SG.hu

Az EU új technológiai vezetője ki akar békülni Elon Muskkal

Henna Virkkunen igyekszik helyrehozni a kapcsolatokat, miután elődje összeveszett az amerikai milliárdossal.

Brüsszel igyekszik helyreállítani a kapcsolatot az amerikai milliárdossal, miután az összeveszés a nyilvánosság előtti káromkodásokig fajult. Henna Virkkunen, az Európai Bizottság digitális politikáért felelős ügyvezető alelnöke e hónap elején lépett be hivatalába, és nem akar egyetlen olyan nagy technológiai vállalat ellen sem hadjáratot folytatni, amelyet az uniós szabályok megsértésével vádolnak. "Ez nem személyes ügy. Az online platformok egyenlő bánásmódban részesülnek, mivel mindenkinek be kell tartania a szabályainkat”.

Megjegyzései ellentétben állnak elődje, Thierry Breton megjegyzéseivel, aki nyilvánosan megfenyegette Muskot, hogy „teljes körű szankciókat” alkalmaz platformja, az X ellen, amiért az „káros tendenciákat” erősít az EU-ban. Válaszul Musk egy Trópusi vihar filmből származó mémet posztolt, amelyben Tom Cruise által azt üzente az uniós tisztviselőnek, hogy „lépj egy nagy lépést hátra, és szó szerint baszd meg a saját arcodat!”


Muskot jelölte a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump a következő amerikai kormányzat költségcsökkentő hivatali egységének vezetésére. Ezt azzal érdemelte ki hogy már bizonyított: miután megvásárolta a korábban Twitter néven ismert céget, a tartalomfelügyelethez szükséges moderátorok többségét azonnal kirúgta. Ennek természetesen meg is lett az eredménye, és az Európai Bizottság tavaly vizsgálatot indított az X ellen a gyűlöletkeltő üzenetek és deepfake-ek terjedésével kapcsolatos aggodalmak miatt a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadása után. A közösségi médiavállalat megvédte a tartalomellenőrzéssel kapcsolatos gyakorlatát, és a múlt hónapban azt közölte az uniós szabályozó hatósággal, hogy „a meglévő ellenőrzések a legtöbb területen csökkentik a kockázat szintjét”.

Egy külön vizsgálat keretében Brüsszel az év elején hivatalos vádat emelt az X ellen, mert az szerintük megtévesztő gyakorlatot folytatott, többek között lehetővé tette a felhasználóknak a korábban a személyazonosságot ingyenesen igazoló „kék pipa” státusz megvásárlását. Míg előtte mindenki előtt ismert volt, hogy egy ilyen azonosított profil mögött ki áll, utána bárki vehetett magának pénzért bármit - még Elon Musk nevével is visszaéltek így, de valószínűleg megnőttek az X bevételei. "Mivel bárki előfizethet egy ilyen 'ellenőrzött' státusz megszerzésére, ez negatívan befolyásolja a felhasználók azon képességét, hogy szabadon és tájékozottan dönthessenek a fiókok és a tartalmak hitelességéről, amelyekkel kapcsolatba lépnek” - mondta a Bizottság.

Az uniós digitális szabályok megsértését elkövető vállalatokra globális éves forgalmuk akár 6 százalékának megfelelő büntetés is kiszabható, a visszaesők pedig a blokkban való kitiltást kockáztatják. "Biztos akarok lenni abban, hogy mindenki tiszteletben tartja a szabályainkat” - hangsúlyozta Virkkunen.

Nem az X az egyetlen platform Brüsszel célkeresztjében. Virkkunen elmondta, hogy a Bizottság további információkat kér a TikToktól is, mivel az állítólag részt vett a romániai választásokba való orosz beavatkozásban. Bukarest a múlt héten panaszt tett a bizottságnál, miután az elnökválasztás első fordulójában egy szélsőjobboldali, Putyin-párti jelölt meglepetésszerű győzelmet aratott. A román hatóságok azzal vádolták a TikTokot, hogy lehetővé tette egy oroszok által támogatott felhasználói hálózat számára Calin Georgescu videóinak terjesztését anélkül, hogy jelezték volna, hogy azok kampányreklámok. A bizottság felszólította a kínai platformot, hogy mentse el az összes releváns tartalmat az esetleges jövőbeli vizsgálatokhoz.

Ez a végzés az első alkalom, hogy az Európai Bizottság él a mérföldkőnek számító digitális szolgáltatásokról szóló törvény által biztosított új hatáskörökkel, amely arra kényszeríti a nagy online platformokat, hogy agresszívebben ellenőrizzék platformjaikat az illegális tartalmak miatt. "Romániában az összes információ, amellyel eddig rendelkezünk, nagyon-nagyon riasztó” - mondta Virkkunen. „Vigyáznunk kell az online platformokkal, hogy ne élhessenek vissza velük a választások során”. A figyelmeztetés azután hangzott el, hogy a román hatóságok szerint Oroszország hasonló módszereket alkalmazott a múlt hónapban a moldovai elnökválasztáson és az uniós népszavazáson. Németország hírszerző szolgálata szintén figyelmeztetett a februárban esedékes előrehozott választásokba való esetleges orosz beavatkozásra.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • traz #2
    Nem téved, csak valószínűleg ismeri a mondást, miszerint "Az erősebb kutya ***ik"...
  • Arnika19 #1
    Téved Virkkunen, Musk az X-n bizony sok Uniós szabályt megsért, nem békülni kell mert az előző biztos meglátása jó volt, így nincs joga Musknak haragudni.
    És ez valóság, nem állítólag: Virkkunen elmondta, hogy a Bizottság további információkat kér a TikToktól is, mivel az állítólag részt vett a romániai választásokba való orosz beavatkozásban.