Hunter

Áttetszővé varázsolja az átlátszatlan anyagokat egy mátrix

A párizsi Ipari Fizikai és Kémiai Felsőoktatási Intézet kísérletei szerint átlátszatlan anyagokon keresztül is fókuszálható a fény, felfedve a mögöttük elhelyezkedő tárgyakat.

A francia kutatók a Physical Review Letters-ben megjelent munkájukban kifejtik, hogy az olyan anyagok, mint a papír, a festékek és a biológiai szövetek azért átlátszatlanok, mert a rajtuk keresztülhaladó fény rendkívül bonyolult, látszólag véletlenszerű módon szóródik szét. Az átlátszatlanság azonban "dekódolható", állítják a kutatók, akik a fehér festékek egyik általános összetevőjén, egy cink-oxid rétegen küldték át a fényt. Az anyaggal találkozó fénysugár változásainak tanulmányozásával képesek voltak előállítani egy numerikus modellt, egy úgynevezett transzmissziós mátrixot, ami több mint 65 ezer számmal ugyan, de leírta azt a módot, amivel a cink-oxid-réteg megváltoztatta a fény áteresztését.

A mátrix segítségével sikerült megszerkeszteniük egy olyan fénysugarat, ami akadálytalanul halad át az anyagrétegen és fókuszálódik a réteg túloldalán. Ennek folyományaként az is lehetővé vált, hogy megmérve az átlátszatlan anyagból kiáramló fényt, a mátrix alkalmazásával összerakják a réteg mögött meghúzódó objektumok képét.

A kísérlet bebizonyítja, hogy ha egy adott anyaghoz sikerül elkészíteni egy átviteli mátrixot, akkor az az anyag magas minőségű optikai elemként is használható, ami képes felvenni a versenyt a hagyományos lencsékkel. Azon túl, hogy átláthatunk a papíron vagy a festékrétegeken, és bepillantást nyerünk a sejtekbe, a technika megnyitja annak lehetőségét, hogy az átlátszatlan anyagokat optikai elemekként használják olyan nanoméretű eszközökben, ahol az átlátszó lencséket nem, vagy csak jelentős korlátokkal tudnának alkalmazni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kukacos #33
    Valóban régóta szériás szinte minden gépben az optikai és/vagy a CCD stabilizátor, de ezek nem a mozgásból számolják vissza a szükséges javítást, hanem magát a fizikai mozgást próbálják kiküszöbölni. Nagyon sok technikai probléma is van a háttérben (pl. a szoftveres kompenzációhoz is komoly hardverre lehet szükség), nem tudom, melyik utat fogja szeretni a technika, ez elsősorban költségek és elérhető minőség kérdése.
  • kukacos #32
    Az indexelése kicsit fura, a jobb felső elem nem passzol a jobb alsóhoz, már amennyire ekkora felbontásból ki lehet venni. Ott a link a cikkre, komplex amplitúdó-fázisvektorokon operál a transzmissziós mátrix:

    We define the mesoscopic TM of an optical system for a given wavelength as the matrix K of the complex coefficients k_{mn} connecting the optical field (in amplitude and phase) in the mth output free mode to the one in the nth
    input free mode.


    Bár azt nem írják, hogy hány módust vettek figyelembe, tehát hogy végsősoron hány elemű, bár a CCD felbontásából lehet, hogy kijön valahogy. Mert ugye ez sem derül ki a magyar ferdítésből, de az áteresztés *mérték*, nem anyagi modell alapján számolták. Tehát lényegében kísérleti fizika.
  • Optimus Prime #31
    Tudtommal már most is van hasonló képelmosódást vagy angolosan motion blurt kompenzáló fényképezőgép. Meg arc felismerő, mosoly kutató, stb.
  • pasi29uk #30
    ...Operában esetleg?
    Feltettem és egész jónak tűnik :)
  • JMáté #29
    A kommentem nem egészen pontos, és néha rosszul ragoztam szavakat, de azért remélem érthető.
  • JMáté #28
    Annak a képnek a cikkben van valami értelme? Mert a bal oldali mátrix egy sima optikai mátrix (kisnyílásszögű gömbtükör/lencse), ami azért éppen 2x2-es mert hengerszimmetrikus optikai rendszerben a fénysugarat a rendszer bármely eleménél két adattal: egy y függőleges koordinátával és egy y' meredekséggel azonosítható. Az optikai mátrix meg arra való hogy azzal szorozgassuk az (y;y') vektort. A másik meg az említett 65000 elemű mátrix. Azt meg nem lehet összeszorozni vektorral (ha csak nem 2x32500-as). Szóval valahogy máshogy használják. De akkor miért van a két mátrix egy képen?
  • xyl #27
    Pedig de. CRT monitor, elektronsugár soronként pásztáz, a képernyő egy-egy pontja felvillan. Ha van elég gyors fotodióda, -tranzisztor, erősítő, mittoménmi, akkor kapsz egy jelsorozatot. Utána már csak végig kell próbálgatni jópár standard képfrissítési frekvenciát és felbontást, és már vissza is allítható a kép.

    Tempest
    Amiről beszélek az a 6.2 fejezetnél kezdődik. És persze komoly matematikája is van. A fal amúgy jobb, mint az arc, mert az nem mozog.

    ""kémszervezetek arcon tükröződő fényből állítják vissza a rávilágító monitor képét" - nem kell minden kamut elhinni."
  • willcox #26
    Én is olvastam és hallottam ilyesmiről, sőt, vadabb dolgokról is, de ez bizony nagyon kamu.
  • syn7h37ic #25
    Hosszú és fáradságos kutatómunka eredményeként sikerült brit tudóscsoportnak átlátni szabad szemmel is egy tömör betonfalon. A speciális eszköz, melynek kifejlesztésére több évet áldoztak némi vita után az ABLAK nevet adták.
  • Tetsuo #24
    En sem lattam ilyet, viszont lattam vmi weboldalon egy keszuleket, ami dekodolta a jeleket es egy tobb mint 10eves konyvben is leirjak a mukodeset, a CIArol, egy ott dolgozo irta.. sok helyen hallottam mar rola (nem Blikk szinten).
    Ha belegondolsz, hogyan mukodik a kepcso, nem nagy kunszt megepiteni 1-2 radiomuszeresznek ilyen cuccot, csak szepen kimert alkatreszek kellenek..

    Valoszinuleg talalni lehet a neten is, mint lezer-mikrofont, poloskakat, tollkamerat, detektort meg egyeb erdekes James Bond- cuccokat.