek.)


A film természetesen szinte minden országban az első helyen debütált és rajta lesz a legtöbb piac idei legsikeresebb filmjeinek listáján, azonban érdekes módon vannak nemzetek, ahol nem robbantott kasszát Daniel Craig zúzása. Például Venezuelában a 007 - Skyfall egyszerre nyitott az animációs ParaNormannal, s utóbbi győzedelmeskedett a bevételi versenyben. A törököknél is csak a második helyen debütált a film, azonban itt igazolt volt az ezüstérem, hiszen egy hazai alkotás akadályozta meg a jobb kezdést. Érdekes módon további spanyol nyelvterületű országokban is visszafogottabban szerepelt a 007 - Skyfall: Spanyolországban egy spanyol rendező, Juan Antonio Bayona amerikai filmje A lehetetlen (The Impossible) még negyedik hetében is jobb bevételt produkált nála, s akárcsak Venezuelában, úgy Mexikóban és Bolíviában is egy-egy animációs filmmel szemben maradt alul James Bond: a Rontó Ralph-fal és a Hotel Transylvaniával.

Mi azon országok körébe tartozunk, ahol arat az új James Bond-mozi: Magyarországon három hétig volt első és már tíz hete tagja az éppen aktuális hétvégi tízes toplistának, nagyjából 2,5 millió dollárnak megfelelő forintnyi bevételt szerzett (eddig 390 ezer néző 500 millió forintot fizetett a film megtekintéséért). Ezzel a Jégkorszak 4 mögött itthon az év második legsikeresebb filmje a 007 - Skyfall, s valószínűleg ezen már A hobbit: Váratlan utazás sem tud változtatni.


Hogy nézted meg a filmet?
  • Moziban.
  • Letöltöttem.
  • Az előbb mondtam, hogy nem néztem meg...
Hogy mi a titok, miért érdekelt sokkal, de sokkal több embert (itthon is) a 007 - Skyfall, mint például a Quantum csendje, azt nem tisztünk megfejteni. A film természetesen nem tetszett, nem is tetszhetett mindenkinek (kritika és közönségszavazás), de abban mindkét tábor képviselői egyetértettek, hogy érdemes pénzt kiadni a megtekintésére. És egy film sikerének titka mindössze ennyi: hogy minél több embert érdeklődését felkeltse valamivel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoliz #47
    Sajnos tényleg nem nagy szám a SkyFall (rövid, kiszámíthatóan unalmas), bar a Quantum Solace-nál azért jobb..
  • Etinger #46
    Ez mindegyik Bond filmre jellemző, kb a 80%-nál a Skyfallnál jobban.
  • Laza #45
    NÁLAM a Skyfal sajnos a legrosszabb Bond filmek listáján van a teljesen kiszámítható történetével, kliséhegyeivel ...
  • Etinger #44
    Miért? Ez a cím:
    "Bombameglepetés: minden idők egyik legsikeresebb filmje a 007 - Skyfall"

    Szerinted nem valami jó a film (hisz azt mondod 10/6, az azért közepes lehet), viszont a film a bevételek szempontjából a legsikeresebbek között van (ez tény, a számok nem hazudnak). Szóval egy szerinted max közepes film nagyon sikeres.

    Szerinted ez nem Bombameglepetés? Nincs itt egy kis logikai bukfenc az érvelésedben?

    Amúgy bocs, vasárnap este van és baromira ráérek :)
  • DontKillMe #43
    Egyet tudok érteni. Semmivel nem lett jobb egyik résznél sem, igaz szarabb sem. De semmi sem indokolja ezt a címben tett kijelentést. Annyira azért nem tartom kiugróan jó filmnek. Egy átlag film, nekem 6/10 max. Sem a sztori, sem más nem volt a filmben, amiért ekkora felhajtást kellene csinálni körülötte.
  • atok666 #42
    Csak irigyelni tudlak....
  • narumon #41
    Ezt én elhiszem de abban meg a TAFT reklám volt mindig vicces. Sármos, burzsóá, de lerobbantja a fél világot de a haja még mindig tart. Részemről ez sokkal vállalhatatlanabb mint az, hogy faarccal robbantjuk szét a világot és legalább sérülések is láthatók. Dehát kinek mi.
  • Etinger #40
    Neves rendező, neves főgonosz, megszokták Craig karakterét, és jobb lett azért mint a QoS. Mármint persze ízlés kérdése is, de azért ha objektíven nézzük, akkor az unalmasabb részek ellenére is jobb. Főleg, hogy az akciójeleneteknél végre nem csak a kamerát rángatták. De a legnagyobb pozitívuma szerintem a gyönyörű fotózás, a zene, a hangulat. Nekem legalábbis.

    Imádom amúgy az egész Bond sztorit, azért pofázok itt annyit :D
  • Cumshot #39
    Nemtom mért lett ilyen sikeres, szerintem semmivel nem jobb vagy rosszabb mint az előző kettő.
  • Etinger #38
    Licence to kill. Az összes Bondot láttam, még Craggel sincs bajom.. De az a Daltonos Bond film valami kritikán aluli 0. Főleg az eleje.. az az esküvő nem is tudom már.. vicc. Moore és Brosnan legalább nem vette komolyan magát, így elnézem nekik az őrült jeleneteket, de Dalton nagyon is messze volt a humortól. Így meg ciki.