MTI

MIT - vezeték nélküli világítás

Vezeték nélkül bírt világításra villanykörtét a WiTricity nevű amerikai találmány. Az "áramsugárzás" technológiájának köszönhetően eltűnhetnek a környezetszennyező elemek és akkumulátorok, és a villásdugóval sem kell már sokáig bajlódni a Massachusetts Institute of Technology (MIT) tudósai szerint.

A világhírű amerikai kutatóegyetemen kifejlesztett WiTricity (Wireless Elctricity, azaz vezeték nélküli elektromosság) technológiával két méteres távolságról hozták működésbe a 60 wattos égőt. Fénye a jövőbe világít, amikoris a mobil kommunikációs eszközök feltöltés közben sem lesznek helyhez kötve.

Az eredmény áttörésnek számít, bár az ötlet egyáltalán nem új. Sokáig viszont az volt az uralkodó nézet, hogy a technológia nem eléggé hatékony, mert az elektromágneses energiahullámok az áramforrásból mindenfelé terjednek egy meghatározott irány helyett. Az MIT kutatói ezért azonos hullámhosszra hangolták az áramforrást és a fogyasztót. Létre is jött a kapcsolat ugyanúgy, ahogy összetörik egy borospohár az énekléstől, mert az üvegben a molekulák ugyanolyan frekvencián rezegnek, mint a közelben áriázó operaénekes hanghullámai.

Ősrégi elmélet ez a fizikában. "Semmi sem akadályozta a tudósokat, hogy kifejlesszék az eljárást 10 vagy 20 éve" - mondta Sir John Pendry, a londoni Imperial College tudósa a BBC-nek. "Azt hiszem, az időtényező volt a döntő, exponenciálisan nő a hordozható kommunikációs eszközök száma és mostanra érett meg az idő arra, hogy az utolsó drót is eltűnjön a vezeték nélküli kapcsolatból."

A WiTricity nagy előnye lehet továbbá, hogy feleslegessé teszi a mérgező anyagokat tartalmazó elemeket és akkumulátorokat, mert automatikusan és szünet nélkül ellátja az áramforrásra hangolt készüléket. Sokat kell azonban még finomítani a technológián. Egyelőre ugyanis az elektromosságnak csak 40-45 százaléka jut el a készülékig. Marin Soljacic kutatásvezető, az MIT professzora szerint kétszeresére kell növelni az eljárás hatékonyságát, hogy versenybe tudjon szállni a hagyományos megoldásokkal. Az "áramsugárzó" ráadásul eléggé ormótlan. Két 60 centiméter széles réztekercs van benne, túl nagy egy laptophoz vagy mobiltelefonhoz. A két méteres hatótávolságot is növelni kell, úgy, hogy szobánként egy WiTricity szett elég legyen az összes kütyü áramellátásához.

Soljacic szerint mindez belátható időn belül megvalósítható, az eljárásnak - amelyet a szakzsargon mágneses kapcsolásnak nevez - pedig nincsen egészségkárosító hatása. A kísérletek során a közelben elhelyezett különböző elektromos felszerelések, mobiltelefonok, hitelkártyák sem hibásodtak meg, habár ezzel kapcsolatban további vizsgálatokra van szükség.

Ráadásul a környezet sem zavarja a WiTricity-t. A 60 wattos izzó akkor is világított, amikor az áramforrás és a lámpa közé különböző tárgyakat helyeztek, vagy emberek álltak a rendszer elemei közé.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Lame #9
    Ez igy egybol nem gyengen fel is veti az aramlopas kerdeset :)
  • snorbi #8
    "Fénye a jövőbe világít"

    Ez mi a fenét jelent?!?
  • Caro #7
    Egyébként szerintem jobb lenne, ha ahol lehet a rádióhullámú kommunikációt is inkább optikaira cserélnénk.
    Inkább felszerelek szobánként egy infra led-et, mint egy AP-t. Még ha az csak max. 100 mW-os is. Van így is elég elektroszmog valóban.
  • Caro #6
    Ki az az őrült aki így akar energiát transzportálni, ha ott vannak a jól bevált vezetékek?
    Meg ki az az őrült aki beülne egy szobába egy 100? 200? 500? W-os rádióadóval? Ennyi erővel a mikróba is dughatná a fejét.
  • nenad #5
    sztem is sumakgyanus az egeszsegkarosito hatas.
    elektromagneses sugarzas, ilyen energiat hordoz,
    csodalkoznek ha nem karositana valamit.
  • Remetix #4
    Pacemaker-es emberek is biztos orulhetnek egy ilyennek..
  • Tetsuo #3
    Innen látom h egészségkárosító. Árnyékolás nélkül nem laknék 1 ilyennnel 1 fedél alatt az tuti!
  • Teppik Amon #2
    Elektroszmog ügyileg hogy állunk? Jó lesz ez nekünk? Hozzútávú élettani tapasztalatok még nincsenek (nem is lehetnek). Még a mobilokkal sincsenek.
    Lehet hogy csodálkozni fog a következő generáció hogy miért torzszülött az ő utódja.
  • szombi #1
    ,,A 60 wattos izzó akkor is világított, amikor az áramforrás és a lámpa közé különböző tárgyakat helyeztek, vagy emberek álltak a rendszer elemei közé''

    És akkor az emberek is világítani kezdtek...