SG.hu

Az irodába járásra kötelezéssel a nők veszítenek a leginkább

A kutatók szerint az irodába való visszatérési kötelezettség árthat a nőknek és az alulreprezentált munkavállalóknak, akik nagyobb valószínűséggel kerülik el a rugalmasságot nem biztosító vállalatokat. Miközben egyre több vállalat ugrik fel a heti ötnapos irodai munkavégzést előíró vonatra, a munkahelyi szakértők és kutatók figyelmeztetnek: a rugalmatlan politikák kisiklathatják az alulreprezentált munkavállalók toborzására és megtartására irányuló erőfeszítéseket, és idővel a szervezetek sokszínűsége csökkenhet.

Továbbra is tart a vita arról, hogy a rugalmas vagy a szigorú irodai munkavégzés jobb-e a termelékenység és az együttműködés szempontjából, de egyre több vállalat vonja vissza a világjárvány idején bevezetett távmunka lehetőségeket. Az Amazon lett az első nagy technológiai vállalat, amely heti öt napos bejárást ír elő, de csatlakoztak hozzá más nagy cégek, például a UPS és a Goldman Sachs. A JPMorgan Chase, a Boeing, a Dell és a The Washington Post szintén bejelentette, hogy tervezi, hogy egyes alkalmazottaknak heti öt napot kell visszatérniük az irodába. (Az Amazon alapítója, Jeff Bezos a The Washington Post tulajdonosa.)

Az irányvonal megváltoztatása a munkavállalók tiltakozásához vezetett, sokan felmondtak ezeknél a cégeknél. Egyes kutatók, akik a távmunkát és a munkahelyi termelékenységet tanulmányozzák, azt mondják, hogy a munkahelyi munkavégzésre vonatkozó előírások leginkább az alulreprezentált munkavállalókra, például a nőkre és a valamilyen betegséggel élőkre vannak negatív hatással. "A munkaerő kevésbé lesz sokszínű” - mondta Prithwiraj Choudhury, a Harvard Business School professzora, aki a távmunkát tanulmányozza, hozzátéve, hogy a vállalatok a legjobb teljesítményt nyújtók elvesztését is kockáztatják. "Több lesz a cégeknél a férfi.” A Gartner és a McKinsey 2024-ben, illetve 2022-ben kiadott kutatásai szerint a kötelező bejárás leginkább a nőket érinti hátrányosan. A Pennsylvaniai Egyetem Wharton Schoolja által 2024-ben kiadott tanulmányban a startup munkaerőpiacot vizsgáló kutatók azt találták, hogy egy álláslehetőség távmunkára való módosítása 15 százalékkal növelte a női jelentkezők számát, a kisebbségekét pedig 33 százalékkal.


A személyes munkavégzés előtérbe helyezése az Amazonnál tavaly vált világossá, miután a vállalat előírta a heti három napot az irodában. Az Amazon Web Services korábbi vezető szoftvermérnöke - aki névtelensége megőrzése mellett beszélt, hogy ne veszélyeztesse új állását - elmondta, hogy ideiglenes kivételt kapott. Ahogy a kivételének lejárta közeledett, a több mint 20 éves szoftveres tapasztalattal rendelkező kétgyermekes anya választás elé került: az ország másik végébe költöztesse a családját, hogy egy olyan irodában dolgozzon, ahol ő lesz az egyetlen a csapatából, vagy keressen új munkahelyet. Már akkor úgy érezte, hogy a csapatának irodájából való távollétét néhány vezető ellene fordítja - mondta. "Szomorú vagyok, hogy vége van, de ezen a ponton nem tehetek semmit” - mondta, hozzátéve, hogy nem lepődött meg azon, hogy az Amazon idén öt napra emelte a mandátumot. "A költözés nem olyasmi, amit bármilyen pénzösszegért hajlandó vagyok megtenni.”

Így hát lemondott a magas fizetésről, a nagy projektekről és a részvénycsomagokról és máshol keresett munkát. Hónapokba telt, mire megbékélt a döntésével, mondta. Távozásával a szervezet nemcsak egy ritkaságszámba menő vezető női mérnököt veszített el, hanem egy erős, markáns hangú vezetőt is, akiben megvolt a potenciál, hogy főmérnökké váljon - mondta a menedzsere, aki a megtorlástól való félelmében névtelenséget kérve beszélt. "Ez nagy veszteség volt számomra személyesen és a csapatom számára is” - mondta a vezető. "Az Amazon mindent elmond a sokszínűségről, de amikor a kényszerhelyzetbe került, nem igazán tett semmit annak védelmében.”

A vállalatok szerint azonban a kutatások tévednek. Amikor tavaly a távmunkáról a hibridre tértek át, az Amazon szóvivője szerint nem nőtt a lemorzsolódás. Rámutatott egy munkaerő jelentésre is, amely 2022 és 2023 között a nők és a sokszínű munkavállalók számának enyhe növekedését mutatja. A Goldman Sachs jelentései hasonlóan marginális növekedést mutattak 2022-ben és 2023-ban. "A rugalmas politikák visszafordításának hatásai csak idővel mutatkoznak meg" mondta Choudhury. "A sokszínűség csökkenése először az állásjelöltek körében jelentkezik, míg az alkalmazottak fluktuációja több időt vehet igénybe" - tette hozzá.

"Számos rugalmas munkavégzést lehetővé tévő vállalat profitál a nagyvállalatok azon döntéséből, hogy az embereket visszakényszerítik az irodákba" - mondta Brian Elliott, a Work Forward, a munka jövőjével foglalkozó vezetői tanácsadó cég vezérigazgatója. Elliott elmondta, hogy szerinte a női és kisebbségi munkavállalók elvesztése pénzügyi következményekkel járhat. "A sokszínűség az innovációhoz kötődik” - mondta. "A sokféle perspektívával rendelkező emberek új ötleteket hoznak, és megmutatják a monokulturális vakfoltokat."


A Pinterest lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy megválasszák, hol dolgozzanak a bárhol végezhető munkakörökben. A cég közlése szeirnt az Amazon irodai mandátumát közvetlenül követő héten 90 százalékos növekedést tapasztaltak az álláspályázatokban. Néhány héttel később a jelentkezések visszatértek a normál szintre. "Az első gondolatom, amikor megláttam, hogy újra heti öt nap lesz náluk az irodában, az volt, hogy 'Ez egy lehetőség számunkra'” - mondta Sara Phillips-Broadhurst, a Pinterest HR stratégiáért és innovációért felelős igazgatója. "A rugalmasság megkülönböztető tényező számunkra. Tényleg a legjobb embereket tudjuk kiválasztani a pozícióinkra, és ha ők csatlakoznak a Pinteresthez, általában maradnak is”. Mióta a cég bevezette rugalmas munkamodelljét, több tehetséget és nőt tudott felvenni, és a munkavállalók 68 százaléka és a nők 63 százaléka a vállalat kaliforniai székhelyén kívül dolgozik.

Néhány munkavállaló szerint még a részmunkaidős távmunka is pihenést nyújthat néhány munkavállalónak a mikroagresszióktól és attól, hogy el kelljen rejteniük identitásukat a munkahelyen. A dél-ázsiai származású Jaya Mallik ma már saját tanácsadó céget vezet, de korábban nagy technológiai vállalatoknál dolgozott. Elmondása szerint rendszeresen meg kellett védenie magát a döntéseivel kapcsolatos kétségek ellen, sokkal gyakrabban, mint fehér vagy férfi kollégáinak. Emellett gyakran "kódot váltott”, vagyis a környezetéhez igazította nyelvezetét és viselkedését, és elrejtette identitását, hogy ne legyen viccek célpontja. "Soha nem dolgoztam pszichológiailag biztonságos környezetben” - mondta a 39 éves, Seattle külvárosában élő férfi. De 2020-ban, miután megtapasztalta a távmunka előnyeit, többek között azt, hogy gondoskodhatott az orvosi komplikációkkal küzdő lányáról, azt mondta, soha többé nem fog teljes munkaidőben irodából dolgozni.

Néhány munkavállaló kényszerből találja meg a módját annak, hogy rugalmasságot teremtsen magának. Az 53 éves Francisca Brown azért kezdett saját vállalkozásba, mert korábbi munkáltatója nem biztosította azt a rugalmasságot, amelyre szüksége volt édesanyja ápolásához, akinél hasnyálmirigyrákot diagnosztizáltak. Bár kényszerűségből lépett ki, számos nem várt előnyre tett szert. "Egy egész részem hiányzott belőlem” - mondta, hozzátéve, hogy színes bőrű nőként úgy érezte, folyamatosan bizonyítania kell, hogy méltó a munkájára. „Ez újra kíváncsivá tett a világra." Azt mondta, ha valaha is teljes munkaidőben csatlakozna egy másik vállalathoz, akkor a hibrid munkát helyezné előtérbe.

A pandémia időszakában széles körben elindult távmunka a "másodállásként" otthoni ápolással foglalkozóknak lehetőséget biztosított, hogy gondoskodhassanak szeretteikről. Barbara Murphy autista és más egészségügyi komplikációkkal küzdő fiáról gondoskodik, de 2023-ban felmondott, mert cége már nem engedte meg, hogy szükség esetén a fia közelében lehessen. "Abszolút ott maradtam volna, ha nagyobb rugalmasságot kaptam volna” - mondta az 50 éves nő. „De egyszerűen nem tudtam. Minden nap csak aggódtam, remélve, hogy nem lesz rohama”. Most egy olyan munkáltatónál dolgozik, amely lehetővé teszi számára a távmunkát.

A szigorú irodai előírásoknak ára van, mondta Caitlin Duffy, a Gartner humánerőforrás-szakértői részlegének vezető kutatási igazgatója. "A legnagyobb aggodalmam az, hogy a rugalmasabb munkavégzésből származó összes előny kihasználatlan marad” - mondta. "Fontos, hogy ne csak a helyszíni munkavégzés megkövetelésének kézzelfogható pénzügyi költségeivel számoljanak a cégek, hanem a rejtett költségekkel is, és a munkavállalókkal éreztessék, hogy bevonják őket a szervezetbe és megértik őket.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • CommieSlayer #6
    Nem kaptál felhatalmazást a dolgozó emberek világszövettségétől, hogy felszólalj a nevükben kedves nárcisztikus barátom.
  • Sequoyah #5
    Ugy erted, hogy nem a dolgozo emberek korul forog? Hat akkor ki korul forog?
  • CommieSlayer #4
    Azthittem a szexizmus rossz dolog és hogy a nemek között nincs különbség. Meg kellene kérdezni ezeket a "kutatókat", hogy egyáltalán mi az a nő és honnan lehet felismerni.
  • CommieSlayer #3
    Jajj a világ nem körülötted forog, de rossz neked!
  • Sequoyah #2
    Mindenki veszit vele, mert mindenki ujra dugokban fog ulni, es szennyezi a kornyezetet a kozlekedessel...
    En napi 1 orat veszitek az eletembol, plusz a penzbeli koltsege az ingazasnak. Aki pedig olyan munkakorben dolgozik amit nem lehet otthonrol vegezni, az is fel orat veszit, mert miattam dugoban kell ulnie neki is...

    Arrol nem is beszelve, hogy kozel kell koltoznom a varoshoz, ahelyett hogy videkre koltozhetnek, segiteni ujra felviragoztatni a haldoklo videki telepuleseket.
  • Sippie #1
    "Miközben egyre több vállalat ugrik fel a heti ötnapos irodai munkavégzést előíró vonatra"

    mert ebben is gyengék a munkavállalók, szakszervezetek. Az ilyen munkahelyen egységesen mindenkinek fel kell mondania, aztán elgondolkodhat a cég a működésén.