Szekeres Viktor

A kilencedik légió - A szandálos akciófilm

Freccsen a vér, hullanak fejek, omlanak a belek és káromkodnak benne, mint a kocsis. Sokaknak ezért jött a Kilencedik légió. De persze nem mindenkinek.

Neil Marshall, angol rendező úgy tűnik, szívesen mártózik meg különféle műfajokban. Mozis pályafutása 2002-ben indult a Démoni harcosokkal (Dog Soldiers), majd következett egy másik horror, a The Descent - A barlang, 2008-ban pedig a Végítélettel (Doomsday) próbálkozott, ami leginkább egy posztapokaliptikus scifire hasonlított. Persze ez utóbbi filmben sem tagadta meg horroros gyökereit, s ugyanez a helyzet a szandálos A kilencedik légióval.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Marshall ismét csak saját forgatókönyvét filmesítette meg, azonban a sztori alapjául ezúttal valós történet szolgált. A Kilencedik légió a Krisztus utáni második évszázad Britanniájában játszódik, s főszereplője az a Quintus, aki a Római Birodalom határvidékén lévő várban teljesített szolgálatot. A vár kisvártatva elesik a piktek támadásának köszönhetően, hősünk pedig a rajtaütés egyetlen túlélőjeként a barbár törzs ellen vonuló kilencedik légióhoz csatlakozik. Azonban a neves hadtesttel sincs szerencséje, s idővel azon kapja magát, hogy pár bajtársával az ellenséges arcvonalak mögé szorul. Hamarosan meg is indul a harc a túlélésért.

Hiába a szandálos műfaj, A kilencedik légió esetében nem egy nagyléptékű eposzra vagy hősi énekre kell számítanunk, hanem inkább egy maroknyi csapat mocskos küzdelmére a túlélés érdekében. Vagyis, ha lehántjuk az ókori álcát a történetről, akkor olyan érzésünk támadhat, mintha ismét a Démoni harcosokat látnánk, csak kissé megváltozott gúnyában - még a helyszín is majdnem ugyanaz, de a kiszolgáltatottség mértéke mindenképp.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

A túlélés érdekében természetesen nem csak a külső fenyegetéssel kell megküzdenie a magukra maradt katonáknak, hanem egymással is. Kár, hogy ez utóbbi a megkívántnál sokkal kisebb teret kap, többek között azért, mert A kilencedik légió tempójába és hosszába nem nagyon fért bele a karakterizálás. Így, akárcsak a Titánok harcában, csak azt vesszük észre, hogy fogyatkozik a csapat, azonban egy-két hirtelen ecsetvonással felskiccelt jellemzőn kívül nem ismerjük túl jól azokat, akikért szurkolnunk kéne, épp ezért különösebb érzelmi reakciót se tud a nézőből kicsikarni a rendező.

Pedig, ha valahol, akkor A kilencedik légióban ezt el lehetett volna érni, hiszen ahhoz képest, hogy egy véres akciófilmmel van dolgunk, a főbb szerepekben ismert karakterszínészeket láthatunk - nem is rajtuk múlik, hogy nem kötődünk figuráikhoz. Marshall valamiért folyton késztetést érzett arra, hogy kiszakítsa a nézőt a mocsokból és annyi légi felvétellel tömte tele filmjét, amennyivel nem szégyellte, a bérbe vett helikopter pilótája megdolgozott a pénzéért. (Persze, szépek a képek, ezzel nem is volt gond, csakhogy nem voltak túl változatosak.)

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Hogy tetszett A kilencedik légió?
  • Tetszett, jó film
  • Közepes lett
  • Gyengén sikerült
Bár a végletekig szétcincálható lenne, A kilencedik légió mégsem rossz film, sőt. Talán azért, mert egy olyan műfajt képvisel, amelyet nem túl gyakran láthatunk viszont moziban, talán a mocskossága és a nyersessége miatt, de az is lehet, hogy Marshall horroros múltjának köszönhetően - mindenesetre a végeredmény teljesen fogyasztható, még szórakoztatásra is alkalmas lett. De mindenképp kialakul bennünk valami hiányérzet a megtekintése után.

Magyar nyelvű filmelőzetes letöltése

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
A kilencedik légió (Centurion)
színes, angol történelmi akciófilm, 97 perc, 2010
16 éven aluliak számára a megtekintése nem ajánlott

rendező: Neil Marshall
forgatókönyvíró: Neil Marshall
zeneszerző: Ilan Eshkeri
operatőr: Sam McCurdy
producer: Christian Colson

szereplők:
Michael Fassbender (Quintus Dias)
Dominic West (Virilus)
Olga Kurylenko (Etain)
Ulrich Thomsen (Gorlacon)
Imogen Poots (Arianne)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • beyondReason #25
    Hát, sajnálom hogy rizsa tölteléknek érezted a film nagy részét. Nekem spec 1 perc nem volt, amit untam volna. Szerintem ez egy nagyon is jó film.
  • ShaiHulud #24
    nagyon gyenge votl ez akciofilmnek. maguk az akciojelenetek jok voltak az nem vitas, de sajnos nagyon keves votl beloluk, inkabb csak a menekulesrol szolt a film :( ahogy irtam kb 20 perc votl elvezheto, tobbi az rizsa es elhuzott toltelek.
  • Hoz_Hun #23
    Akkor én kérek elnézést hogy egy NEKED tetsző film nekem nem jön be. Nem azért mert angol, hanem mert szimplán tele van baromsággal és számomra élvezhetetlen. A csöpögős nyálvámpírok elé meg le se ülök.
    El kéne már fogadni, hogy az emberek különbözöek és attól, hogy egy film tetszik vagy nem még nem mocsok-szemét-hülye-fogyatékos vagy hasonló a másik fél.
  • Aldo Moro #22
    Pusztán abból, hogy ha azokról a hiteltelen szarokról van szó, akkor megy a nyálcsorgatás, ha meg az angolok csinálnak egy jó történelmi filmet, akkor fanyalognak itt egy páran, hogy nincsenek karakterek, meg sokat menekülnek, stb. Aki filozófiai mélységeket vár, az nézzen meg egy norvég művészfilmet, aki egy jó kis akciómozit szeretne, az nézze meg ezt. Mert annak jó volt, nem is kicsit.
  • ShaiHulud #21
    joeg. es ezt megis mibol kovetkeztetted ki.
  • Aldo Moro #20
    Van itt egy pár ember, akiknek a Hajnalhasadás, vagy Napfogyatkozás, vagy mi a legújabb álvámpíros tihihorror való. Biztos bennem van a hiba, én kérek elnézést.
  • remark #19
    Vesszen a birodalom! Mármint a római.
  • opeca #18
    Gyenge film, D kategória.
  • Hoz_Hun #17
    Ahogy Sandor4 leírta, teljesen igaza van. Én speciel a pikteknek drukkoltam. Odamennek a rómaiak, kegyetlenkednek mészárolnak és erre a piktek a szemetek hogy ellenálnak. A film meg tele volt marhasággal.
  • Wittgen #16
    Jó a film, bár kissé rövid és a sztorit, karaktereket is jobban ki lehetett volna bontani. A csaták szokás szerint brutálisak, ahogy azt a rendezőtől már megszokhattuk. Hja, a vasak idejében nem is keletkeztek vér nélküli sérülések.
    A szereplők közül Dominic West jött be a legjobban. Olyan erőteljesen játszotta a hadvezért, mint a 300-ban Gerard Buttler. Jó színész. Imogen Poots meg aranyos volt a maga kis törékeny alakjával. Még így sebhelyesen is :P