Hunter

Átverés nélkül is működik a placebó

Egy tabletta akkor is jelentősen enyhítheti a tüneteket, ha a beteg tudja, hogy nincs benne semmilyen hatóanyag, írja egy új tanulmány.

Évtizedek óta tudják, hogy a placebótabletták szedése, vagy egy látszat terápia elvégzése, melyet a betegek hatásosnak hisznek, javulást okoz az állapotukban. Valójában a placebóhatás annyira valós és hatékony, hogy számos amerikai orvos - egy tanulmány szerint közel 50 százalékuk - titokban placebókat is alkalmaz a mit sem sejtő páciensek kezelésénél. Ez a gyakorlat azonban etikai kérdéseket vet fel, mivel az orvos nem írhat fel olyan gyógyszert, aminek nincs semmi hatása, miközben abba a hitbe ringatja a pácienst, hogy valódi orvosságot kapott.

A bostoni Harvard Orvosi Egyetem kutatóinak tanulmánya azonban azt állítja, hogy a hatás eléréséhez nincs szükség a betegek félrevezetésére. Bizonyos helyzetekben az orvos kiválthatja a placebók előnyeit úgy, hogy a beteg tudja, a bevett tabletta nem tartalmaz semmilyen aktív hatóanyagot. "Az orvostudományban az az általánosan elterjedt hit él, hogy a placebók csak akkor hatásosak, ha elhitetjük a beteggel, hogy megkapta az orvosságot" - mondta Ted Kaptchuk, a tanulmány szerzője.

"Elhatároztuk, hogy leteszteljük igaz-e ez. Tényleg hazudnunk kell, hogy elérjük a placebóhatást?" A tanulmány 80 önként jelentkező bevonásával indult el, akik irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedtek, felükkel közölték hogy nem kapnak kezelést, állapotukat azonban folyamatosan nyomon követte egy orvosi csapat, míg a csoport másik felét placebótablettákkal kezelték. A tablettákat, melyek tégelyein is jól látható "placebo" felírat ékeskedett, úgy mutatták be, mint egy közömbös anyagból készült placebo, ami ugyanakkor a klinikai tanulmányok során bizonyítottan javított az IBS tünetein az elme-test öngyógyító folyamatainak hatására. Ez a leírás valóban megfelelt az igazságnak.

A betegekkel azt is közölték, hogy a placebóhatás erős, amihez a test képes idomulni, úgy reagálva a placebótablettákra, mint Pavlov kutyájának a nyálelválasztása a csengő hangjára, vagyis a pozitív hozzáállás segít, de nem szükséges, viszont a tabletták lelkiismeretes szedése kulcs fontosságú. "Elvárásokat támasztottunk azzal, hogy elmagyaráztuk, a placebóhatások valósak, automatikusan bekövetkeznek, és nem kell hinni bennük" - magyarázta Kaptchuk. "Emellett megpróbáltuk megszüntetni a betegek hitetlenségét"

Három hét után a placebószedők 59 százaléka számolt be tünetei megfelelő enyhüléséről, ami jobb eredmény, mint amit a tényleges gyógyszeres kezelésekkel el szoktak érni, míg a kezelésmentes csoport 35 százaléka érezte magát jobban. "Nem hisszük, hogy tanulmányunk döntő, vagy elég erős lenne a klinikai gyakorlat megváltoztatásához" - tette hozzá Kaptchuk. "Nagyobb betegszámmal és hosszabb periódusokkal is meg kell ismételnünk az eredményt. Nem hisszük, hogy ezzel a módszerrel össze tudnánk zsugorítani egy daganatot, vagy javítani tudnánk egy Alzheimer kórban szenvedő emlékezetén. Olyan betegségeknél azonban, mint az irritábilis bélszindróma, a depresszió, fibrozitisz, vagy a derékzsába, melyekben a tünetek súlyosságát a beteg szubjektív beszámolója alapján bíráljuk el, a placebó hatásos lehet"

Kaptchuk elmondása szerint szilárd bizonyítékaik vannak, hogy amikor a placebók enyhítenek a beteg tünetein, a testben is változások mennek végbe. Mérhető endorfin termelés alakul ki, valamint az agy fájdalomcsillapító területei is aktívabbá válnak. De hogyan működhet mindez, amikor a beteg tudja mi történik?

Kaptchuk úgy véli, maga az orvos-beteg kapcsolat is elegendő a hatás kialakulásához. "Én úgy látom, ez a gyógyítás rítusának hatása" - tette hozzá, azt azonban az eredményeik is hűen tükrözik, hogy a tablettát szedő csoport tagjainál jóval nagyobb arányú volt a javulás, miközben mindkét csoport tagjai között megvolt az orvos-beteg viszony, a gondoskodás érzete. "Elméletem szerint a betegben ezt az érzést erősíti, ha valamilyen szert is szed napi rendszerességgel, ami emlékezteti, hogy egy gondos orvos felügyelete alatt áll"

Bár több tanulmány is taglalta már, hogy a placebó ugyanolyan hatékony. ha a beteg tudatában van annak, hogy nem kap semmilyen hatóanyagot, mégis a Harvard kutatóinak a tanulmánya az első, ami ezt tudományos bizonyítékokkal támasztotta alá. "Meggyőződésem, hogy ez a tanulmány újabb megerősítése a placebóhatás különös jelenségének, ami segít megérteni az elme és a test kölcsönhatásait" - taglalta Fabrizio Benedetti, az olasz Torinói Orvosi Egyetem pszichológia professzora. "Mindazonáltal fontos, hogy tudatában legyünk, nem egyetlen, hanem rengeteg placebóhatás létezik, különböző mechanizmusokkal, különböző rendszerekben és állapotokban"

Egyes esetekben a beteg elvárásai nélkülözhetetlenek a hatás kialakulásához, más esetekben a genetika különbségekhez vezet, de a tanult reakciók is szerepet játszatnak, magyarázta Benedetti. "A tény, hogy egy placebófolyamat működik egy állapotnál nem garancia arra, hogy egy másik állapotnál is működni fog. A jövő feladata hogy megértsük ezeket a komplex kölcsönhatásokat, és etikusan használjuk ki a betegágyak mellett" - összegzett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • remark #43
  • gybfefe #42
    A túlzás nem az én hozzászólásom, hanem a profit :)
  • remark #41
    Ezek szerint a homeopátia szóról mindenkinek más jut az eszébe. Hárman három dologról beszélünk. Így jó a vita.
  • remark #40
    Gumicukorról volt szó. Mikor a gumicukor után rámutatok a cukor hatásaira, akkor nyilvánvaló, hogy nem az almában lévő kis mennyiségű természetes állapotú cukorról beszélek. Hanem az ellenkezőjéről: a nagy mennyiségű finomított cukor hatásairól.

    A finomított cukor önmagában is gáz, de a legnagyobb probléma azzal az óriási mennyiséggel van, ami a "nyugati étrend" mellett a szervezetbe jut. A szervezet meg majd meg szakad a teher alatt amit ez jelent.
  • Kara kán #39
    Igen, persze.
    Én nem homeopátiáról beszélek, azt én is parasztvakításnak tartom.

    Én arról beszélek, amit csak a hozzám hasonló Akasha-könyvtárosok tudnak, hogy megfigyelték, hogy egyes szerek erős reakciókat váltanak ki az emberi szervezetben:
    - vagy túlpörgetnek
    - vagy inhibálnak
    egyes élettani funkciókat.

    Oszt akkó a túlpörgetőket lehet használni - mögfelelő adagolással! - ha valakiben ellustul az életerő, az inhibitorokat meg akkó, ha valakit tör a nyavalya, rángógörcs, fájdalom stb.
  • JMáté #38
    Igen, viszont előidézni nem tudják ezeket a betegségeket. És még ha tudnák is, az sem jelentené azt hogy ez általában is, minden más méregre is igaz. Továbbá lehet perze hogy én tudom rosszul, de mindig azt hittem hogy a homeopátia alapelvei közé tartozik hogy nevetségesek felhigítanak mindent.
  • Kara kán #37
    Pedig a kutyaharapás szőrivel - igaz.
    A gyűszűvirág méreg, de szívbetegséget gyógyít.
    A kobraméreg méreg, de reumát gyógyít stb.
  • Kara kán #36
    Ez ugye csak vicc volt?
    Mert itt mindenki a finomított cukorról beszélt, és nem úgy általában.
  • Sir Ny #35
    Nem hiszem, hogy a cukor egészségtelen lenne. Próbáld ki, hogy egy ideig nem eszel cukrot. Pár hónapon belül úgy elpatkolsz, mint a huzat.
  • remark #34
    Ja jó. Ha nem állítod, hogy a homeopátiás szerek szarok, akkor nem szóltam. Hisz csak egy konkrét készítményt szidsz, amivel kapcsolatban akár még igazad is lehet, hisz fogalmam sincs, hogy miről van szó, csak egy hígítási arányt látok.