Gyurkity Péter

Ubuntu: nem jött össze a 200 milliós tábor

A Canonical még mindig messze jár az évekkel ezelőtt meghirdetett cél elérésétől.

Négy évvel ezelőtt éppen Budapesten került sor egy érdekes bejelentésre Mark Shuttleworth, az Ubuntu alapítójának részéről, aki akkor elmondta, hogy az évtized közepére szeretnének egy stabil, 200 millió főre rúgó felhasználói bázisra támaszkodni, amihez elengedhetetlen a hordozható és egyéb megoldások piacra dobása és elterjesztése. Ez a jelek szerint még mindig nem jött össze.

A Phoronix portálon közzétett írásból kiderül, hogy ugyan a Canonical továbbra sem tesz közzé pontos vagy hozzávetőleges számokat ezen tábor méretét illetően - ebben nyilván nagy szerepet játszik a méret kicsiny volta -, néhány becslés azért mégis rendelkezésre áll, ezek alapján pedig arra következtethetünk, hogy a teljes létszám valahol 100 millió alatt, picit pontosabban inkább néhány tucat millió körül lehet. Ezek nagy részét nem is a hordozható megoldások teszik ki, hiszen az Ubuntu Touch fejlesztése továbbra sem a remélt ütemben zajlik, tehát inkább az asztali konfigurációk és a szerverek jelentik a fő ütőerőt, ami a 21. században kissé avíttnak tűnhet.

A nagy áttörés eléréséhez valóban szükség lett volna a mobil platform és az egyéb kiegészítő szolgáltatások, így például az Ubuntu TV kiépítésére (nem beszélve a szoftver autókba szánt változatáról), erre azonban csak késve, vagy egyáltalán nem került sor. Az Ubuntu Edge közösségi finanszírozását megcélzó projekt egyértelmű kudarc volt, és a bár a mobil operációs rendszer elérhető egyes telefonokon, piaci részesedése nem igazán mérhető - az Ubuntu TV-ből pedig nem is lett semmi, ennek megvalósítására még várnunk kell.

A mobilfelhasználók teljes létszámát egy szeptemberi felmérés 25 ezerre tette, a fókusz módosulása tehát mindenképpen szükséges lenne a térhódítás megkezdéséhez.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • jkedzs #40
    az biztos, hogy sokkal jobban magadra tudod szabni a linuxot.
    ugyanakkor az olyan komplexebb felületek / szoftver csomagok elterjedésével (desktop environment), mint a KDE, Gnome3 ugyanúgy betesznek téged egy előre kigondolt működésű környezetbe, mint ahogy azt a win is teszi. az más kérdés, hogy ezt a környezetet még mindig sokkal jobban alakíthatod magadhoz, mint a win-t, de nem kapsz teljes szabadságot. amit tenni tudsz, hogy váltasz minimálabb cuccokta, ha nem tetszik.

    tapasztaltabb linuxosok inkább olyan distrókat választanak, amelyek nem elsősorban a pornépet célozzák. nincsenek tele mindenféle felesleges cuccal. amit ők építhetnek fel maguknak.

    a kettő közt pedig vannak olyan distrók, mint a Manjaro i3.
    https://manjaro.github.io/Manjaro-i3-15.12-released/

    érdekes dolgokat mond az arc:

    Utoljára szerkesztette: jkedzs, 2015.12.30. 17:39:20
  • wraithLord #39
    Én kénytelen vagyok Linuxot használni, mivel olyan programokkal dolgozom, amik csak Linuxon mennek (némelyik Cygwinben is), és nekem nem volt bajom az Ubuntuval. Már a "hősidőkben", a régi Debianoknál megszoktam, hogy install után pár napot el kell bütykölni a Linux-szal, mire normálisan működik, szóval ez nálam alap (és legalább úgy érezhetem, hogy az enyém a rendszer és nem valami összegányolt blackbox). Ha normálisan megcsinálod, akkor lényegesen használhatóbb, mint egy Windows (leszámítva a Windows-only dolgokat persze...)
    Az Ubuntunak a legnagyobb hibája a Unity, de engem annyira nem irritál.

    Windowst gyakorlatilag csak a Windows-only játékok miatt tartok, a Linux mellett olyan, mint egy játék- oprendszer...
  • dyra #38
    Szétforgácsolják magukat. Ezek mellet ők is képtelenek belátni, hogy a Unity nem jött be és le kéne cserélni. Ugyanez van az MS-nél is a modern felülettel. Használhatatlanok. Persze vannak akik képesek megtanulni a használatukat de egyik sem lesz populáris termék. Megpróbáltam megbarátkozni anno a Unityvel hónapokat öltem bele próbáltam megérteni a koncepciót aztán átálltam LXDE felületre és nagy megelégedéssel használom. Az Ubuntu és az MS is túllihegi a felhasználói felületet. Csináljanak egy olyat amit könnyű a saját magunk kedve szerint alakítani amit ők csinálnak olyan mintha más rendezné be az én irodámat. Amíg ez az egységes felület baromság megy náluk nem is fognak előre lépni. Bár nem tudom, hogy a Lubuntu bele számít-e nekik. Mert ha így nézem végül is én is azt azt használom.
  • kvp #37
    "Ennek ellenére egyetértek azzal, hogy nem jó a linux. Nem bírják megcsinálni azt, hogy egy linux telepítés a gépek 90%-án hiba és utólagos konfigurálás nélkül frankón működjön."

    Nekem az elmult honap 2 debian telepitesebol 2 db ment siman. Az egyiket netes boot cd-vel inditva netrol telepitettem, a masikat image sdd-re masolasaval majd boot es kipakolta magat. Ubuntuval nem probalkoznek, mert az pl. az egyik hardveren driver hianyaban nem is menne... (a debian meg pont igen, mindenhol)

    "Én pl. mai napig nem találtam megoldást arra, hogy a fenéért nem lehet normális sebességgel másolni egy USB stickre, amikor az USBs külső HHD tökéletes sebességgel működik. Az 5.1es hangrendszerem beállítása vért izzadós volt, mert kellett hozzá pulse audio és alsa konfigurálás, illetve az összes böngésző laggolt, mint állat, amíg rá nem jöttem, hogy kell mögé egy gyors DNS szerver, és a gyári MTU beállítás egy vicc."

    USB stick eseten ket baj lehet, ntfs filerendszer (tamogatott csak nem nativan) vagy hotplug-os (cache write through-s) konfiguracio. Engedelyezni kell a cache-elest pendrive-okra is. (egerrel a beallitasoknal, jobb klikk a meghajton, kodereknek a fstab-ban, windows alatt regen a registry-ben kellett, azota alapbol be van kapcsolva, de jobb klikk a meghajton es ugyanugy allithato) Ha bekapcsoljuk akkor utanna mindig le kell valasztani a pendrive-ot mielott kihuzzuk. (klikk a grafikus filekezeloben a meghajto ikonja alatti sorra, hacker-eknek unmount parancs root-kent)

    Debian alatt az alsa is alapbol mindenhova felmegy desktop full install-nal, ha kell ha nem, cserebe elsore mukodik is. DNS szerver: van lokalis os cache, van bongeszo os cache, egyebkent meg a default ip autokonfiguralasnal a szolgaltato beallitasait veszi at es pont ugy mukodik mint a windows. MTU beallitas halokartya fuggo, erdemes automatan hagyni, akkor beallitja a legnagyobb meretet ami meg a lokalis interface-en atmegy darabolas nelkul. Utanna a szolgaltato router-e majd valaszt valamit ami neki tetszik, az mar nem a desktop gep dolga.

    Ahogy nezem a hozzaszolasokat a legtobb gond abbol adodik, hogy sikerul a kevesbe jo vagy kevesbe stabil disztribuciokat es verziokat kiszurni es azzal tesztel mindenki. Ha fogunk egy latest debian stable-t, akkor nagy meglepetes nem erhet. (KDE eseten kellemes windows xp-s gui is van, alul a taskbarral, start menuvel, oraval, ikonokkal, de ha valaki utalja akkor egerrel lehuzza 1 pixelesre a magassagat es eltunik) Nem egy raketatudomany a hasznalata, viszont nagyjabol minden grafikus felulet ott van ahol az elmult 15 evben volt mind linux, mind windows alatt (a kde a sun-os cde masolata, kivalaszthato win 2000/xp-s vagy macos classic-os stilussal). A lenyeg, hogy ha nem piszkaljuk a rendszert, akkor mukodik minden. Ez utobbit az ubuntu nem igazan tudja hozni...

    ps: A legismertebb es eleg nepszeru linux disztribucio a google android linux. Ezt eleg sokan hasznaljak es eleg kevesen ertenek hozza vagy tudjak egyaltalan hol van a shell a telefonjukon. (egyebkent alapbol van mindegyiken) Ez is mutatja, hogy lehet jo linux-ot kesziteni, csak nem mindenki kepes ra. (masodik helyen a debian van mint hivatalos open source disztribucio, tehat olyan amit tenyleges hasznalatra raktak ossze)
  • cateran #36
    Ubuntu...mondanam, hogy vicc kategoria, de nem igazan nevettem, max kinomban..Olyan 1,5 eve, amikor ramjott a Linux roham es elhataroztam, hogy na, akkor majd most...Felraktam az akkori stabil (muhaha) verziot..hands down, a telepites poccre ment. Na de utana? Nem volt ora..tudom nem nagy problema, de engem zavart..keresgelek a beallitasoknal,de semmi ilyesmi...forumozas...hat toltsem le ezt es ezt es akkor lesz..letoltom (ez is siman ment) es valoban lett ora..az 1. restartig..aztan megint nem es beallitani sem lehetett, ujratelepiteni sem...ennyi volt..es akkor ugy elgondolkodtam..ha 1 ilyen pitianer es egyszeru dolgot sem kepesek megfeleloen win 3.1 szintjen mukodtetni, akkor a komolyabb dolgok milyen szinten lehetnek? Aztan meg belefutottam par marhasagba es ropult vissza a windows...Sem idom, sem turelmem 1 evtizedek ota viccszinten mozgo op. rendszerhez..A windowsnak is megvannak a maga hulyesegei (hajjaj..) de azokat mar legalabb nagyjabol ismerem...
  • Ahoy #35
    #mortep: Egyik évben pont egy Ubuntu frissítés ölte meg végleg a rendszert. Valószínűleg VGA driver probléma lehetett, mert csíkosan ki-crashelt. Parancssorig se jutottam el. Hibernáció se működött soha rendesen abban az évben. Egyszerűen nem volt vele kompatibilis a gépem, annyi nyűg volt vele. Persze azóta biztosan jó már, csak ilyenek valahogy jóidőre elveszik az ember kedvét. Inkább marad a megszokottnál.

    Minden update egy helyen, ezt én is szeretem androidban pl... de azért meg lehet lenni nélküle.
  • a_n_d_r_e_w #34
    Hat ha szerinted barmelyik linux jelenleg felhasznaloi szempontbol jo minosegu, akkor az esetedben a nagyon szemellenzos linux fan (vagy windows hater) diagnozis all fenn. Ugyanis lehet kedvelni egy rendszert ugy is, hogy latjuk a hiabit, de ugy latom neked ez nem megy. Tudod mit, akkor a linux ugy tokeletes ahogy most van, teljesen felesleges lenne barmin is valtoztatni, az hogy milyen szinten all most, az kicsit sem az o hibaja, mindenert az ordogi Microsoft felel. Szep almokat
  • Meridian #33
    Egyébiránt az Ubuntu vs MS küzdelem nagyban hasonlít az AMD vs Intel közti versenygésre...

    Csak azzal a különbséggel, hugy a Ubuntu ingyenes.

    És szvsz pont itt van a kutya elásva... egy jól megírt oprendszerért nem lenne túlzás elkérni mondjuk egy játék árát, mondjuk $50-árt vagy 50€-t... ez nem túl nagy ár, és mondjuk 5 évente egyszer kellene fizetni.
    A befolyó összegekből az Ubuntu főbb programozói végre nem hobbiból végezhetnék a munkájukat, hanem főállásban, és lenne keret arra is hogy olyan menedzsment alakuljon ki ami az fejlesztéseket egy projektbe össze tudná fogni és szervezni. És akkor nem 20 féle különböző irányba menne a a linux hanem haladhatna egy jó és megfelelő iárnmyba, és akkor nem küzdene olyan gyerekbetegségekkel, mint az hogy még alapból egy rohadt webböngésző sem képes megfelelően működni, csak user általi kókányolások után...
  • Palinko #32
    ha meg valaki másképp számol több mint 1 milliárd felhasználója van :DDD

    itt a link :D
    Utoljára szerkesztette: Palinko, 2015.12.28. 10:15:20
  • mortep #31
    A wine megold dolgokat de a teljes windows környezetet nyilván nem tudja teljes mértékben megteremteni, így elvárni sem szabad túl sokat tőle. Ha kizárólag a megszokott alkalmazásaidat akarod használni vagy mégrosszabb, ha gémelni akarsz akkor ne is próbálkozz többet linux-al.

    Ami nekem személy szerint hiányzik a windowsból az a stabilitás, a frissítések kényelme (linux alatt egy helyen van minden és csak akkor kezd neki amikor mondod és azt amit mondod, és legrosszabb esetben egy db. újraindítás kell és azután végeztél, nem fogad fekete képernyő, hogy várjá me még frissítek oszt újból újraindulok), fresh install után ÁLTALÁBAN nem kell vesződni a driverekkel, a multi desktop - 30db megnyitott ablak miért kell pont egy helyen legyen amikor csoportosítani is lehet őket? Ja, és a killall -9 :))
    Utoljára szerkesztette: mortep, 2015.12.28. 09:48:40