Hunter

Megszabadulhatunk a fogszuvasodástól?

A Groningen Egyetem két tudósa megfejtette a fogkőképződést előidéző enzim szerkezetét és működési mechanizmusát. A munkájukból nyerhető ismeretek elősegítik az enzimet gátló anyagok azonosítását, amiket a fogkrémekhez, vagy akár az édességekhez adva búcsút inthetnénk a fogszuvasodásnak.

Bauke Dijkstra és Lubbert Dijkhuizen professzorok az emberi szájban és emésztőrendszerben jelen levő Lactobacillus reuteri tejsavbaktériumból kinyert glükán-szukráz enzimet elemezték. A baktérium szukráz-típusú enzimeket használ a szukrózok (szacharózok) poliszacharidokká alakításához, amik vagy glükózból, vagy fruktózból állnak, a kizárólag glükózt tartalmazók a glükánok. A glükán-szukráz enzimmel a baktériumok az ételben található cukrot hosszú, ragadós cukorláncokká alakítják, amivel odatapasztják magukat a fogzománchoz. A fogszuvasodás fő oka a Streptococcus mutans baktérium, ami ugyanezt az enzimet használja. Amint a foghoz tapadt, a baktérium cukrokat fermentál, savakat szabadítva fel, ami oldani kezdi a fogban található kalciumot, így keletkezik a fogszuvasodás.

Fehérjekrisztallográfia segítségével a kutatók képesek voltak betekinteni az enzim háromdimenziós szerkezetébe, elsőként kristályosítva ki a glükán-szukrázt. A kristályszerkezet elárulta fehérje folding (felgombolyodás) mechanizmusának sajátosságait. Az enzim különböző tartományai nem egyetlen, lineáris aminosavból alakulnak ki, hanem két, a lánc egy U alakú szerkezetén keresztül összeálló részből. Ez az első ilyen folding mechanizmus a szakirodalomban.

A háromdimenziós szerkezet kibogozása részletes betekintést nyújt a kutatóknak az enzim működésének mechanizmusába. Az enzim a szukrózt fruktózzá és glükózzá bontja szét, majd a glükóz molekulát hozzáadja a növekvő cukorlánchoz. Eddig a tudományos társadalom úgy hitte, hogy a két folyamatot az enzim különböző részei végzik el, a groningeni kutatók által készített modell azonban bebizonyította, hogy mindkét folyamat az enzim egyazon aktív területén megy végbe.


Streptococcus mutans
Dijkhuizen várakozása szerint bizonyos glükán-szukráz blokkoló anyagok, úgynevezett inhibitorok, segíthetnek megakadályozni a baktérium fogzománchoz tapadását. Az enzim szerkezetéről és gyakorlati mechanizmusáról szerzett információk elengedhetetlenek az ilyen inhibitorok kifejlesztéséhez, ezért nem jártak sikerrel az eddigi törekvések, állítja Dijkhuizen. "A tanulmányozott inhibitorok nem csak a glükán-szukrázt blokkolták, de a nyálban található amiláz emésztő enzimet is, ami a keményítő lebontásához szükséges" - magyarázta.

A groningeniek eredménye bizonyítja, hogy a glükán-szukráz proteinek leginkább az amiláz enzimekből fejlődnek ki. "Eddig is tudtuk, hogy a két enzim hasonló" - mondta Dijkhiuzen. "A kristályszerkezetből azonban kiderítettük, hogy az aktív területek gyakorlatilag azonosak, így a jövőben az inhibitorok jóval behatároltabb célpontok ellen küldhetők, mivel mindkét enzim közeli evolúciós rokonságban áll"

A professzorok szerint az enzimblokkolók hozzáadhatók lesznek a fogkrémekhez vagy szájvizekhez is. "Idővel talán még az édességekhez is adagolhatják, egy ilyen inhibitor ugyanis meggátolná, hogy a szájban felszabaduló cukrok károsodásokat okoznak" - tette hozzá Dijkhiuzen, figyelmeztetve, hogy ettől még nem lesz szabad elfelejtenünk a fogmosást, a fogápolás mindig szükséges marad.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • remark #31
    Az ember egy adott életmóddal kompatibilis. Rövid ideig lehet ezzel szembemenni, de sokáig nem. Ha az ember szembemegy azzal, amire tervezve lett, annak tünetei lesznek. Ezeket a tüneteket el lehet kendőzni... egy darabig, aztán jön a meglepetés, azaz a kisebb-nagyobb betegségek, extrém esetben a halál.
    Tehát először is meg kellene tudni ismerni azt, hogy mire van tervezve az ember. Táplálkozás, pihenés, szellemi és fizikai gyakorlatok mind fontosak lennének.
    Na de ebből mennyire tanít meg az iskola? Ja, hogy nem az a feladata? Pfff.
  • remark #30
    "...gondolom szépek, mert nem ették ezt a sok mutiplázás ganéjt, amit mi eszünk.
    Egyébként meg az a magánvéleményem, hogy nem a csodát kell várni, hanem fel kell hagyni a sok finomított cukor fogyasztásával, és akkor sok minden jóra fordul."

  • hangulati #29
    kb. harminc eves koromig nem volt egyetlen lyukas fogam sem,. finomitott cukrot nem fogyasztok (kiveve, amit nyilvan becsempesznek ebbe-abba), nem iszom uditoket, nem eszem edesseget, csak nagyon-nagyon ritkan. utana kezdodott el eletem stresszesebb idoszaka, es azota komoly problemak vannak, lassan hid kell. stressz-immunproblemak-betegseg, lyukas fog, stb.. nem a tunetet kene kezelni, hanem az okot megszuntetni, ebben igazad van.
  • bladesoft #28
    Ez kinek üzlet? Senkinek.... majd talán 1000év múlva...
  • Szefmester #27
    "Ráadásul sok tudós ingyen is odaadna egy ilyen találmányt mivel örökre beirná magát vele a történelemkönyvekbe, mint a föld megmentője vagy hasonló, ami pénzért nem megvehető."

    Ellenben éhenhal mire a találmányát ki tudja fejleszteni, és eladni, levédetni stb. Mutass egy világmegváltó találmányt amit ingyen lehet (terveket) és otthon házilag megcsinálni anyagköltségen.
  • narumon #26
    Nézd meg, hogy kik az autógyár tulajdonosai, utána gyorsan rájössz, hogy mégis van összeesküvés elmélet.
  • tmisi #25
    A fogszuvasodástól egyesek már régen megszabadultak, úgy hívják: műfogsor.
  • Kara kán #24
    Lurkók!

    Most kivételesen on-topik leszek. Csak ne röhögni!
    Beleszerelmesedtem ebbe a dél-korai sorozatba, A Silla királyság ékkövébe. Eredetileg azért kezdtem el nézni, hogy megértsem egy kicsit a félsziget történelmét, de rengeteg sok egyéb tanulnivaló is van abban a filmben. Nekünk, magyaroknak is!

    Most azonban nem ezen akarok lelkendezni, hanem azon, hogy amennyi gyönyörű, villogó, fehér fogat ott láttam, annyi nincs egész Magyarországon.
    Nekem speciel Bidám fogai lopták be magukat a szívembe, de a hvarángok is szép fogsorral büszkélkedhetnek. A földművesek fogazatát még nem tudtam szemügyre venni, de majd figyelek erre is. Nem tudom, hogy a VII. századi magyaroknak milyen fogaik voltak, de gondolom szépek, mert nem ették ezt a sok mutiplázás ganéjt, amit mi eszünk.
    Egyébként meg az a magánvéleményem, hogy nem a csodát kell várni, hanem fel kell hagyni a sok finomított cukor fogyasztásával, és akkor sok minden jóra fordul.
  • Kheller #23
    Igen. Ha durvábban próbálkoznak az méghamarabb kiderül, elég csak belegondolni, ott a családja, ismerősei és a végtelen számú munkatárs, aki mind-mind tudja mivel foglalkozik már évek óta. Valamelyik beszélne.
  • Bubble999 #22
    gondolod nincsenek más módszereik arra, hogy meggyőzzenek vkit ,csak az hogy lefizetik?:D:D