SG.hu

Egyszerre két balti tengeri kábel szakadt el, ez nem lehet véletlen

A helyi távközlési vállalatok szerint két tenger alatti internetkábelt hirtelen megszakítottak a Balti-tengeren, ami újabb figyelmeztetéseket váltott ki a globális tenger alatti infrastruktúrába való lehetséges orosz beavatkozással kapcsolatban.

A Litvánia és Svédország közötti kommunikációs kábelt helyi idő szerint vasárnap délelőtt 10 óra körül vágták el - erősítette meg a Telia Lithuania távközlési vállalat szóvivője. A vállalat megfigyelő rendszerei a forgalmi zavar miatt tudták megállapítani, hogy vágás történt, és hogy az ok valószínűleg magát a kábelt ért fizikai sérülés volt - mondta Audrius Stasiulaitis, a Telia Lithuania szóvivője. "Megerősíthetjük, hogy az internetforgalom megszakadását nem a berendezés meghibásodása, hanem az optikai kábel fizikai sérülése okozta”. Egy másik, Finnországot és Németországot összekötő kábel szintén megszakadt - közölte a Cinia, a kapcsolatot üzemeltető, állami ellenőrzés alatt álló finn vállalat. A C-Lion kábel - az egyetlen ilyen közvetlen kapcsolat Finnország és Közép-Európa között - közel 1200 kilométer hosszú, más kulcsfontosságú infrastruktúrákkal, többek között gázvezetékekkel és elektromos kábelekkel együtt.

Az incidensek akkor történtek, amikor az érintett országok közül kettő, Svédország és Finnország frissítette az állampolgároknak szóló útmutatóját a háború túléléséről. A skandináv országok háztartásainak milliói kapnak majd füzeteket, amelyekben útmutatást adnak arról, hogyan készüljenek fel a katonai konfliktusok, a kommunikációs zavarok és az áramkimaradások hatásaira. Mindkét ország az elmúlt két évben csatlakozott a NATO-hoz, miután Oroszország teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. A finn-német kábel mentén megszakadt terület nagyjából 100 kilométerre van a litván-svéd kábeltől, amelyet elvágtak. Egyelőre nem világos, hogy pontosan mi okozta a hibát a C-Lion kábelben - a Cinia közleményében azt írta, hogy még vizsgálják a problémát. Fizikai vizsgálatot még nem végeztek - közölte a vállalat vezérigazgatója, Ari-Jussi Knaapila, aki hétfőn egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a hirtelen kiesés arra utal, hogy a kábelt egy külső erő vágta el.


Finnország és Németország külügyminisztere hétfő este közös nyilatkozatban közölte, hogy „mélységes aggodalommal” fogadják a megszakadt C-Lion kábelt, és felvetették a „hibrid hadviselés” lehetőségét. "Az a tény, hogy egy ilyen incidens azonnal felveti a szándékos károkozás gyanúját, sokat elmond korunk helyzetéről. Alapos vizsgálat folyik” - áll a közleményben. „Európai biztonságunkat nemcsak Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja fenyegeti, hanem a rosszindulatú szereplők hibrid hadviselése is”. A C-Lion1 kábel több mint 1170 kilométer hosszan fut a finn fővárostól, Helsinkitől a mecklenburg-elő-pomerániai Rostockig. A 2016 tavaszán üzembe helyezett kábel az egyetlen tenger alatti adatkábel, amely közvetlenül Finnországból Közép-Európába vezet.

Boris Pistorius német védelmi miniszter azt gyanítja, hogy a kábeleket szándékosan rongálták meg. "Senki sem hiszi, hogy ezeket a kábeleket véletlenül vágták el” - mondja a német védelmi miniszter. A finn külügyminisztérium és a berlini külügyminisztérium is „mélyen aggódik”. Fel kell tételezni, hogy szabotázsról van szó - mondta az SPD politikus Brüsszelben, uniós kollégáival folytatott megbeszélésének margóján. Erre azonban egyelőre nincs bizonyíték. "Nagyon, nagyon komolyan vesszük ezt a magas fenyegetettségi helyzetet” - mondta Nancy Faeser (SPD) szövetségi belügyminiszter. A kábel sérülése svéd vizeken történt. "Hatóságként még nem vagyunk érintettek, de felajánlottuk segítségünket és támogatásunkat.

Az Egyesült Államok nemrég arra figyelmeztetett, hogy fokozott orosz katonai tevékenységet észlelt a kulcsfontosságú tenger alatti kábelek körül. Az Egyesült Államok úgy véli, Oroszország most nagyobb valószínűséggel hajt végre potenciális szabotázsakciókat ezeken a kritikus infrastruktúrarészeken. A figyelmeztetés Svédország, Dánia, Norvégia és Finnország közszolgálati műsorszolgáltatóinak közös vizsgálatát követte, amely 2023 áprilisában arról számolt be, hogy Oroszország egy feltételezett kémhajóflottát működtet a skandináv vizeken a térségben található víz alatti kábelek és szélerőművek potenciális szabotázsprogramjának részeként.


A Cinia C-Lion hétfőn feltárt hibája által okozott zavarok mértéke nem világos. A legfontosabb adatáramlásokat általában több különböző kábelen keresztül vezetik, hogy elkerüljék az egyetlen kapcsolatra való túlzott támaszkodást. Egy javítóhajó készen áll arra, hogy a hiba helyszínére menjen - közölte a Cinia hétfő esti közleményében. A cég még nem tudja, hogy a javítás mennyi időt vesz igénybe, de hozzátették, hogy tenger alatti kábelek esetében ez általában öt és 15 nap között van. A litván állami média elsőként számolt be a Litvánia és Svédország közötti megszakadásról, és idézte Andrius Semeskeviciust, a Telia Litvánia technológiai igazgatóját, aki szerint a kábel Litvánia internetkapacitásának nagyjából egyharmadát biztosítja.

A finn közlekedési és kommunikációs hatóság, a Traficom kiberbiztonsági központjának szóvivője hangsúlyozottan higgadtan nyilatkozott az Yle-nak. A műsorszolgáltatónak elmondta: "Időről időre előfordulnak zavarok, és ennek különböző okai lehetnek. Példaként említette az időjárási körülményeket és a hajózás által okozott károkat. A legfontosabb az, hogy „a problémákat felismerjük, és javító intézkedéseket hozzunk”. Egy másik szakértő az Yle-nek azt mondta, hogy a kár akár szándékos cselekmény is lehet, amely valószínűleg Oroszországból származik. A Supo finn hírszerző szolgálat szóvivője azonban kijelentette, hogy korai lenne még a felelősségre vonás. Évente mintegy 200 esetben fordul elő, hogy tenger alatti kábeleket rongálnak meg. Ezek túlnyomó többsége horgonyokkal vagy halászattal kapcsolatos.

A kábelt a svéd Arelion távközlési vállalat üzemelteti. Martin Sjögren, a vállalat szóvivője megerősítette a BCS kelet-nyugati összeköttetésben bekövetkezett kárt, és elmondta, hogy a vállalat kapcsolatban áll a svéd katonai és polgári hatóságokkal az incidenssel kapcsolatban. A kábel a svédországi Gotlandot és a litvániai Šventojit kötötte össze - mondta. A hibát vasárnap észlelték a vállalat hálózatának rutinszerű, éjjel-nappali ellenőrzése során, és a kábelt várhatóan a következő hetekben javítják meg, az időjárási viszonyoktól függően - tette hozzá.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • jozsi031 #9
    Arrafelé most NATO hadgyakorlat van ne tántán?
  • barret #8
    Aztán miért ne lehetne véletlen? Az északi áramlat csövei is véletlenül robbantak fel.
  • Kotomicuki #6
    Nincs véletlenül egy NATO hadgyakorlat környéken?
    Hátha rá kell ijeszteni az ott lakókra, hogy még jobban akarják az atomháborút...
    Utoljára szerkesztette: Kotomicuki, 2024.11.20. 15:12:24
  • quatlander #6
    Ez elég egybites gondolkodást sejtet.
  • Sequoyah #5
    Erre eleg nyilvanvalo a valasz. Az Oroszok csinaljak folyton a bajt mindenhol.
  • felemelő #4
    A végén lesz valami nemzetközi egyezmény (legalább is a nato tagok között), hogy ha kikapcsolt transponderrel megy egy hajó, akkor azt a haditengerészet köteles feltartóztatni és vizsgálat céljából a legközelebbi honos kikötőbe vinni, ott átvizsgálni (ez ugye akár napokat-heteket is jelenthet).

    Innen műholdkép és transponder alapján, meg a kábelszakadás időpontja alapján a balesetet okozó hajó azonosítható, és kártérítéssel tartozik.
    Ha meg nem azonosítható, onnan terrorcselekménnyel gyanusítható azonnal a személyzet és mehetnek vizsgálati előzetesbe.
  • barret #3
    Gondolom nem az okoz benne kárt,akinek fontos az üzembiztonsága...
  • Omega #2
    Kinek áll érdekében ezeknek a kabeleknek az elvagasa? Ez lesz a perdöntő, mint ahogy az Északi Áramlat esetén is erősen sejthető volt, hogy melyik állam lehetett az. Habár ez most nehezebb ügy.
  • 0Fritz #1
    Az Északi Áramlat felrobbantásának felelőseit máig nem találják (ott is élből a ruszkikat vádolták) és szerencsére itt is egyből meglett a bűnös.
    #kurvárameglepő