Balázs Richárd

Környezetbarát képernyő papírból

Svéd mérnökök fénykibocsátó eszközt alkottak hagyományos papírból, ami egy napon lehetővé teheti az eldobható képernyőket a csomagolás vagy a hírlapok terén, mindezt olcsó és környezetbarát anyagok alkalmazásával.

Az Umea Egyetem csapata Ludvig Edman professzor vezetésével különböző anyagok rétegeit vitte fel egy papírlapra. Az összesen hat rétegből az első egy ragasztó, amit négy másik követ, ezek egyrészt vezetik az elektromosságot, másrészt fénnyé alakítják, illetve az egészre felkerül egy hatodik, záró réteg, melynek az a szerepe, hogy egyben tartsa a rétegeket. 11 Volt elektromosság alkalmazásával a papír úgy világít, mint a számítógépek kijelzői.

Edman szerint megoldásuk a világításban használt LED-ek, valamint a monitoroknál alkalmazott OLED-ek olcsó alternatívája lehet. A LED hatékony, ugyanakkor költséges, ezért egy olcsó, környezetbarát változat vonzó lehet a piac számára. A fény ugyanúgy nyomtatható, mint egy újság, megőrizve a papír flexibilitását, és az üveg kijelzőkkel ellentétben sérüléskor nem törik veszélyes szilánkokká.

A fénykibocsátó papír alkalmazásai között említették az olyan csomagolásokat, amik automatikusan világítani kezdenek, ha a beléjük csomagolt áru szavatossági idejének végéhez közeledik, figyelmeztetheti a betegeket, akik elfelejtették bevenni gyógyszereiket, vagy segítségükkel könnyen nyomon követhetővé, vagy azonosíthatóvá válna egy hatalmas raktárban felhalmozott sok száz, vagy ezer küldemény között a keresett csomag.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • MuldR #5
    Full HD 3D zsirpapir...mindig errol almodtam! :)
  • Szefmester #4
    Hát igen, az eldobhatóság sosem a környezetet védte, hanem a termelők pénztárcáját.

    Használod, használod, másnap a fele lebomlott... mehetsz is venni másikat (sarkos példa a gyengébbek kedvéért). :)
  • Tetsuo #3
    Eldobható? Ki akarja eldobni? El kell dobni? Akkor hogyan lenne környezetbarát?
    Bocsi, de a cikket nem olvasom el. ;-)
  • kvp #2
    A hir az, hogy ez nem OLED, hanem LEC technikat hasznal. A papir be van aztatva ezzel az anyaggal, mig a kulso muanyag foli azert kell, hogy ne szaradjon ki. A ketto kozze mennek a fembol nyomtatott elektrodak. Sokkal olcsobb mint az OLED es nem UV feny hatasara bomlik, hanem a hasznalat mertekeben merul le. Az elso szabadalom meg az 1930-as evekbol szarmazik (General Electric). Egyetlen hatranyuk, hogy a regi megoldasok par szaz oraig birtak csak, utanna elfogytak az ionok a fenyt ado folyadekbol. Elvileg nemelyik folyadek ujratoltheto mint egy aksi, remelhetoleg ezek kozzul hasznaltak egyet a cikkben szereplo tudosok, egyebkent nagyon rovid elttartamra szamithatunk.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_electrochemical_cell
  • T0nk #1
    Atyaúristen. Ezek a magyarázatok, hogy mire lehet jó.
    Bazmeg. Egy papírra nyomtatott OLED. Nem tök triviális mire jó?