Hunter

Pocsolyák a Marson

Az Opportunity marsjáró felvételeinek legújabb elemzése meghökkentő dolgokat tárt a kutatók elé: mintha folyékony víz lenne a bolygó felszínén.

A felvételek valójában két évvel ezelőtt készültek, még az Endurance-kráter bejárásakor. Az igen kétségesnek tűnő állítás nagy vihart kavart, hiszen a tudósok többsége szerint jelen körülmények között nem létezhet folyékony víz a Mars felszínén. A képek a Lockheed Martin képfeldolgozó csapatától származnak. Ron Levin fizikus és Daniel Lyddy mérnök a marsjárókat felügyelő NASA Sugárhajtómű Laboratórium (JPL) honlapjáról szedte le az Opportunity iker kameráinak képeit, majd a párba rendezést követően szeteoszkóposan újjáépítették azokat.

Az eredmény több mint érdekes, kékes jegyeket tárt a két kutató elé, melyek tökéletesen simának tűnnek. Olyannyira, hogy még a számítógép sem talált egyetlen másik olyan felszíni jegyet, ami simaságát tekintve megegyezett volna a sávokban felgyülemlett folyadéknak tűnő jelenséggel. Levin akinek édesapja a Viking leszállóegység élet nyomaira utaló kísérletének főfelügyelője volt azt állítja, a jegyek simasága és áttetszősége, a szélek egy síkban való fekvése mind arra utalnak, hogy víz vagy rendkívül tiszta jég látható a felvételeken.

Ezidáig egyetlen vízre utaló közvetlen megfigyelést sem sikerült végezni a kamerákkal. Az eddigi jelentések persze egyre több bizonyítékkal szolgálnak a folyékony víz jelenlétére, először csak a távolabbi múltban, tavaly azonban már felfedeztek olyan vízmosásokat és kráterfalakat is, melyeken a víz munkája legfeljebb néhány éves lehet. Utóbbi vízfolyások azonban rendkívül rövid életűek, szinte azonnal megfagytak, amint a felszínre bukkantak. Levin több kutatótársával, köztük a JPL-es Michael Hechttel számításokat is közzétett, felsorolva azokat a "mikro-környezeteket", ahol a víz megmaradhat, ezeket azonban legalább olyan szkepticizmus fogadta mint a felvételeket.

Phil Christensen, a marsjárók mini hőkibocsátási mérőműszerének fejlesztője a New Scientist kérdésére elmondta, nem a hőmérséklet, sokkal inkább a Mars vékony légköre áll a víz útjába. A légkör - ami valójában inkább már egy vákuum - szinte azonnal elpárologtatja vagy szublimálja a vizet, legyen az folyékony vagy jég. Ezzel együtt elméletileg lehetségesnek tartja a folyékony víz kinyerését a talajból, sőt, rendkívül különleges körülmények között akár fennmaradását is. A kérdés, hogy mik is ezek a "rendkívül különleges körülmények" és léteznek-e a mai Marson?

Christensen szerint egy olyan helyen, ahol egyáltalán nincs szél, létrejöhet egy stagnáló páraréteg egy folyékony felszín fölött, ami meggátolja a gyors elpárolgást. A Marson azonban erre nem sok esély van, mondhatjuk úgy is, hogy gyakorlatilag a nullával egyenlő, összegzett Christensen. Levin szerint ez koránt sincs így. Elemzései azt bizonyítják, hogy létezhetnek szélmentes övezetek a marsi napok bizonyos szakaiban egyes védett helyeken. Ilyen lehet az Endurance védelmet nyújtó belseje is, ahol nyáron délidőben létrejöhet a szélcsend. Emellett, ha a víz kellő mértékben sós - amire az eddigi felfedezések szerint szintén jó esély van a Marson -, akár egészen alacsony hőmérsékleteken is stabil maradhat.

Bár az Opportunity saját tempójához mérten már igen messze jár a területtől, Levin úgy véli, egy egyszerű kísérlettel igazolható lenne a folyadék jelenléte, ha újra hasonló jegyekre bukkannának. A vizsgálathoz nem kell más csak a robot fúrója, amit belenyomva a víznek tűnő anyagba egyértelműen megállapítható halmazállapota. Ha valamilyen kőzet vagy jég, akkor a fúró nyoma félreérthetetlenül benne marad, ha folyadék, akkor viszont nem lesz látható a fúró munkája.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #62
    Ja rontja az átláthatóságot, csak ha jóltudom az is számít, hogy milyen gyorsan fagy meg, és hogy mi van a vízben oldva. Már láttam egészen átlátszó jégkockát :)
  • gforce9 #61
    Nothes a bolygókról beszélt nem a csillagokról, erre válaszoltál, ezért gondoltam, hogy erre érted. sry

    a másik dologra:
    http://hirek.csillagaszat.hu/exobolygok/20070511_az_elso_idojarasjelentes_ket_exobolygorol.html
    Ritka, de észlelhető némelyikük közvetlenül is, és ez az arány még javulhat, illetve a 'kép' részletesebbé is válhat, ahogy egyre jobb távcsöveket alkotnak.
    pl. ez a projekt is ígéretes:
    http://hirek.csillagaszat.hu/exobolygok/20070414_planetfinder_experiment.html
  • RolandWhite #60
    Ezzel a szennyeződéssel nem értek egyet....
    A kutatók a legutolsó lépésben sterilizálják a felküldeni kívánt szondát...
    arról nem is beszélva hogy a készítése is egy műtő sterilségével vetexő helységben történik...

    Amúgy meg tényleg sztár lenne ha víz lenne ott... csak a nagyon tiszta jég dolgot nem értem... mert a jég akármilyen tiszta is elvileg kristályasodik... azaz kristályokból áll ami veljuk be az én tanulmányaim szerint rontja az átláthatóságát... ez viszont olyan tisztának látszik mint a nagy koralzátonynál... ennek ellenére valószínünek tartom hogy nekik van igazuk mert egyem kicsival több diplomával rendelkeznek nálam :D ...
  • kvp #59
    http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20041213a/Burns_Cliff_L257T-B313R1_br.jpg



    Ez egy lejton megfolyt nagyon finom por. Viszont ha volt is a marson elet, akkor a szondak annyi foldi szennyezodest es eletformat vittek oda, hogy mostanra biztos kihalt. :-)
  • Prof William #58
    Jó képek. :) Még a folyás közbeni fodrozódás is látszik rajtuk. :)
  • Sanyix #57
    false color != fekete-fehér
  • Acheron #56
    LoL már,te az a Voronyezs vagy akire gondolok?
  • L3zl13 #55
    "ezzel a "doppler spektroszkópiával" meg a csillag mozgását határozzák meg nem a bolygóét"
    Állítottam valahol az ellenkezőjét?

    "nagyon ideális körülmények kellenek, hogy a bolygóról visszavert fényt esélyünk legyen "látni"."

    Látott már valaki naprendszeren kívüli bolygóról készült felvételt? Én még nem.
    Ha valaki tud ilyet mutatni, akkor rendben, de szerintem jelenleg nem vagyunk képesek közvetlenül megfigyelni a bolygókat.

    Arról a pár dologról, amit mégis sikerült közvetlenül megfigyelni kiderült, hogy inkább barna törpék, mintsem bolygók.
  • mrzool #54
    "Ezeket utólag színezik."

    Nem feltétlenül, most fejből nem tudom, de asszem 6-7 féle színszűrő van a roverek baloldali kameráján, és általában mindegyikkel készítenek felvételt is. Ergo ha nem az RGB szűrőkkel készített anyagokat gyúrják össze, akkor ilyen érdekes színű képek keletkeznek. Nincs ebben semmi varázslat.
  • Csirke4 #53
    Úgysem az lesz, hogy a vizet mi találjuk meg hanem a víz talál meg minket mikor a Spirit vagy az Opportunity beleesik egy tengerbe és megszakad a kapcsolat aztán ázt fogják hinni hogy meghibásodott valami küldenek oda egy másikat ami megint beleesik és akkor a végén lezárják az ügyet mondván túl sok a veszteség.