Hunter

The Core: a tudomány a film mögött

A legújabb hollywoodi The Core című katasztrófafilmben a Föld középpontjában zavarok lépnek fel és a világ egy puskaporos hordóvá válik. A kezdés lehet, hogy csak egy újabb hollywoodi agyszüleménynek tűnik, azonban J. Marvin Herndon geofizikus szerint ez a katasztrófa elkerülhetetlen.

Herndon, aki 2002-ben a Discover Magazinban fejtette ki elméletét, hiszi, hogy a The Core több mint tudományos fantasztikum. Szerinte a Föld közepe alapvetően egy gigantikus, természetes atomreaktor, ami bármikor leállhat. A magazin és számos geológus is forradalmiként ismerte el Herndon elméletét és, ha igaz, a legnagyobb áttörést jelenti a geofizika tanulmányozásában a tektonikus lemezek felfedezése óta. Herndon saját írását idézi, mely "szilárd bizonyítékokkal szolgál, miszerint bolygónk középpontja egy nukleáris reaktor". És "valamikor a jövőben - nem tudhatjuk hogy évszázadok, évmilliók vagy milliárdok múlva - a reaktor leáll és vele együtt a geomágneses mező sem lesz többé" - állítja Herndon. "Ettől kezdve az élet a Földön már nem lesz ugyanaz."


Jelenet a filmből

Fred Vine a hetvenes évek óta hirdeti Herndon elméleteit. Ő hiszi, hogy a Föld középpontja egy forgó fémtömeg. Körülbelül négyszázezer évenként ez a forgó tömeg irányt változtat, és váltást idéz elő a Föld mágneses mezejében - abban az erőben, ami megvédi a világot a káros kozmikus sugaraktól, és északi irányba állítja az iránytűt. A film feltevése szerint a Föld magjának forgása teljesen leáll, rendkívül heves viharokat és más katasztrófákat előidézve. Egy tudósokból és "terranautákból" álló csapat feladata, hogy a Föld középpontjába utazva felrobbantsanak egy eszközt, ami újra aktiválja a magot.

Herndon szerint ebben a filmben a tudomány újra visszaköltözik a sci-fi kategóriába. A legtöbb tudós szerint a Föld magja nikkelből és vasból tevődik össze, nem egy reaktort körülvevő radioaktív levesből. A standard nikkel-vas elmélet szerint a radioaktivitás szétterjed a mag egészében, egyfajta kiegészítő hőforrásként viselkedve.


A tudósok régóta feltételezik, hogy a Föld mágneses mezeje elég gyakran változik, körülbelül negyedmillió évenként. A tudóstársadalom azonban még mindig megosztott a következő mágneses eltolódás időpontjában. A kövületeken végzett tanulmányok szerint a mágneses mező változása csekély mértékű közvetlen befolyással bír a földi életre, mások szerint azonban az esemény hatására több kozmikus sugárzás jut be a Föld légkörébe, és drasztikus változásokat eredményez az általunk ismert életben.

Addig is, amíg a tudósok nem jutnak egyességre a kérdésben Herndon reméli az elméletek felkeltik az emberek érdeklődését, melyhez egy kis szórakozási lehetőségként a The Core még segítséget is nyújthat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • HUmanEmber41st #24
    még majdnem én is ide spamoltam...
  • [NST]Cifu #23
    Te sem kevésbé, ha egy másfél éves hozzászólásra reagálsz.
  • Mhosah Myth #22
    Predator_:

    Öreg honnan írsz??? az elmegyógyból??? nagyon el vagy tévedve te barom...
  • zaki #16
    Okoska: nyald meg a bal golyszim
  • leslie #14
    A Fold belsejeben sotet van, sotetben ugysem latnal semmit. :D
  • GregSB #13
    Én ilyenkor szoktam azon elgondolkodni, hogy az ember mennyire nem ismeri még a körülötte lévő világot. A föld belsejében sem lehet tudni teljesen pontosan, hogy mi van, amíg nem láttuk.
  • rolika #11
    kíváncsi vagyok, mekkora ökörséget találnak ki a filmben, hogy a cirak hatezer kilómétert megtegyék lefelé :)))
  • Laci73 #9
    Egyenlőre maradjunk a látványos katasztrófafilmnél: Cyad nagyon jól mondja, hogy a "kihűlés" igen sokáig tartana, valószínűleg nemzedékek hosszú ezredein át, s a Van-Allen övezet sem szűnne meg olyan hamar. Úgyhogy ismét csak magunktól kell félnünk...
  • CSOCSO #8
    már mártam valami katasztrófa filmet.. mertigen régen volt már föld katasztrüfafilm..remélem állatul néz ki és jo a film
  • vax #6
    Igen helyes a válasz.