Hunter

Az űrben járt, majd vízre szállt a "Sárkány"

2010. december 8. sokáig emlékezetes nap lesz Elon Musk számára, a SpaceX vezérigazgatója a Dragon űrkapszula próbaútjával, amit saját rakétával állítottak pályára, újabb fejezetet nyitott a magánűrrepülés történetében.

"Észvesztően elképesztő" - összegzett tömören és diadalittasan Musk a kapszula visszatérése utáni sajtótájékoztatón. A SpaceX teljesítményével az első kereskedelmi cég, ami fellőtt, és vissza is hozott egy űreszközt alacsony földkörüli pályáról. Ezzel eddig csak hat nemzet, illetve azok űrügynökségei, az USA, Oroszország, Kína, Japán, India és az ESA kapcsán az Európai Unió büszkélkedhetett.


Magasba emelkedik a Falcon 9, orrkúpjában az űrkapszulával

"Ki sem tudom fejezni, mennyire izgatott vagyok" - nyilatkozott Charles Bolden, a NASA igazgatója a SPACE.com-nak. "Fontos hogy mindenki megértse, ez volt az első alkalom, hogy nem egy nemzet érdeme a kilövés, a pályára állás és a sértetlen visszatérés"

A SpaceX sikeres küldetése az egész kereskedelmi űrrepülési ipar számára mérföldkő. Ez volt a NASA a Nemzetközi Űrállomással kapcsolatos szállítási feladatok teljesítésébe a magánszektor bevonását célzó Kereskedelmi Orbitális Szállítási Szolgáltatások (COTS) programjának első próbarepülése. Az Obama elnök beiktatása óta új irányt követő NASA nem csoda, hogy örömmel fogadta az első sikert, Alan Lindenmoyer, az űrügynökség Kereskedelmi Legénységi és Szállítási Programjának vezetője szerint a próbaút azt jelzi, hogy a kezdeményezés működik, a kormányzat és a magánszféra együttműködése eddig sikeresnek ígérkezik.


A kabin ablakában elhelyezett kamera felvétele még az űrrepülés közben

A SpaceX az ember nélküli Dragon kapszulát egy teherszállító egységként használja majd az ISS ellátmányainak szállítására, amit a NASA-val kötött 1,6 milliárd dolláros szerződés keretében teljesít. A szerződést 12 Dragon-repülésre kötötték 2016-ig bezáróan. Az űrügynökség emellett leszerződött egy másik magáncéggel, az Orbital Sciences-szel, ugyancsak teherszállításra. A virginiai cég nyolc repülésre kötött 1,9 milliárd értékben szerződést, amit ugyancsak saját fejlesztésű eszközeivel biztosít.

A Dragon szerdán, magyar idő szerint 16 óra 43 perckor, a Cape Canaveral Légitámaszpont 40. Kilövőkomplexumából emelkedett a magasba a SpaceX Falcon 9 rakétájával. A kapszula kétszer kerülte meg a Földet óránként több mint 27.300 kilométeres sebességgel, olvasható a SpaceX közleményében. Ezt követően a kapszula visszatért a légkörbe és nem sokkal 20 óra után a Csendes-óceánban landolt. A teljes küldetés megközelítőleg 3 óra 20 percet vett igénybe. "Tényleg jobb volt, mint vártam" - mondta Musk. "Végig nézve az összes repülési adatot már majdnem túl jó. Mind a rakéta, mind az űrkapszula rendkívül összetett szerkezet, olyan sok minden meghibásodhat bennük, mégis minden működött"


Leszállás után megkezdődött a kapszula kivontatása

A bemutató repülés nagy lökést adhat Musknak és a többi potenciális kereskedelmi szolgáltatónak, egyben elcsendesítheti a kereskedelmi űrrepülést kritizálók hangjait. A szerdai siker után Musk úgy véli, nincs értelme kétségbe vonni a magán űripar képességeit.

Az ünneplés mellett a SpaceX már a COTS program következő repüléseire koncentrál. "A NASA-val közös ütemtervünk szerint, amennyiben ez a repülés sikerrel zárul, a következővel már egyenesen az űrállomást célozhatjuk meg" - taglalta Musk. "Körültekintően át kell vizsgálnunk a mostani küldetés adatait, én azonban optimista vagyok, és úgy gondolom, legközelebb már elérhetjük az űrállomást"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Doktor Kotász #42
    "A linkel oldalt megnézted?"

    Nem, és nem is fogom.
    Nem tudok annyira angolul.

    A legnagyobb hibát meg marhára nem az okozza, hogy a Föld nem teljesen gömb.
    A számításod alapvetően hibás. Hogy miért, azt már vázoltam.
  • NEXUS6 #41
    De Csáknorrisz a kapitány, akarom mondani a király!
  • keysersoze #40
    De, majd az Endorról táplálják.
  • keysersoze #39
    Ja, Bruce Willissel a fedélzeten. ^^
  • keysersoze #38
    A Wayland-Yutaniról még semmi hír? :)
  • philcsy #36
    Régebben volt hír hogy ehhez hasonló ágyúval lehetne földkörüli pályára állítani műholdakat. Persze akkor csak felvetették a lehetőségét.
  • Kara kán #35
    A terroristáknak annyi.
  • philcsy #34
    Ez nem is az én ötletem volt, még nem is támogattam.

    Azt viszont nem értem miért a nagy sebességet hozod fel (egyik) cáfolatként. Minél nagyobb sebességgel mozog a töltés mágneses térben annál nagyobb a rá ható erő. A tömeg szintén érdektelen. A tömeg/töltés hányados a lényeges, az meg plazmában állandó. És mágneseket használnak hajtóműben, csak nem a hagyományosban. Ott nincs értelme. A mágnes nem gyorsít csak eltérít, egy hagyományos hajtóműben pedig ha el kell téríteni a tolósugarat azt egyszerűbben oldják meg.
  • philcsy #33
    A linkel oldalt megnézted? Ott le van vezetve. Ha a test gömbszimmetrikus akkor mindig pontosan a közepére jön ki az a pont.
    A föld tömegéhez képest a felszíni egyenletlenségek tömege jó közelítéssel elhanyagolható. A legnagyobb hibát az okozza hogy a föld nem gömb hanem geoid, és a pálya sem volt tökéletes kör.

    Arról pedig hogy mennyire rossz ez a közelítés nézd meg az eredményt:
    kb 6700 km a föld középpontjától a valós eredmény.
    Én 6934 km-t számoltam ki, úgy hogy a kiindulási adat nem volt pontosan megadva (óránként több mint 27.300 kilométeres sebességgel). Tehát a sebesség az általam számoltnál több volt. Egy nagyobb sebességre viszont a számolt távolság adat csökkent, tehát még közelebb kerül a valós eredményhez. A hiba tehát kevesebb mint 3,5%, ha pontos sebességet adnak meg. Ez azért nem alapvetően rossz.