Hunter

Egy bolygónyi gyémánt

Csillagászok egy csillag maradványára bukkantak, ami jelenlegi formájában egy, a Földnél ötször nagyobb gyémánt. Az objektum egy pulzár társaságában kering tőlünk 4000 fényévre a Kígyó csillagképben, ez az eddig felfedezett legnagyobb gyémánt, átmérője 60.000 kilométer lehet.


A bolygó otthona, a Kígyó csillagkép
A csillagászok észlelései szerint a J1719-1438 jelű neutroncsillag felől érkező egyenletes impulzusokban egy apró, ismétlődő zavart észleltek, amit általában egy körülötte keringő kisebb objektum gravitációs hatása szokott okozni. Az impulzusokban észlelhető sémák méréseiből a tudósoknak sikerült kiszámítani, hogy az objektum mindössze 600.000 kilométerre kering a pulzártól, ami csupán másfélszerese a Föld-Hold távolságnak, illetve a tömegét is megállapították.

Az így feltáruló kép egy felettébb bizarr kettős rendszert mutat, amiben az egyik fél egy gyémántmaggá zsugorodott össze, ami tömegét tekintve megegyezik a Jupiterrel, mérete azonban mindössze fele a Naprendszer óriásának. "Ebben az esetben egy Nap tömegű objektum egy bolygó tömegű valamivé alakult, ami elég szokatlan" - nyilatkozott Michael Keith, az ATNF (Australia Telescope National Facility) csillagásza a Discovery megkeresésére.

A J1719-1438 kísérőjének valószínűleg soha nem sikerült elérnie azt a méretet, amin a szénnél jóval nehezebb elemeket is előállíthatott volna. A pulzár szédítő forgásával elszívta a társcsillag a könnyebb elemeit, a hidrogént és a héliumot, csupán a főként szénből álló magot hagyva, egy csipetnyi oxigénnel, vagyis egy hatalmas gyémánttá változtatva az egykori csillagot. "A hatalmas nyomás miatt a szén egy sűrű kristályszerű szerkezetet vesz fel, jóval erősebbet, mint a Földön a gyémánt" - tette hozzá Keith.

A rendszer jelenleg stabil, semmi jel nem utal arra, hogy az elkövetkező évmilliárdok során bármilyen változás állna be. "Természetesen mindez azt is felveti, hogy már hosszú ideje ebben a formában léteznek, csupán azt várták, hogy felfedezzük. Mivel valószínűleg ez a rendszer tovább fennmarad, mint a Nap és a Föld, ezért ebben az esetben bátran mondhatom, hogy a gyémántok az örökkévalóságnak szólnak" - írja Keith.


A neutroncsillagból és a gyémántmaggá fogyó bolygóméretű objektumból álló rendszer

A 1031 karátos gyémántbolygót egy pulzárok utáni átfogó kutatás részeként fedezték fel az ausztrál CSIRO Parkes és a brit Lovell rádiótávcsövek segítségével. Az eddig felfedezett 1800 pulzár közül mindössze kettő körül találtak bolygókat, tehát elég ritka párosról van szó. A csillagászok egy olyan pulzárt szeretnének találni, amihez egy fekete lyuk társul, ez az egzotikus párosítás ugyanis sokat elárulna a világegyetemben zajló folyamatokról és fizikai törvényekről.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ginew #47
    ...és mivan ha én ezt eladom a vaterán, csak fizetés után mondom h na ottvan, menjé érte! :)
  • halaszlo #46
    Mi van, a Mátrixot nézted éppen? Nincs is kanál? :)
  • nextman #45
    Szerintem a vilagon semmit sem lehet igazabol bebizonyitani, meg azt sem, hogy most epp ezt a kommentet olvasod. Mi van, ha csak almodod az egeszet? Be tudod bizonyitani, hogy ebren vagy?
  • halaszlo #44
    Ja, én is azt mondom, hogy ide kellene valahogy billiárdozni.
    Csak arra kellene vigyázni, nehogy eltaláljon minket.
  • Vyerghast #43
    elég lenne nekivezetni egy meteort és a törmeléket összeszedni utána, nem űrparasztokat ráküldeni csákányozni o.O
  • cylonflatus #42
    A borzasztó fantáziadús J1719-1438 név helyett hívhatnák azt a neutroncsillagot Lucynak... ;)
  • dilofekete #41
    csillag kaput rá :D
  • pasi29uk #40
    Meg kellene célozni egy hatalmas lézerrel, vagy rá fókuszálni valami lencsével
  • item #39
    Amire odaérnénk már széthordanák a közeli rendszerben élő fajok. Kell az a warp drive de nagyon. Bacchatjuk ha 400000 év alatt érünk oda hagyományos meghajtással. A fény alatti meghajtás az lófütyi ide.
  • M2 #38
    Oda kell küldeni egy svájci gyémántmestert, pár hónapig nézegeti, számolgat, aztán pont a jó helyre pattint egyet és ideális méretű darabokra hullik a bolygó - ennyi.