Hunter

Megmentették Archimédesz titkait

Röntgensugarak segítségével sikerült megjeleníteni Archimédesz eredeti feljegyzéseit azokon a kecskebőr pergameneken, melyekre egy középkori újrahasznosítás keretében festmények és egyéb írások kerültek.

A projektet több mint egy éve indították útjára a baltimore-i Walters Művészeti Múzeum csapatának vezetésével, melyhez a Stanford Egyetem Szinkrotron Sugárzási Laboratóriuma adott hathatós támogatást egy olyan röntgentechnikával (röntgen fluoreszcencia), ami nem károsítja az anyagot. Az eltelt idő alatt a tudósok folyamatosan elemezték és fordították az előbukkanó szövegrészleteket, melynek lassan a végéhez érkeznek.

A rekonstruált feljegyzések között található a vízen lebegő testekről szóló írás eredeti görög változata és a Mechanikai Elvek Módszere egyetlen fennmaradt ősi példánya. A görög matematikus feljegyzéseinek felszínre hozása a modern technika mellett is nagy kihívást jelentett a képfeldolgozó csapatnak. Archimédesz írását a 10. században lemásolták, majd három évszázaddal később Jeruzsálemben egy Johannes Myronas nevű szerzetes úgy vélte, az ősi kecskebőr pergamen tökéletes lenne saját munkái számára, ezért először leoldotta az eredeti szöveget, majd a lapokat félbevágta és elforgatta, hogy könyvvé fűzhesse össze.

Myronas alkotóvágyának több, az időszámítás szerinti első évszázadokból származó filozófiai szöveg is áldozatul esett. A szerzetes végül görög ortodox imákkal töltötte meg a lapokat, melyet 20. századi hamisítók aranyozott festményekkel próbáltak feldobni, hogy jobb áron tudjanak túladni a könyvön. Az eredeti szöveg számára ez a közel teljes pusztulást jelentette.

A magántulajdonban levő könyvet már korábban is vizsgálták különböző optikai és digitális eljárásokkal, a szöveg túlnyomó része azonban rejtve maradt. A kutatók végül a röntgentechnikához fordultak, mivel a fluoreszcencia korábban már bizonyított több ősi szöveg megfejtésében. Az eljáráshoz a röntgensugarakat egy részecskegyorsítóban, egy úgynevezett szinkrotronban állítják elő, melyben az elektronok közel a fény sebességével haladnak, erőteljes fényt állítva elő.

Ez az elektromágneses spektrum jelentős részét lefedve - beleértve a röntgensugárzást is - összehasonlíthatatlanul erősebb hatásfokkal dolgozik, mint a gyógyászatban alkalmazott röntgensugarak, olyannyira, hogy lehetővé tette a tudósoknak, hogy belelássanak az anyagba molekuláris és atomi szinten is. Mivel a szerzetesek által alkalmazott festék vasat tartalmazott, a módszer különösen alkalmas volt a lapok rekonstruálására.

A hajszálvékonyra fókuszált röntgensugárnak egy-egy oldal letapogatásához 12 órára volt szüksége. Augusztus 7-én karbantartási okokból leállítják a szinkrotront, ma (péntek) éjjel azonban az eddigi eredményekről élő internetes adás keretében fognak beszámolni a projekt vezetői.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gErEth #11
    dan brown beszél belőled :D
  • Zocsi #10
    Hát ennyit az egyházról és annak jótékony hatásáról az élet bármely területére. Valószínüleg ha nem jött volna létre a keresztény egyházközösség még anno 2-2,500 évvel ezelőtt, már rég fejlettebbek lennénk. Dehát jó volt az a setét középkor. Jót tett mindenkinek. Mindenesetre megnézném milyen kincsek vannak még ilyen v olyan formában Vatikán falain belül, nem is beszélve az így elrontott kincsekről, melyek privát műkincsgyűjtők kezében van, nem is sejtve, hogy valójában mekkora értéket képvisel.
    Mindenesetre jó, hogy sikerült megfejteniük! Gratula hozzá! Csak reménykedek abban, hogy a modern technika eszközt nyújt majd a hasonló "kódfejtésekhez". Bocs, ha off voltam...
  • irkab1rka #9
    Remélem nem ártott sokat a könyvnek a másolás.
  • Szaruman #8
    Kb 23 módszerről volt szó ott, ill arról is, h sikerült kibogozni a szöveget.
  • virs lee #7
    Ha el se felejtik, az mégtöbbet. :)
  • intrex #6
    A spectrumon lement műsorban még csak az optikai és digitális eljárásokat probálgatták. Ebben a hírben már röntgen sugarakkal vizsgálódnak.
  • bzz #5
    Nem, mi +9 órára vagyunk onnan, vagyis ami PDT-ben péntek 16:00, az nálunk szombat 01:00.
  • Ronny #4
    4 óra PDT-ben az nálunk nem reggel 8?
  • manu #3
    Igen a spektrumos adást én is láttam, így nagyon örültem a hírnek. A kérdés az, hogy ha elöbb rábukkanak még a használható formájában mondjuk a 16. század végén az mennyit jelentett volna a tudományos fejlődésnek. Archimédesz zsenialitását ismerve úgy gondolom elég sokat. Úgy tudom a 20. században is próbálta már valaki rekonstruálni az írást eredménytelenül.
  • Adenoma #2
    akkor friss a cikk :)