Berta Sándor

Svédország támogatja az Open XML-t

A Svéd Szabványosítási Intézet (SIS) az Office Open XML (OOXML) mellett voksolt, India, Brazília és Kína viszont nem támogatta a formátum ISO szabvánnyá válását.

Mint ismeretes, az International Organization for Standardization (ISO) nemzetközi szabványügyi szervezet 103 tagországa szeptember 2-ig szavazhat arról, hogy szabvánnyá kívánja-e emelni az Office 2007-ben bemutatott fájlformátumát. Magyarország júniusban kötelezte el magát a szabványosítás mellett, a Magyar Szabványügyi Testület illetékes bizottsága 8:3 arányban szavazta meg az Open XML szabvánnyá emelését, azonban a szavazás nem volt szabályos, így nem tekinthető érvényesnek. A magyar testület 2007. augusztus 31-én szavaz újra a témában.

Most egy újabb ország csatlakozott a támogatók és három az ellenzők táborához. A SIS illetékes bizottságának 25 tagja ugyanis megszavazta az OOXML szabványosítását, míg a testület hat tagja ez ellen voksolt. A tagok egy része tiltakozásul kivonult, amikor 23 újonnan felbukkant cég kapott hirtelen szavazati jogot.


Karikatúra a szabványosítási folyamatról

Nem véletlenül támadta a döntést azonnal az európai szoftverszabadalmak bevezetése ellen küzdő Egyesület a Szabad Információs Infrastruktúrák Támogatásáért (FFII), valamint egy blogger is, akik szerint a választás nem volt tiszta. Az ő igazukat támasztja alá, hogy több, mint érdekes, hogy az újonnan szavazati joghoz jutó vállalatok szinte kivétel nélkül a Microsoft partnerei.

Ahhoz egyébként, hogy valaki részt vehessen a voksoláson, a SIS tagjának kell lennie. Ehhez csupán évente 2444 dollárt kell befizetni. Ezt számos svéd cég tette meg közvetlenül a szavazás időpontja előtt. Így fordulhat az FFII szerinti korábbi egyöntetű elutasítás egy határozott igenbe. A bizottság ráadásul lesöpörte az asztaláról a Sun Microsystems, az IBM és más vállalatok több száz érvét tartalmazó beadványokat. "Maga az eljárás módja is azt mutatja, hogy a SIS hibásan döntött" - kommentálta a bejelentést Jonas Bosson, az FFII svéd tagszervezetének elnöke.

Korábban a Német Szabványosítási Intézet döntött éles viták után hasonlóképpen, India, Brazília és Kína viszont egyértelműen nemmel szavazott az OOXML ISO szabvánnyá válására. Az FFII nemrég vitát kezdeményezett arról, hogy szükség van-e az Office Open XML-re, míg a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium közölte, hogy a helyi közigazgatásban a jövőben kizárólag az Open Document Formatot (ODF) fogják használni. Jelenleg egyébként a norvég kormány is fontolgatja, hogy az állami intézményeket törvénnyel kötelezi az Open Document Format (ODF) alkalmazására. Tavaly júniusban Belgium határozott az ODF bevezetéséről. Franciaország és Dánia szintén vizsgálja az Open Document Format bevezetését. Massachusetts amerikai szövetségi állam ugyanakkor olyan módosító javaslatot jelentett be, amelynek értelmében a jövőben a Microsoft Office Open XML formátumát is nyílt szabványként kezelnék.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • turul16 #5
    Magyarország nem küld szavazatot a témában úgy néz ki.
  • turul16 #4
    A svéd testület érvénytelenítette az OOXML szavazatát, a Microsoft beismerte az "ösztönzést". src
  • turul16 #3
    Ha hihetünk a hireszteléseknek akkor 15-20 új MS közeli szavazó fog belépni a bizotságba.
    MSzT tagok léphetnek be a bizotságba, amihez elég leszurkolni 40k HUF -ot évente. Ha valakinek van ismerőse ezeknél a szervezeteknél szólhatna pár szót ooxml ellen. (A többség nincs benne a bizotságban, és nem tudom mi kell ahhoz, hogy belépjenek)

    Ellenérvek vannak dögivel.
  • AranyKéz #2
    A Microsoft nem látja előre hogy mekkora botrány lesz egy ilyen húzás után ? Így is, úgy is el fogja veszteni.
  • wanek #1
    A karikatúra nagyon jó!