Kruza Richárd

A Feszty-körkép és a csúcstechnológia találkozása

Néhány szakember a mindennapi kultúra szolgálatába állította a csúcstechnológiát. Ennek eredményeképpen sikerült egy eddig elérhetetlen, de nagyon fontos célt elérniük.

Sajnos nagyon sok esetben a számítógépes technológia a mindennapi felhasználás lehetőségeihez képest igen szűken van kihasználva, például a kultúrában. Szakmai szinten természetesen más a helyzet, mert a kutatások, gyártás, oktatás stb. világában nincs olyan terület, ahol ne használnának számítógépeket, hálózatokat és mindenféle hozzátartozó szoftvereket és hardveres technológiákat. A Szépművészeti Múzeumban tartott sajtótájékoztatón azonban olyan megoldásnak lehettünk tanúi, ahol a Microsoft elkötelezett szakemberei munkájának nyomán a mindennapi kultúra szolgálatába állították a technológiát. Ennek eredményeképpen sikerült egy eddig elérhetetlen, de nagyon fontos célt elérniük.

Jelen esetben a 15 méter magas, 110 méter hosszú, 38 méter átmérőjű és 1800 négyzetméteres Feszty-körkép és a csúcstechnológia találkozásáról, ennek eredményéről van szó. A hatalmas és jelentőségteljes mű nemzeti kincsünk, kultúránk része, ezért lehetőség szerint mindenkinek látnia kellene. Önmagában figyelemreméltó tény, hogy a Feszty-körkép a viszontagságos történelmünk ellenére ma is létezik, látogatható. Azonban értelemszerűen csak azoknak, akik elmennek Ópusztaszerre, a Nemzeti Történeti Emlékparkba, és személyesen megnézik.

Ez azonban csak eddig volt így, ugyanis egy figyelemreméltó projekt keretein belül, speciális technológiák alkalmazásával nemsokára mindenki számára megtekinthető lesz az interneten. Nem is akármilyen minőségben, ugyanis az elhangzottak és látottak szerint a nagyítás mértéke olyan közeli szemlélést tesz lehetővé, ami eddig csak a restaurátoroknak, és természetesen maguknak az alkotóknak volt lehetséges.

Az előadáson elhangzott, hogy a Feszty-körkép képernyőn való szemlélése természetesen nem pótolja a személyes látogatás varázsát, de nem is ez a cél. Ettől függetlenül a jó minőségű, korlátlan elérésnek felbecsülhetetlen értéke van. Egyrészt szükség esetén lehetőség van az utólagos szemlélésre, tanulmányozásra - időponttól és helyszíntől függetlenül. Ez eddig nem volt lehetséges. Az előadáson elhangzott a Képes Krónika példája, melyet az Országos Széchényi Könyvtárban őriznek, és semmiképpen nem kerülhet a kezünkbe. Éppen ezt a korlátot hidalja át a Képes Krónika online verziója, melynek minősége szintén lehetőséget ad a nagyításra és mű részletes tanulmányozására - érdemes belenézni. Ilyen funkciót lát el a Feszty-körkép digitális online változata is. Másrészt sokan vannak, akik különféle okokból kifolyólag eme megoldás híján soha nem tudnák a földrajzi távolságot leküzdeni, és megszemlélni a művet. Az internetes elérés az ilyen esetekre is megoldást jelent.


Az fő technikai probléma természetesen a sávszélesség, amiben az elkövetkezendő 10-15 évben jelentős változásra nem lehet számítani. Jelen esetben ugyanis nemcsak egy hatalmas méretű képfájlt kell számítógépes adathalmazzá alakítani: a Feszty-körkép ugyanis egy térbeli objektum, amit a szemlélő nyilván szeretne mozgatni a képernyőn, és a különféle részeket szeretné nagyítani, tanulmányozni, lehetőleg olyan minőségben, ami a részleteket is láthatóvá teszi számára. Ez sikerült is, mert a digitális változat nagyon egyszerűen, egérrel kezelhető, és oly mértékben nagyítható, hogy szemmel láthatóvá válik a vászon textúrája is.


A fentieket a megfelelő szakmai tudás, és az alábbi technológia, eszközök tették lehetővé: Canon gépvázak, EF 70-200 2.8L USM optikák, Nodal Ninja 5L panoráma fej, DXO Pro 5.3.5 RAW konverter, Adobe Photoshop CS2, Microsoft Research Image Composite Editor, Microsoft Research Photosynth. Az eredmény ideiglenesen ezen a linken (a szükséges plugin letöltése és telepítése után) szemlélhető meg, a keresőkben egyelőre nem szerepel. A végleges verzió hamarosan elérhető lesz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Epikurosz #22
    caprocorno, te most fokozni akarod a feszkót?

    már qrvára izgatott vagyok, hogy mi a túró van azzal a lándzsával.

    Most hirtelen Krisztus lándzsája ugrott be, az is, ha jól emlékszem kettőbe van törve (de legalábbis ilyen rövid), és most a bécsi Hofburgban őrzik. Van amúgy erről
    magyar wikis szócikk, de érdekesebb az ánglus.
    Most ahogy megnéztem a képét, nem igazán hasonlít a Feszty-képen lévő lándzsa amarra.
  • Ruley #21
    Hehehe... Ja, hogy félretört lándzsa! Mekkora poén! LOL!




    (egyébként én sem értem)
  • Epikurosz #20
    Lehet, hogy bennem van a hiba, de nekem a félbetört lándzsáról, most hirtelen, semmi nem jut eszembe. Kíváncsian várom a felvilágosítást.
  • kirieger #19
    micsoda gondjaitok vannak nektek....
  • caprocorno #18
    Neked mi jut róla eszedbe? Mármint a félbetört lándzáról? Egyébként szerintem sem folytatódik az alakon túl, mivel akkor nem lenne súlyban. A combja mőgé persze valamennyit belóg, de az alak mögül nem lóghat ki. Szerintem.
  • Epikurosz #17
    Lehet, hogy a festés nem precíz, vagy lekopott a festék, de nekem határozott véleményem, hogy a lándzsa folytatódik a comb mögött. Amikor láttam a képet régen, ez nem is volt kétséges.
  • Szemjuel #16
    most komolyan, te tényleg elhiszed, hogy a picipuha valamit ingyen felajánl, az ún. szakemberek pedig ingyen megcsinálják azt, amire csak az ő "szaktudásuk" alkalmas? :D:D
  • Epikurosz #15
    Mitől lenne félbetört?

    1. folytatódik a comb mögött
    2. kifejezetten rövid lándzsa
  • InterFoxSOFT #14
    Egy félbetört lándzsa, na mi jut erről az eszedbe?
  • Epikurosz #13
    Mi van ezzel?