Hunter

Megdőlhet a szárazföldi sebességrekord

Egy brit csapat saját szárazföldi sebességrekordját próbálja megdönteni. A rakétaautónak a bűvös óránkénti 1000 mérföldes sebességet kellene túllépnie, ehhez azonban komoly tervező munkára volt szükség.

A Bloodhound névre keresztelt autó Bristolban épül és 2011-ben rugaszkodhat neki a csúcsdöntésnek. A tervezési fázis utolsó mozzanataiként a stabilitás érdekében megcserélték a jármű két erőforrását, az Eurofighter sugárhajtóművet és egy hibrid rakétát, hogy a gép biztonságban suhanhasson a Dél-Afrikában található Hakskeen Pan végeláthatatlan síkságán.


A kiszáradt tómeder tökéletes terepet biztosít a kísérlethez, nyilatkozott a Bloodhound pilótája, Andy Green repülőalezredes. "Elég szilárd, hogy elbírjon egy fém kerekeken gördülő hat tonnás autót, ugyanakkor elég puha ahhoz, hogy a kerekek 10 milliméterre süllyedjenek" - magyarázta a BBC-nek. "Ez biztosítja a szükséges csillapítást, de emellett ad egy oldaltapadást is, ami lehetővé teszi számomra a kormányzást lassú és közepes sebességen. Nagy sebességen ez nem annyira fontos, mivel a jármű alól kinyúló hátsó kerekek elemei biztosítják a kormányzást."

Green tartja a jelenlegi szárazföldi sebességrekordot. Ezt még 1997-ben állította fel a Thrust SSC sugárhajtású autóval, amivel 763 mph (1228 km/h) sebességet ért el. A Királyi Légierő (RAF) pilótája most visszatér, hogy újabb csúcsot állítson fel korábbi csapatvezetőjével, Richard Noble-lel, aki maga is birtokolta már a szárazföldi sebességcsúcsot. Noble mellett jónéhány tervező és mérnök is csatlakozott az 1997-es Thrust csapatból a Bloodhound projekthez. Az új formáció reméli, a 1000 mph (1610 km/h) sebességhatár átlépését célzó vállalkozásuk inspiráló lesz, főként a fiatalok számára, akik kedvet kaphatnak a tudomány és a technika világához.

A 2008 októberében indult projekt eredetileg egy kis méretű, 200 kilogramm súlyú rakétát helyezett volna a nagyobb, 1000 kilogrammos EJ200 Eurofighter Typhoon hajtómű fölé, amit a brit Hadügyminisztérium biztosít a csapatnak. A modellezési munkálatok előrehaladtával egyértelművé vált, hogy további tolóerő szükséges a légellenállás leküzdéséhez, ezért a 200 kilós rakétát egy 400 kilósra cserélték. A csere azonban stabilitási problémákat okozott, amire végül a két egység átpozicionálása jelentett megoldást.

"Megfordítottuk a rakéta és a sugárhajtómű elhelyezkedését, mivel nagyon erős felhajtóerőt észleltünk az autó hátsó részénél" - magyarázta a főtervező, John Piper. "A változtatásnak volt néhány előnyös mellékhatása is, így ugyanis kiváló rögzítőpontot kaptunk a jármű tetején egy vezérsíknak, ahol eddig a rakéta útban volt. Emiatt a jármű két oldalán próbálkoztunk egy-egy vezérsíkkal, azok azonban elvették a helyet a fékezőernyők elől." A módosítással lezárult a tervezés, így hamarosan kezdetét veheti a rakétaautó építése.

A Bloodhound egy magánvállalkozás, és bár a hadügy jelentős mértékben hozzájárul két EJ200-as kölcsönzésével, a csapatnak 10 millió angol fonttal meg kell toldania a költségvetését, ha be akarja fejezni a csúcsdöntési kísérletet. A szponzorok között megtaláljuk a Bloodhound alumínium kerekeinek megtervezésében segédkező a Lockheed Martint, valamint az Intelt, ami a modellezési munkálatokhoz biztosította a szükséges számítástechnikai hátteret.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Molnibalage #24
    Űrhajó biztos nem, mert nem rakéta hajtóműve van.
  • vasziszdasz #23
    Kérdés hogy ebben már mi az autó? Ez egy kerekeken guruló űrhajó.
  • Daza500 #22
    Ahhoz előbb egy energiamezőt is ki kéne fejleszteni amit a járgány köré lehet gerjeszteni, hogy ne menj át egy 10 emeletes panel földszintjén, csak mert a kislábujjad hozzáért a gázpedálhoz.
  • immovable #21
    Szőrszálhasogatás.
  • djhambi #20
    Ezt már megbeszéltük másik topicban. Az ember nem fogja feladni a saját jólétét másokért. Te sem küldöd postán a lányodat és a fele királyságodat Etiópiába.
  • Julius Caesar #19
    Számold ki mennyi idő alatt érsz majd ki a tuskóba! Mondjuk a körgyűrűnél van 5km-erre. Na ugye milyen hasznos!
  • duke #18
    "arra nagyon jó módszer, ha viszonylag haszontalan dolgokra akarsz kidobni rengeteg pénzt
    ha rekordot akarnak akkor ennek a pénznek a töredékéből megsüthetnék mondjuk a világ legnagyobb pizzáját"

    Azert van ennek gyakorlati haszna is.Majd ha az atlag autok is elerik a 1600 km/h sebeseget.Milyen jo lesz mondjuk a varosban 1600-al menni,10-15 masodperc alatt odalehet majd erni barhova.huu de jo lesz.
  • uwu #17
    Ez műszaki probléma.
  • immovable #16
    Van tudományos vonzata. Elég nehéz valamit a földön tartani ~1600 km/h sebességnél. :) Épp ebben van a kihívás.
  • BenceYCE #15
    Oldják meg az éhínséget világszerte és utalom a kigondolt összeget!