Berta Sándor

Még több támadás érheti majd a windowsos rendszereket 2004-ben

A Symantec biztonságtechnikai szakértői szerint 2004-ben az eddigieknél is több internetes támadással kell számolniuk a Windows operációs rendszereket a számítógépükön alkalmazó felhasználóknak.

Így például a szakemberek szerint 2004-ben akár négy Blaster kaliberű féregvírus is felbukkanhat. Mint ismeretes, a Blaster 2003 augusztusában tűnt fel és rövid időn belül közel félmillió PC-t fertőzött meg. Az előrejelzések szerint a Sobig típusú féregvírusok jövőre akár havonta is előfordulhatnak majd. A biztonságtechnikai elemzők ezen kívül felfigyeltek az emberek növekvő figyelmetlenségére és slamposságára is. Ez azt jelenti, hogy egyre többen "szórják el" véletlenül a jelszavaikat avagy a hitel- és bankkártya-adataikat.

Szintén komoly aggodalomra ad okot, hogy amint kitudódik egy újabb biztonsági rés, rövid idő alatt megjelenik egy azt kihasználó féreg vagy vírus. Rendkívüli módon lerövidült az az idő, ami a biztonsági hiba nyilvánosságra hozatala és az új féreg vagy vírus megjelenése között telik el.

Sajnos a kéretlen e-mail-küldők, a spammerek is egyre gyakrabban olyan technikákat alkalmaznak, amelyek kedveznek a vírusok készítőinek és terjesztőinek is. A számítógépes kártevők ezen kívül proxy-szervereket használnak, hogy névtelenül küldhessék el az e-maileket. A két módszer a Symantec szakemberei szerint akratalanul is spam- és vírus/féreg-küldővé teheti bármelyik internetre felcsatlakozó PC-t.

A jelentés szerint némileg biztonságban egyedül csak a mobiltelefon- és a PDA-tulajdonosok érezhetik magukat. A Symantec ugyanis úgy véli, 2-5 évnek kell még eltelnie ahhoz, hogy megjelenjenek a mobil eszközök szoftvereiben kárt tevő vírusok, férgek és más rosszindulatú programok.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoldalma #131
    Ha esetleg meg imike benez, akkor azert nezzen majd utana h a linux kernel exploit is local volt ugyanugy mint az altalam emlitett wines kernel bug. Szvsz semmivel sem volt durvabb.:o)
  • Pheel #130
    Meguntam :) De már ez is unom. Majd lesz jobb :)
  • mrzool #129
    Basszus, most olvastam át, amit írtam, én voltam a hülye.:) Szal' az ominózus mondat helyesen:

    De egy heterogén rendszer sokkal kevésbé van kitéve a totális összeomlásnak, mint egy olyan, ahol egyféle platformon futnak a szolgáltatások.

    PS.: hogyhogy változtattál a nick-logón? Az előző szvsz király volt.
  • Pheel #128
    Nem a fogalommal van a bajom. Nem is cikizlek. Egyszerűen nem világos, hogy mit akartál mondani.

    Számomra valami ilyen jött le:

    több gép és többféle oprendszer jobb, mint többféle oprendszer

    Na most ugye a többféle oprendszer több gépen fut. Tehát ugyanaz jobb, mint ugyanaz. :)

    Ez meg hülyeség. Csak én nem értem? Légyszíves fogalmazd meg másképpen is, mert tényleg érdekelne, hogy mire gondolsz!
  • mrzool #127
    Lehet, hogy én vagyok fogalmi zavarban, de a heterogén rendszer számomra azt jelenti, hogy egy hálózaton a szolgáltatásokat több gép, többféle oprendszerrel biztosítja. A több platform erre vonatkozott, pl. solaris, windows, linux.

    Kérlek javíts ki, ha rosszul tudok vmit, mert eddig még senki sem szólt emiatt.:))
  • Pheel #126
    "De egy heterogén rendszer sokkal kevésbé van kitéve a totális összeomlásnak, mint egy olyan, ahol többféle platformon futnak a szolgáltatások"

    Ezt elmondanád magyarul is? :) Akármerről nézem, nem fogom, hogy mi is van :)

    heterogén rendszer vs több platform

    Hogy is van ez?
  • Zoldalma #125
    Korrekt valasz....vhogy ez kellett volna az elejen is :o)
  • mrzool #124
    "Megprobalom ujra megkerdeni, hatha Toled valaszt kapok (mivel Te is a CERT hibajelenteseit figyeled, arra tamaszkodsz)."

    Nem támaszkodom rájuk, de figyelek.:)

    "Nos, ugy gondolod hogy a windows exploitokkal + virusokkal + egyeb tamadasi modokkal egyutt sokkal nagyobb biztonsagot nyujt, mint egy linux exploitokkal + virusokkal + egyeb tamadasi modokkal?"

    Szerintem a monokultúra jelenti a legnagyobb veszélyt. Mindkét platformot be lehet konfigolni extrém biztonságosra. De egy heterogén rendszer sokkal kevésbé van kitéve a totális összeomlásnak, mint egy olyan, ahol többféle platformon futnak a szolgáltatások. Szerver oldalon ennyi.

    Desktop oldalon: ha nem áll fenn a hülye-júzer szindróma, akkor a két rendszer ugyanolyan biztonságos. Hülye user alatt azt értem, hogy pl. nem kapcsolja ki ész nélkül az oprendszer automatikus frissítési funkcióit, mert azt hallotta a szomszéd kiskutyájától, hogy úgy neki jobb lesz... Továbbá betartja az adott oprendszer alatti munkához hasznos tanácsokat, ajánlásokat.
  • Zoldalma #123
    Ize', nem mondtam h allitotta volna vhol is...ezert is kerdeztem.
  • Pheel #122
    Ha szabad beleszólnom: szerintem nemleges választ fogsz kapni, ugyanis egyszer sem állította, hogy nagyobb biztonságot nyújt, csupán annyit, hogy nem kisebbet.