SG.hu

Az EU 800 millió eurós bírságot szabott ki a Meta-ra a Marketplace miatt

A Facebook ingyenes piacterének a közösségi hálózathoz kötése aláássa a rivális szolgáltatókat.

A Meta közel 800 millió eurós bírságot kapott Brüsszeltől, mert a szabályozók szerint a Facebook anyavállalata megfojtja a versenyt azzal, hogy ingyenes Marketplace szolgáltatásait a közösségi hálózathoz köti. Margrethe Vestager, az EU leköszönő versenyjogi főnöke azt mondta, hogy a Facebook és az apróhirdetési szolgáltatás összekapcsolásával a Meta „tisztességtelen kereskedelmi feltételeket szabott” más szolgáltatóknak. "Mindezt azért tette, hogy saját szolgáltatása, a Facebook Marketplace olyan előnyt szerezzen, amelyekkel mások nem tudnak versenyezni. Ez törvénytelen."

A Meta közölte, hogy fellebbezni fog a szabályozó hatóságok által kiszabott 797,72 millió eurós bírság ellen. "A Marketplace-t a fogyasztói igényekre válaszul építettük - ez a döntés figyelmen kívül hagyja a piaci realitásokat, és csak arra szolgál, hogy megvédje a korábbi piactereket a versenytől. Az Európai Bizottság határozata nem szolgáltat bizonyítékot arra, hogy a versenytársak károsodtak volna, vagy hogy a fogyasztóknak bármilyen kárt okozna”.

Az Európai Bizottság szerint a Meta "erőfölényben van a személyes közösségi hálózatok piacán, valamint a közösségi médiában megjelenő online display hirdetések nemzeti piacain”. A Meta szerint viszont rendkívül versenyképes környezetben működik. A technológiai óriás bejegyzésében azt írta, hogy a piacterek Európában továbbra is „növekednek és dominálnak”, és olyan platformokra mutattak rá, mint az eBay, a franciaországi Leboncoin és a hollandiai Marktplaats, mint „félelmetes versenytársak”.

A 2016-ban indított Facebook Marketplace egy népszerű platform használt áruk, különösen háztartási cikkek, például bútorok vásárlására és eladására. Az EU hosszú ideje tartó trösztellenes vizsgálata a Meta ellen 2019-ben indult, miután a riválisok azzal vádolták, hogy a technológiai óriás visszaél erőfölényével, mivel ingyenes szolgáltatásokat kínál, miközben hasznot húz a platformon gyűjtött adatokból. 2022 decemberében az Európai Bizottság vádat emelt a Facebook ellen, mert állítólag ingyenesen gyűjtött adatokat használt fel - főként vállalkozásoktól -, hogy aztán hirdetéseket adjon el a felhasználóknak. Ez egyben a Vestager által felügyelt utolsó vizsgálatok egyikét is jelenti, aki a következő hetekben távozik a Bizottság éléről, miután egy évtizedig az amerikai IT-cégek ellen folytatott trösztellenes jogérvényesítéssel foglalkozott. Hivatali ideje alatt Vestager többször célba vette a világ legnagyobb technológiai vállalatait, és a legkeményebb intézkedéseket olyan technológiai óriások ellen hozta, mint az Apple, a Google és a Microsoft.

A Meta bírságára egy olyan időszakban kerül sor, amikor mind az EU-ban, mind az Egyesült Államokban politikai átmenet zajlik. Az elmúlt öt évben az uniós szabályozó hatóságok egy mérföldkőnek számító jogszabályt - a digitális piacokról szóló törvényt - is elfogadtak azzal a céllal, hogy lelassítsák a domináns technológiai szereplőket és fellendítsék a helyi technológiai ipart. Egyes megfigyelők azonban arra számítanak, hogy az új bizottság - amely heteken belül megkezdi új, ötéves ciklusát - békülékenyebb hangot fog megütni, mivel tartanak a következő Trump-kormányzat megtorlásától.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • RJoco #1
    Inkább nem adom el, de a marketplace-re fel nem teszek semmit.
    Korábban volt szerencsém megtapasztalni. Rettenet, ami ott megy.