Hunter

Phoenix: nyugodjék békében

Úgy tűnik befejezte marsi pályafutását a Phoenix leszálló egység, utolsó kommunikációja a Földdel november 2-án zajlott le, azóta minden kapcsolatteremtési kísérletre csak néma csend a válasz.

A NASA egység májusban szállt le a vörös bolygó északi részén. Jelenleg a marsi téllel, az egyre hosszabb sötét periódusokkal és az egyre alacsonyabb hőmérsékletekkel kellene megküzdenie, az űrügynökség szerint erre azonban nincs gyakorlati esélye. "Jelenleg a műveletek beszüntetésén dolgozunk" - mondta Barry Goldstein projekt vezető, a NASA Sugárhajtómű Laboratórium munkatársa. "Mindazonáltal, mivel tisztában vagyunk a jármű nagy ellenálló képességével, továbbra is figyeljük a jeleit. Két óránként repülnek el felette műholdjaink, ezért folyamatosan próbáljuk vele felvenni a kapcsolatot"


A robot 2007 augusztusában hagyta el a Földet, és idén május 25-én érkezett meg a Marsra, minden korábbi küldetésnél északabbra szállva le a felszínen. A küldetést három hónapra tervezték, azonban ennek szinte a dupláját sikerült elérniük. Működése alatt a robot ásott, lapátolt, mintákat égetett, beleszagolt és belekóstolt a Mars talajába, hogy adatokat gyűjtsön, vajon alkalmas lehetett-e valaha is az élet számára.

Legnagyobb eredménye, hogy elsőként érinthette meg a felszíni talajréteg alatt néhány centire, jég formájában található marsi vizet. "Ez mindenkit lázba hozott, az utolsó öt hónapunkat ennek a jégnek a tanulmányozásával töltöttük" - mondta Peter Smith, a Phoenix főfelügyelője, az Arizona Egyetem tudósa. "Kiástuk a jeget, ismerjük a mélységét, tudjuk hogyan változik a felszínen, és különböző típusait is láthattuk."

A Phoenix vizsgálatai szerint a területen található talaj enyhén lúgos, jelentősen eltérve a korábbi küldetések által a bolygó más részein észlelt savas talajoktól. Egy másik lényeges eredmény a talaj kalcium-karbonát tartalmának azonosítása volt, ami a Földön a mészkő fő alkotóeleme. A leszállóegység emellett lapszerű részecskéket is észlelt, ami valamilyen agyag lehet. Mindkét ásvány jelentősége abban rejlik, hogy csak víz jelenlétében alakul ki, ami annyit jelent, hogy a terület alkalmas lehetett az élet számára. A Phoenix perklorátot is talált, egy oxidáló kémiai anyagot, ami a Földön több mikrobát is életben tart.

"A Mars történetének jelenlegi korszakában túl alacsony a hőmérséklet az organizmusok életben maradásához, legalábbis földi mércével nézve" - tette hozzá Smith. "Úgy véljük azonban, hogy idővel, ahogy a Mars éghajlata változik, elég meleg lehet ahhoz, hogy a talaj nedvessé váljon, ami létrehozhat egy életre alkalmas környezetet. Hasonlóra néhány millió évvel ezelőtt lehetett példa, a Mars egészen közeli múltjában."

Az egység több mint 25 000 képet készített, számos dolgot örökítve meg a marsi hóeséstől kezdve sarkvidéki leszálló helyén át egészen a vizsgált talaj porszemcséiig atomi méreteken. A felvételek mellett rengeteg adatot is átsugárzott a Földre a bolygó körül keringő műholdak segítségével. Ez évtizedeken át ellátja munkával a tudósokat, akik remélik, hogy találnak valamilyen jelet szénben gazdag molekulákra, melyeket a biokémia "éléstáraként" értékelhetnek.

A küldetés nem volt mentes a kudarcoktól, a minták eljuttatása rendeltetési helyeikre rengeteg bosszúságot okozott a küldetés mérnökei számára. A legutóbbi csalódás akkor érte a küldetésen dolgozókat, amikor október utolsó napjaiban nem sikerült beüzemelniük az egység mikrofonját, amivel az első hangokat hallhattuk volna a bolygó felszínéről.

Összességében természetesen a NASA elégedett a küldetés eredményeivel. A Phoenix esetében az északi 68. szélességi fok miatt nem reménykedhettek hasonló csodában, mint amit a MER marsjárókkal sikerült elérniük élettartamban. A Phoenix végzetét még egy porvihar is siettette, ami még a kevéske napfényt is elzárta az egység elől, meggátolva a robotot, hogy felmelegítse rendszereit az esetenként -100 Celsius fokot is elérő hidegben. A tél előrehaladtával a Phoenixet széndioxid dér fogja beburkolni, vastag jég képződik a nappaneljein, amik nagy valószínűséggel megrepedeznek és letörnek az egységről. Az elektronika szintén a tél martaléka lesz a -180 fokos hidegben.

Ezalatt a másik két felszíni egység a Spirit és az Opportunity öt év után is folytatja munkáját a bolygón. Azonban jelenleg a Spiritet szintén egy porvihar fenyegeti, nappaneljei csupán 89 wattóra energiát termeltek november 9-én, ami a MER egységek eddigi legalacsonyabb teljesítményét jelentette. Ez jóval a robotok napi energiaszükséglete alatt van. A Spirit akkuinak töltöttségi szintje napról napra esik, veszélyeztetve a további működést. A földi irányítás több műszer fűtését is kikapcsolta takarékossági okokból. Az előrejelzések szerint a vihar hamarosan elvonul, a lehulló por azonban súlyos problémákat okozhat az elektromosság termelésben.

A következő felszíni küldetés 2009-ben indul a Földről. A Mars Science Laboratory 850 kilós súlyával és közel három méteres hosszával jóval nagyobb lesz, mint az eddigi marsjárók.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Praetor #39
    én csak azt sajnálom, hogy mostantól kevesebb vakondtúrás keletkezik majd a Marson...
  • kvp #38
    "A CO2 és a globális felmelegedés egy ex-greenpeaces ENSZ kutatócsoporttól ered, amit felkapott a média. Tudósok nagy része nem is ért velük együtt, de egyre kevesebben vannak, mert azok akik bekerülnek az egyetemekről a tudóstársadalomba, kaptak egy előítéletet a médián keresztül."

    Alapvetoen a globalis felmelegedes nem feltetlenul jelent egyenletes homersekletnovekedest. A foldi rendszerbe egyre tobb energiat viszunk be, az evmilliok alatt osszegyult szen alapu anyagok elegetesevel. Ezzel no a homerseklet. Mindezek melle a co2 jo szigetelonek szamit, tehat ez az engergia meg nehezebben tud tavozni a bolygorol, nem beszelve a napbol szarmazo energiarol. Ha egy hullamzo rendszerbe energiat viszunk be, akkor jo esellyel nem egy iranyba fog eltolodni, hanem megno az ingadozas amplitudoja, esetleg elcsuszik a frekvenciaja. Emberi nyelven mindket iranyba szelsosegesebb lesz az idojaras. Ahhoz nem kell tudosnak lenni, hogy ezt felismerjuk, eleg kinezni az ablakon.

    Az egyetlen rovidtavon hasznalhato megoldas a szen visszapakolasa lenne szilard formaba, amitol 1: megnone a legkori oxigenszint, 2: lecsokkenne a bolygo hoszigetelese, tehat visszaallna az onszabalyzo folyamat, 3: lenne nemi eselyunk addig fenntartani a civilizaciot amig sikerul atramolni par masik bolygora. A szen visszaalakitasara ket hatasos megoldas letezik: 1: biologiai (novenyzet), 2: technikai (atmoszferaprocesszorok). Mindket technika a rendelkezesunkre all, az elsohoz sok ido es sok penz kell, a masodikhoz sok energia es sok penz. Ha meg sokaig nem csinalunk semmit, akkor mar csak a gyorsabb megoldas marad, amihez viszont rohamtempoban kellene fejleszteni a meglevo technikat.
  • Doktor Kotász #37
    "Ez fórum kezd a kreacionisták vs. evolúció, asztrológia vs. csillagászat, dohányosok vs. orvosok, stb. vitákhoz hasonlítani."

    Az evolúcióban hiszek, ha ez megnyugtat.

    "Tudod, létezik olyasmi, mint statisztika, meg olyan módszerek, mint kutatási eredmények analízise. A CO2 szintet az emberi fosszilis tüzelőanyagok égetése növeli, és felmelegedést okoz, ez 100% bizonyított tény, nyugodj bele."

    Nem, a statisztika azt mutatja ki, hogy a felmelegedésekkor nőtt a CO2 szint, de ez azt is jelentheti, hogy a felmelegedésekkor az óceánok CO2 bocsátanak ki, illetve azt is, hogy ha melegszik az éghajlat, akkor a kontinensek belsejei elsivatagosodnak, és a növényzet csökkenése is CO2 kibocsátást eredményez.


    "Ezért tartjuk a tudósainkat, hogy az ilyesmiket kiderítsék, és inkább rájuk hallgatok, mint az Exxon menedzsmentjére."

    Az Exxon menedzsmentjének az a problémája, hogy az olajmezők kimerülnek, és nem az, hogy az olaj eladhatatlanul a nyakukon marad.

    A CO2 és a globális felmelegedés egy ex-greenpeaces ENSZ kutatócsoporttól ered, amit felkapott a média. Tudósok nagy része nem is ért velük együtt, de egyre kevesebben vannak, mert azok akik bekerülnek az egyetemekről a tudóstársadalomba, kaptak egy előítéletet a médián keresztül.
  • Doktor Kotász #36
    "A megnövekedett naptevékenység kitolja a heliopauzát, a Nap mágneses terének a határát több 10 csillagászati egységnyire (mostanában járnak arra a Voyager és Pioneer szondák). Pont a Nap a fő védelmünk a csillagközi (naprendszeren kívüli) sugárzás ellen. A Föld mágneses tere dinamikusan összehúzódik picit, de intenzívebb lesz, lásd a másik SG-s cikket a mágneses térről."

    Igen, csak a földet érő és felhőképző hatású részecskéket a föld mágneses tere tudja eltéríteni. Ezek a részecskék a mágneses térrel lépnek kölcsönhatásba, nem a napszéllel.
    Tehát, ha a napszél nő, az gyengíti a föld mágneses terét, amin ezek a részecskék könyebben átjutnak, míg a napszél meg nem befolyásolja őket.

    "A szén-dioxid szint növekedése egyértelműen a fosszilis tüzelőanyagok égetése miatt történik, ez a jégmintákba zárt széndioxid izotóp-összetételéből tudjuk. Tehát a meleg a CO2 szint növekedése miatt van, és nem fordítva."

    Igen, a tüzelőanyagok miatt is nőtt a CO2 szint, de nem ettől melegedünk.

    Az emberi társadalom előtt is nőtt a C02 szint, de nem az okozta a melegedést akkor sem. A CO2 szint azért vágott egybe a felmelegedésekkel, mert a felmelegedés önmagában is növeli a CO2 szintet. Az óceánok és a kontinens belsejei kevesebbet vesznek fel ilyenkor.

    "Ezek nagyon alapvető dolgok, ha a összeesküvéselméleteket gyártó honlapjaid ezt nem tudják, akkor más dolgokban sem hitelesek. Szerintem csak olajcégek megbízásából maszatolnak. Te pedig jó példa vagy arra, hogy minél tudatlanabb valaki, annál biztosabb a dolgában."

    Írtózom az összeeskóüvéselméletektől.
    Maga a CO2 miatti felmelegedés is egy összeesküvéselmélet.
    Tény, hogy a víz sokkal jobban elnyeli a hőt, mint a CO2, és az is tény, hogy a víz sokkal jobban elnyeli a fénysugarak energiáját, mint a CO2, ezért az is tény, hogy a Vízpára sokkal üvegházhatásúbb, mint a CO2.

    Az alapvető tudományos tévedés pedig abból ered, hogy az ember előtti jégmintákban is magasabb a CO2 szintje azokból az időkből, amikor melegebb volt, mint amikor nem. A következményt hitték kiváltó oknak.

    Ennek pedig az az oka, hogy ha melegebb az éghajlat, akkor az óceánok CO52 bocsátanak ki, és a kontinensek belsejei elsivatagosodnak, ami ritkább növényzetet jelent, és ez is a CO2 emelkedését jelenti.

    Az olajbiznisznek meg nem árt a CO2 szint miatti vaklárma, mert annyi olajra van szüksége így is a világnak, hogy alig győzik kielégíteni, és inkább az a problémájuk, hogy találnak-e elég olajat, amit eladhatnának, és nem az, hogy a nyakukon marad. Szóval, ha valaki összeesküvéselméletekben hisz, akkor az inkább te vagy...
  • who am I 7 #35
    A felmelegedést nem ez okozza közvetlen, de a bentragadt CO2 szintet mindenképp növeli, igen, ez 100% és tény, eként nyugodt vagyok.Azért nem vagyok nyugodt mert a felmelegedés folyamata gyorsúl, fajok nem tudnak alkalmazkodni.A zöld terület növelése a co2 kibocsátásának csökkentése a fajok védelme, pár fontos feladat..Lenne.
  • Mcsiv #34
    Egyébként igen, bvalek-nak is igaza van, mert a CO2 szint emelkedése valóban összefüggésben van a felmelegedéssel(hogy milyen mértékben, azt bizony senki sem tudja). Viszont nem ez az egyetlen egy indok, ami miatt ez a sárgolyó melegszik;)
  • bvalek2 #33
    Ez fórum kezd a kreacionisták vs. evolúció, asztrológia vs. csillagászat, dohányosok vs. orvosok, stb. vitákhoz hasonlítani. Tudod, létezik olyasmi, mint statisztika, meg olyan módszerek, mint kutatási eredmények analízise. A CO2 szintet az emberi fosszilis tüzelőanyagok égetése növeli, és felmelegedést okoz, ez 100% bizonyított tény, nyugodj bele. Ezért tartjuk a tudósainkat, hogy az ilyesmiket kiderítsék, és inkább rájuk hallgatok, mint az Exxon menedzsmentjére.
  • who am I 7 #32
    Azért mert nincs 100%-os tapasztalat/bizonyítás.De, ha te ilyen sztár vagy, gondolom már x százezer éve itt vagy a Földön és mindent tudsz, mi-miért-hogyan.Nem pedig csak feltételezel és részben ingoványos talajon lépkedsz.


    "Tehát a meleg a CO2 szint növekedése miatt van, és nem fordítva."
    Ez nekem eléggé kizárolagos kijelentésnek tűnik.Úgy, h 100%osan nem tudod bizonyítani.Akkor miről beszélünk?
  • bvalek2 #31
    Miért kell eljátszani ugyanazt a háborút a szavakkal, amit az olajlobbi meg a tudósok művelnek egymással? A hozzászólásom lényege, hogy a CO2 nem következmény, hanem ok. Nem írtam sehol hogy kizárólagos ok. A hozzászólásod többi része triviális.
  • who am I 7 #30
    Azért te is biztos vagy a hülyeségeidben.Eddig is voltak felmelegedések, X+100.000 évvekkel ezelőtt is, és nem volt emberiség nem voltak suv-ok,gyárak stb.Ellenben nemártana megnézni a vulkán kitöréseket is, a kozmikus sugárzás hatásait stb.
    Nem értek veled egyet.ÉN szerintem, az x%-kal megnövekedett co2 NEM okozója a felmelegedésnek (mert az ciklusonként van) hanem "csak" felgyorsítja a folyamatot.Persze..ez se jó, és én is az olaj lobbi ellen vagyok, de nem tudom elkézelni, hogy megerőltetnék magukat és csak 2-3 liter benyát fogyasztó hibrid autókat fognak csinálnáli, és a régi benzineseket kidobják, majd jönnek a fúziós erőművek...