SG.hu

Hatékonysági miniszter lesz Elon Musk

A két gazdag vállalkozó fogja vezetni a megválasztott elnök által Kormányzati Hatékonysági Minisztériumnak nevezett szervezetet, amely szerinte „drasztikus változásokra” fog törekedni. A bejelentés azonban sok mindent megválaszolatlanul hagyott.

Hogyan lehet az amerikai szövetségi kormányzat egyes részeit leépíteni, csökkenteni, átszervezni, sőt megszüntetni? Ha Donald J. Trump vagy, két gazdag vállalkozóhoz fordulsz: az űrhajót feltaláló, elektromos autókat építő közösségi médiaplatform tulajdonoshoz és egy pénzéhes egykori gyógyszeripari vezetőhöz, aki egykor az egyik elnöki riválisod volt. Trump kedden közölte, hogy Elon Musk és Vivek Ramaswamy fogja vezetni az általa kormányzati hatékonysági minisztériumnak nevezett szervezetet. Ez lesz, mint mondta, „a korszak Manhattan-projektje”, amely 2026. július 4-ig „drasztikus változásokat” fog előidézni az egész kormányzatban, jelentős megszorításokkal és új hatékonyságnöveléssel a szövetségi bürokrácia felduzzadt ügynökségeiben.

„Egy kisebb kormány, nagyobb hatékonysággal és kevesebb bürokráciával, tökéletes ajándék lesz Amerikának a Függetlenségi Nyilatkozat 250. évfordulóján” - írta Trump nyilatkozatában. „Biztos vagyok benne, hogy sikerülni fog!” A nyilatkozat mindenféle fontos kérdést megválaszolatlanul hagyott egy bizonytalan komolyságú, de potenciálisan hatalmas méretű kezdeményezéssel kapcsolatban. Kezdjük azzal, hogy a megválasztott elnök nem foglalkozott azzal a ténnyel, hogy ilyen tárca nem létezik. És azt sem részletezte, hogy két gazdag támogatója felvesz-e munkatársakat az új osztályra, amelynek - mint mondta - részben a szövetségi munkaerő csökkentése a célja. Érdekes csavar, hogy az új részleg neve - a Department of Government Efficiency rövidítése DOGE - mintha Musk egy másik befektetésére utalna: a dogecoin kriptopénzre, amelyet a milliárdos rendszeresen népszerűsít másoknak.

Musk - aki Trump egyik legnagyobb kampánytámogatója volt - a választások előtt azt mondta, hogy segítene a megválasztott elnöknek 2 billió dollárt lefaragni a szövetségi költségvetésből. De nem fejtette ki részletesen, hogy ezt hogyan érné el, vagy hogy a kormányzat mely részeit csökkentené. "Ez sokkhullámként fog végigsöpörni a rendszeren, és mindenkin, aki részt vesz a kormányzati pazarlásban, ami rengeteg embert jelent!”- írta Musk. Trump nyilatkozata arra sem tért ki, hogy konkrétan Musk hogyan oldaná meg ezt a feladatot anélkül, hogy érdekellentétet teremtene, tekintve, hogy a SpaceX az elmúlt évtizedben több mint 10 milliárd dollár értékű szövetségi szerződések kedvezményezettje.

A SpaceX, a Tesla és más, Musk által létrehozott cégek - mint például az agyba ültethető számítógépes chipeket gyártó Neuralink - legalább 20 különböző vizsgálat vagy per célkeresztjébe kerültek az utóbbi időben szövetségi ügynökségek által. Ez azt jelenti, hogy Musk a cégeit felügyelő ügynökségek felett fog őrködni. Trump közleménye csak annyit mondott, hogy ez az új részleg „tanácsot és útmutatást fog adni a kormányzaton kívülről”, ami arra utal, hogy Musk nem fog hivatalos szerepet vállalni szövetségi tisztviselőként.

A kormányzati szabályozások és kiadások csökkentése kiemelt prioritás Musk számára, mivel különösen idén egyre nagyobb lett a frusztrációja a Szövetségi Légügyi Hivatal és a Belügyminisztérium túlzottnak vagy feleslegesnek tartott felügyelete miatt, amikor a SpaceX kilövési engedélyeket kért legújabb, Starship nevű rakétájának további teszteléséhez. A SpaceX texasi kilövőhelye egy nemzeti vadrezervátum és egy állami park mellett található, emiatt részletes környezeti vizsgálatokra van szükség a kilövések előtt. Ez a folyamat feldühítette Muskot, mert lelassítja terveit, hogy embereket vigyen a Marsra.


A 39 éves Ramaswamy is megéri a pénzét, a politikai újonc kihívója volt Trumpnak a republikánus jelöltségért folytatott versenyben, mielőtt visszalépett volna, és lelkes Trump-hívő lett. Trump kampánya során Ramaswamy gyakran szerepelt mellette, dicsérte őt és terjesztette azokat az összeesküvés-elméleteket, amelyeket Trump már régóta vall. Üzenetének részeként Ramaswamy megesküdött, hogy segít megvalósítani Trump ígéretét a kormányzat további csökkentéséről. Azt javasolta, hogy azonnal szüntessék meg az oktatási minisztériumot, az FBI-t és az adóhivatalt. Azt mondta, hogy a szövetségi munkaerőt 75 százalékkal kellene csökkenteni egy tömeges elbocsátás keretében. Azt mondta, hogy csökkentené az olyan országoknak nyújtott külföldi támogatásokat, mint Ukrajna, Izrael és Tajvan.

A kormányzati reformok ígérete aligha újdonság Washingtonban. Korábbi elnökök is tettek már hasonló ígéreteket, bár gyakran nem ilyan nagy lendülettel.1993-ban, miután Bill Clinton elnök megígérte, hogy „újra feltalálja a kormányzatot”, Al Gore alelnök vezette az újonnan létrehozott Nemzeti Partnerség a kormányzat újjáalakításáért nevű szervezetet. A cél hasonló volt Trump törekvéséhez - a szövetségi kiadások csökkentése a pazarló programok megszüntetésével, a felesleges munkahelyek leépítésével és a bürokrácia jobb működésével.

Öt évvel később Gore erőfeszítéseinek sikerült csökkenteniük a kormányzati programok átfedéseit és néhány szövetségi munkahelyet megszüntetniük. De mindez messze elmaradt a kormányzat teljes újjáalakításától. A mintegy hárommillió alkalmazottal bíró szövetségi kormányzat létszáma az elmúlt években kissé nőtt, de jóval az 1980-as évek végén elért csúcsérték alatt maradt. Trump politikai vonzereje részben arra az ígéretére épült, hogy „lecsapolja a mocsarat” Washingtonban, és már régóta célba vette a bürokrácia méretét. Első ciklusában azonban keveset tett ezen ígéretei megvalósítása érdekében. Most azt ígéri, hogy Musk és Ramaswamy sikerrel jár majd ott, ahol ő nem. "Várom, hogy Elon és Vivek változtatásokat eszközöljön a szövetségi bürokráciában a hatékonyságot szem előtt tartva, és egyúttal jobbá téve az életet minden amerikai számára” - írta Trump. "Ki fogjuk szorítani a hatalmas pazarlást és csalást, amely az éves 6,5 trillió dolláros kormányzati kiadásainkban jelen van.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Macropus Rufus #2
    hát ez nem hangzik valami okosan... Az, hogy valaki esetleg költséghatékonyan üzemelteti a saját cégét, az egy dolog, egy ország esetében ez nem biztos, hogy menni fog, már csak azért sem, mert a cégből ki lehet rúgni azokat akik esetleg ellenzik az ötletet, egy országban ez nem fog működni, ott ő lesz nagyon hamar eltávolítva.
  • CommieSlayer #1
    Szórakoztató figyelni a 24 órás sikítófrászt, amit most a baloldal előad az ilyen ügyek kapcsán. De gyanítom előbb lesz Trump és Musk kinyírva, minthogy felszámolják ezt a 100 éve halmozódó szemetet.