SG.hu

A UPC és a Magyar Telekom az internetadó ellen

A két vezető hazai internetszolgáltató, a Magyar Telekom és a UPC Magyarország - csatlakozva az elmúlt napokban közzétett tiltakozásokhoz - közös felhívást adott ki az internetjárulék veszélyeiről.

A Magyar Köztársaság Kormányának, az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai, illetve az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának címzett közleményben felhívják a figyelmet az internetszolgáltatás után fizetendő kulturális járulék bevezetésével járó komoly veszélyekre. Véleményük szerint a lépés hátráltatja azt a meghirdetett és elfogadott kormányprogramot, amely az Új Magyarország - Szabadság és szolidaritás címen került elfogadásra, kijelölve az informatikai fejlesztés fő stratégiai irányait. Szakmai álláspontjuk és iparági tapasztalatuk szerint a tervezett lépés ellentétes az információs társadalom fejlesztésének céljaival, különösen az e-közigazgatás programmal, az e-befogadás célokkal és az európai uniós tendenciákkal.

Mindeközben hiányolják a tervezett intézkedés elvárt előnyeit. Kiemelik, hogy önkéntes társadalmi felelősségvállalás keretében évek óta szerepet vállalnak a kultúra finanszírozásában, és nem szeretnék feladni az ország versenyképességét növelő, a digitális írástudatlanság felszámolására, és az internettársadalom fejlesztésére tett erőfeszítéseiket, hosszú távú programjaikat. Kérik a döntéshozókat, hogy valamennyi körülményt mérlegelve, és a szakma álláspontját nem mellőzve maradjanak összhangban az eredetileg elfogadott, az információs társadalom fejlesztését célzó kormányprogrammal, és ennek megfelelően ne támogassák az internetszolgáltatás után fizetendő kulturális járulék bevezetését.

A Nemzeti Kulturális Alap elnöke szerint viszont hamisak azok a felvetések, amelyek Magyarország infokommunikációs elmaradását hozzák fel érvként az "internetadó" ellen, hiszen a 0,8 százalékos járulék csak minimálisan növelné meg az internetezés költségét, a bevételek egy részét pedig pont a digitális szakadék csökkentésére fordítanák. Harsányi László erről csütörtöki sajtótájékoztatóján beszélt Budapesten.

A Nemzeti Kulturális Alap járulékbevételeit érintő törvénymódosítás célja, hogy alkalmazkodjon a megváltozott kulturális szokásokhoz és a technológiai fejlődéshez - mutatott rá az NKA elnöke. Hozzátette: a módosítás során a járulékalapból mintegy harminc olyan terméket hagynának el, amelyek piaci részesedése, illetve járulékbefizetése elhanyagolható, és három olyan jelentős kulturális tartalommal bíró termék és szolgáltatás járulékoltatását tervezik, amelyek különösen elterjedtté váltak. Ennek alapján a kihagyni tervezett termékek miatt az NKA mintegy 600 millió forintos bevételkiesésre számít, ugyanakkor az internet-hozzáférés szolgáltatás, a mobiltelefonon keresztüli adatátviteli, valamint a formatervezési tevékenységből 2,5-3 milliárd forint plusz bevételt vár a szervezet.

Harsányi László megjegyezte: arra nemigen lát esélyt, hogy a törvényjavaslathoz beadott módosító indítványok nyomán a jogszabályt úgy fogadják el, hogy a forráskiesést jelentő változások benne maradnak, miközben a plusz bevételt jelentő "internetadó" és társai kikerülnek abból. Újságírói kérdésre az NKA elnöke elmondta, hogy a törvényjavaslat visszavonására az oktatási és kulturális miniszter jogosult.

Harsányi László az internetszolgáltatás járulékoltatása kapcsán hangsúlyozta: az "internetadó" elleni, Magyarország infokommunikációs elmaradását hangoztató érvelés két okból is hamis. Egyrészt felmérések szerint az internet-előfizetések alakulásában az ár sokkal kevésbé játszik szerepet, mint a motiváció hiánya. A 0,8 százalékos "internetadó" ráadásul egy fogyasztóra vetítve havonta csupán 20-70 forintos többletkiadást jelentene. Az "internetadóból" származó bevételből pedig mintegy 300 millió forintot éppen a digitális szakadékot csökkentő programok támogatására fordítanának.

Az NKA elnöke a törvénymódosítás kapcsán ugyanakkor elismerte: az előkészítés során a járulékoltatási körbe újonnan bekerülő szolgáltatók szakértőivel nem egyeztettek, adószakértőkkel pedig azért nem konzultáltak, mert ennek az adótípusnak más a filozófiája.

Az internetadóból remélt nyolcszázmillió forint plusz bevétel jól jönne az NKA-nak, ugyanis az pontosan fedezné éves működési kiadásait. A 2008-as költségvetési terv szerint az alap 7,8 milliárd forintos támogatást oszt szét, miközben a 97 fős szervezet működtetése 830 millió forintjába kerül a járulékfizetőknek. Összehasonlításul: az évi 700 milliárd forintos pályázati pénzt kezelő Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) 312 munkatársával saját működésre 2,5 milliárd forintot fordít évente. Ráadásul az NKA kiadásainak háromnegyedét osztják szét pályázati rendszerben, ugyanis a kiadások 25 százalékáról - 1,9 milliárd forintról - Hiller István szakminiszter egy személyben dönt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Rusy #53
    hát emberek ez már a vég, én is egy négyfős internet szolgáltató cég egyik ügyvezetője vagyok, emberek nem a 0.8%-al van a baj szívesen kifizetném hanem az elv, ÉS CSODÁLKOZNAK, HA FEKETÉN MEG ÁFAMENTESEN MEG SZÜRKÉN KELL JÁTSZANI HOGY KIGYERE, micsinálnak felvesznek még 3000 dolgozót az apehoz kurva sok pénzért hogy ellenőrizzenek, 1 hónap múlva jönnek, fosok is rendesen, mi kicsik vagyunk megingatnak nem úgy mint az upc meg a tcom, a másik dolog, meg hát a május elsejei rendőri díjak, 60-annál 30 ezer ft városban én is utálom a buzi gyorshajtókat de ez azért túlzás, inkább szavaztuk volna meg a vizitdíjat, most 300-szorosan veszik vissza ludasmatyi ehhez képest piskóta...
  • junior117 #52
    97 fős szervezet működtetése 830 millió forintjába kerül a járulékfizetőknek.
    igen a rokonsagot is kell foglalkoztatni :-(
  • tomcsa4 #51
    Miért illene? Nem alaptudás. Mindent nem kell bevágni :)

    Learni sajnos nem tudom ,de kiejteni úgy kell, hogy "Csaucseszku".
  • Dizeles #50
    HY
    Üdv fórumózok.
    Klikkeljetek az Index oldalára és ott interNEt logóra a jobb felső sarokban és olvassátok el a felhívást.CSELEKEDJETEK!!!Én már megtettem.
    HY
  • nickwearby #49
    "Ez tényleg így volt, ahogy Narumon mondja. "

    Elhiszem,
    elhiszem,
    csak szeretek több forrást is elolvasni arról ,ami érdekel.
    Már , ha van...

    "Románia [...]kapott egy olyan politikust, aki t"

    Ezt itt soha nem merték volna meglépni...
    Ki volt az egyébként? (Elnézést, lehet, illene tudni, ilyen téren hiányosak az ismereteim.)
  • tomcsa4 #48
    Ez tényleg így volt, ahogy Narumon mondja. Felajánlották ,hogy eltörlik az adósság egy jelentős részét. Mi nem éltünk vele. Minkkel szemben Lengyelország (akivel közös a történelmünk, legalábbis nagyon hasonló - értsd: szívta a faszt) kérte és el is engedték!!! Lengyeleknek volt eszük (amúgy a lengyelek imádják a magyarokat mai napig közös történelem miatt). Nekünk nem, sőt nekünk ma sincs (mármint "vezetőinknek").


    Románia nem kapott ilyen lehetőséget, de kapott egy olyan politikust, aki törlesztette az egész adósságot. Igaz Ti is láttátok, beszart az egész gazdaságuk, de nincs tartozásuk. De sok sok évig a magyar hajléktalanoknál is szegényebbek voltak.
  • nickwearby #47
    "Mi magyarok persze faszák vagyunk melldöngetésből majd megadjuk cimmel mi nem kértük az eltörlést."


    Ezt nem mondod komolyan....
    Légy szíves adj valami linket , ha tudsz,
    utána szeretnék olvasni.
  • narumon #46
    "Mindig érdekelt mi történne, ha azt mondanánk nem fizertjük ki, mert nincs
    miből."

    Semmi mint ahogy a rendszerváltáskor rengeteg környező kormány mondta azt, hogy az eddigi tartozásaikat semmisnek tekintik. Mi magyarok persze faszák vagyunk melldöngetésből majd megadjuk cimmel mi nem kértük az eltörlést.
  • asdefge #45
    "Most meg van egy olyan kormányunk amitől egész europa be van szarva csak épp a röhögéstől és nem a nem létező honvédségtél"

    Tudod anno a légierőt csak simán légi erőlködésnek hívtuk berkeken belül. Nem tévedtünk nagyot :-)
  • Ghoosty #44
    Baromi sok az elvonás, az tuti. De a Mátyás korabeli elvonással összehasonlítva kicsit csúsztatás. Ugyanis abban a korban az egyetlen szolgáltatás amit az adóért kapott a paraszt az a hadsereg(honvédelem), meg egy bizonyos mértékű igazságszolgáltatás.
    Jelenleg viszont az adóból sokmindent mást is finanszíroznak. Korházakat, utakat, kultúrális létesítményeket, iskolákat stb.
    Abban a korban viszont ha tanulni akartál, vagy gyógyulni, kemény pénzeket kellett fizetni.