Hunter

Élő házakról álmodnak az építészek

Az MIT egyik építésze olyan házakról álmodik, melyek nem kivágott, hanem élő fákból épülnének fel, egyfajta ökorendszert hozva létre.

Az MIT Média Laborjának Intelligens Városok csoportja által tervezett, Fab Tree Hab névre keresztelt lakóalkalmatossága túlmutat a fenntartható lakókörnyezeten és a "zöld" építkezésen is, azaz az olyan építőanyagok használatán, ami minimális káros hatással van környezetre és egészségünkre.

Az MIT munkatársai által tervezett lakás egy ősi kertészeti eljáráson alapul, ami összefonva a faágakat élő árkádokat, rácsokat vagy falakat alkot. A Mitchell Joachim és Javier Arbona építész, valamint Lara Greden ökológiai mérnök alkotta tervezőcsapat szerint elképzelésük nemcsak hogy nem károsítja a környezetet, de remélhetőleg még a levegőt is tisztítani fogja. Joachim elképzelése szerint az élő ház külseje több évtized alatt nyeri el végleges alakját az indák, ágak védelmet nyújtó összekuszálódásával, amit további növényekkel és természeti elemekkel tarkítanak.

A réseket szigetelőanyag gyanánt agyag és szalma elegyével tömnék be a hideg, a hő és a nedvesség távoltartása érdekében. Az ablakokat szójaalapú műanyagokból készítenék, ami elvileg a lakás lassú növekedésével nyúlna, hajlana. A vizet a tető gyűjtené be, majd a gravitáció vezetné végig a házon, ahol a növények megszűrnék, majd egy baktériumok, halak és vízinövények által lakott tavacska - elfogyasztva a szerves hulladékot - megtisztítva bocsátaná azt a lakók rendelkezésére. Egy része magát a házat táplálná, ami egyben természetes párásítást, hűtést is biztosítana. A fűtést napenergiával oldanák meg, hatalmas, déli fekvésű ablakok nyelnék el a Nap melegét télen, míg az árnyékos oldalára helyezett társaik a meleg hónapokban nyújtanának megfelelő hűvös levegőt.


Egy vázlat a Fab Tree Habról

Joachim álma egy egész közösség létrehozása, ami az élő ház tervezeten alapul, mielőtt azonban ez létrejöhetne, közel két évnek megfelelő szociológiai és kivitelezhetőségi tanulmányt kell elvégeznie. Eközben Kaliforniában dolgozik, egy 50%-ban újrahasznosított és újraképzett anyagokból, 50%-ban pedig élő elemekből álló házon. Ez a MatScape projekt, amire Joachim egyfajta kísérleti lépcsőfokként tekint az élő ház irányába.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Landren #73
    egen
  • paradoki #72
    Kinek van több évtizede arra, hogy megvárja míg kifjelődik a háza?
  • HUmanEmber41st #71
    Helyzet az, h Németeországban most térnek vissza a vályoghoz.
    Betonkoszorút készítenek, leszigetelik rendesen, a beton között pedig vályogfalat raknak.
    Én is vályogban lakok, kiváló a hőszigetelése..
  • Tiberius B #70
    Éljen a vályog, egyébként asszem lehet belőle 1 földszint + 1 emelet + esetleg pince + tetőtér felépítésű házet is építeni. Itt lakom Bp.-n, de a külvárosban, mér? mer jobb a levegő, bár a XXI. sz-ban technikával is megoldható az "ökoház" nem emlékszem már, hogy hol olvastam, de elég érdekes volt.
    Emlékezetem, mint egy szita, ráadásul sérült szita.
    A technika sok-sok mindenre jó, csak nekünk drága. Igy jártunk.
  • Epikurosz #69
    Eddig ez volt a legjobb hozzászólás. Javasolom "SG Kiváló Beszólás Nagydíj"ra.
  • sz4bolcs #68
    Az a csodálatos természet. :) Inkább haljak meg siklótól, meg szarvasbogártól, mint smogban. :D
    Hogy is?:) Félrenyelem őket...
  • sz4bolcs #67
    Ő sem minden városira értette. ;-)
  • pimplike #66
    Hát nem szívesen élnék egy olyan házban ami ideális élőhely a kígyóknak, bogaraknak....
  • haxoror #65
    ÉS nem lehet emeletes házat építeni belőle a legjobb tudomásom szerint tehát városban eléggé használhatatlan.
    A város az az izé ahol sok ember él.

    Nem minden amcsi építi fából a házát és nem minden városi lakik panelben. Egyszer menj el egy városba a kaland kedvéért és nézz körül.
  • Komolytalan #64
    Mé kunyhó te városi bunkó? Voltál már nyáron vályog házban? Asszem felgyújtanád a panel nyúlketrecedet, ha lettél volna.
    Ennyi erővel ki akar fakunyhóban élni? Hát pl az amcsik, akik abból építik a házukat. A XXI. században. Vályogot asszed nem lehet ugyanúgy vakolni, festeni? Abszolúte semmivel se különbözik a téglától, max annyiban hogy jobb a hőtartása, és olcsóbb.