SG.hu

Tajvani áramhiánnyal küzd a TSMC

Az energiaárak emelkedése és egyre gyakoribb áramkimaradások sújtják a chipgyártót. A szigetország ipara veszít versenyképességéből, mert a kormányzat a megújuló energiatermelést favorizálja.

Tajvan nehézkes energetikai átállása megterheli iparát, és Ázsia legnagyobbja, a félvezetőóriás TSMC áremelések sorozatát követően most arra számít, hogy hazájában többet kell fizetnie az energiáért, mint bárhol máshol. A világ legnagyobb chipgyártója az Egyesült Államokban és Japánban is működtet gyárakat, és egyet Németországban is épít. "Az áram ára megduplázódott az elmúlt néhány évben. Jövőre úgy gondoljuk, hogy a villamos energia ára számunkra Tajvanon lesz a legmagasabb az összes régió közül, ahol működünk” - mondta Wendell Huang pénzügyi igazgató a befektetőknek.

A világ egyik legolcsóbb áramellátása régóta az sziget egyik versenyképességi erőssége volt, a gyártók számára nyújtott egyéb ösztönzőkkel együtt, mint például az adókedvezmények és az olcsó földterületek. Mostanra azonban az alacsony szintek támogatása tarthatatlanná vált, mivel a fosszilis tüzelőanyagok világpiaci árának az oroszok ukrajnai inváziója óta tapasztalható ugrásszerű emelkedése és az alternatív energiaforrások hiánya egyre nagyobb veszteségekkel terheli az állami tulajdonú Taiwan Power Company közműszolgáltatót. Tajpejnek 2022 óta négyszer kellett emelnie az áram árát. Az infláció kordában tartása és a gazdaság gyengébb részeinek a legsúlyosabb sokkoktól való megóvása érdekében a kormány elkezdte a fő terhet az iparra hárítani, a legnagyobb felhasználókra és az exportőrökre.

A helyi kormány áprilisban átlagosan 11 százalékkal emelte az áramárakat, de a legnagyobb ipari felhasználók, köztük a TSMC 25 százalékos emelést szenvedtek el. A múlt hónapban befagyasztották az áramárakat a háztartások és a csökkenő energiafelhasználású vállalatok számára, de további 14 százalékkal emelte azokat az egészséges ágazatok nagy ipari felhasználóinak. "A háztartások villamosenergia-árai magasabbak voltak, mint az ipariaké, mint a legtöbb fejlett gazdaságban, hogy tükrözzék a háztartások ellátásának magasabb költségeit, mivel a nagyfeszültségről alacsonyabb feszültségre kell átállni” - mondta Jheng Rui-he, a Chung-Hua Institution for Economic Research, egy kormányzati agytröszt vezető elemzője. „De most ez megfordult.”


Bár a tajvani áramár-emelkedés üteme 2022 óta még mindig lassabb, mint néhány más, energiaimporttól függő fejlett gazdaságban, például Franciaországban és Dél-Koreában, kutatók arra számítanak, hogy az ipari áramköltségek meghaladják a tajvani exportpiacokon legközelebbi versenytársak, Japán és Dél-Korea költségeit. Bár Tajvan nagymértékben számol a tengeri szélenergiával, és 2030-ra a villamos energia 27-30 százalékát megújuló energiaforrásokból kívánja előállítani, nagyon későn kezdte el az átállást. Eközben az ország megkezdte az atomenergia fokozatos kivezetését, amely az 1980-as években az ellátás felét adta, de mára 6 százalékra csökkent, és az utolsó reaktor a tervek szerint jövő májusban leáll. Így a tajvani energiaellátás több mint 80 százalékát szén és cseppfolyósított földgáz - mindkettő importból származik - adja, míg a megújuló energiaforrások aránya mindössze 9,5 százalék.

Az energiaár-emelkedés nem jelent jelentős pénzügyi problémát a TSMC számára. A vállalat arra számít, hogy jövőre 1 százalékponttal hígítják fel bruttó árrését - ez minimális hatás, tekintve, hogy a chipgyártó bruttó árrése megközelíti a 60 százalékot. Jheng szerint az elektronikai iparban a működési költségeknek mindössze 1,5 százalékát teszi ki az áram, mivel az olyan berendezések, mint a legkorszerűbb litográfiai gépek, valamint a kutatási és fejlesztési kiadások dominálnak a kiadásokban. Az árugrások azonban a tajvani ipar szélesebb körű energiaproblémájának részei.

"Hosszabb távon a villamosenergia-ellátásban jelentkező hiányosságok gátolhatják a TSMC tajvani chipgyártásának bővülését” - írta az S&P Global egy nemrégiben megjelent kutatási jegyzetében, amely arra figyelmeztetett, hogy az energia elérhetősége egyre inkább kockázatot jelent a vállalat számára. Az elmúlt 10 évben Tajvan villamosenergia-üzemeltetési tartaléka többször is a kormány által kitűzött 15 százalékos célérték alá csökkent, ami egyre több kimaradáshoz vezetett. Miközben az olyan kulcsfontosságú exportőrök, mint a TSMC, elsőbbséget élveznek az ellátás helyreállításában, a technológiai ipar számára a lehető legrosszabbkor jön a probléma.

A legfejlettebb félvezetők gyártásához szükséges energiaigény az egekbe szökik, a szükséglet csaknem megduplázódott a két generációval korábbiakhoz képest. A TSMC esetében tavaly 40,5 kilowattórára volt szükség egy 12 hüvelykes ostyával egyenértékű maszkréteg előállításához, ami majdnem kétszerese a 2017-ben, két generációval korábbi feldolgozási technológiával szükséges mennyiségnek. Tajvannak azokat a hatalmas adatközpontokat is el kell látnia, amelyeket a felhőszolgáltatók - mint például a Google - építenek és bővítenek az országban, mivel a mesterséges intelligencia terjedése felerősíti a szerverkapacitás iránti igényt.

A tajvani Amerikai Kereskedelmi Kamara egy idei fehér könyvben azt mondta, hogy a megbízható és megfizethető áramellátás fenntartása a szén- és atomenergia közelgő csökkentése mellett „sürgető kihívás”. Figyelmeztettek arra, hogy a kiszámíthatatlan és hirtelen árugrások „megzavarják a működést és akadályozzák a növekedést, ami különösen aggasztó azon globális befektetők számára, akik Tajvanon kívánják fenntartani vagy növelni tevékenységüket”. "Az alacsony árak helyett a vállalatoknak leginkább egy ésszerű villamosenergia-árrendszerre van szükségük" - mondta Chen Jong-shun, a Chung-Hua Intézet Zöldgazdasági Központjának kutatója. A rendezetlen áremelkedések miatt a vállalatok „veszteséget szenvednek el a beruházásaik tervezésekor, ami megnehezíti a projektkockázatok ellenőrzését” - mondta. A jelenlegi rendszerben „a vállalati nyereség a kormány politikájától vagy kegyeitől függ - ez igazán nem az, ahogy egy olyan országnak kellene viselkednie, amelyik magas fokú demokráciára törekszik”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabbbbbbbbbbbb #8
    Pontosan így van, ott nem éri meg. Németek baromságaihoz ennek nincs sok köze.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.11.10. 14:21:55
  • barret #7
    Németek nem bezárták őket,hanem használhatatlanná tették.Van kis különbség.
  • Kissssss0 #6
    pont ezért kell pénzt költeni az erőművek megfelelő biztonságára, lásd fukushima is milyen jól... ööö hát ööö vizsgázott, igaz?

    nem a környezeti tényezőkkel van baj, hanem az emberi mulasztással, ázsiai korrupcióval, és a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyásával.
  • Palinko #5
    Szerintem a "nem alkalmas" jelen környezetbe azt jelenti hogy ugyan felépítheted, de soha nem tudod, hogy a következő földrengés vagy a typhoon fogja szétbarmolni.
  • jalosg #4
    Ja, nem alkalmas, azért volt 6 reaktor, (3 erőműben, 3*2).

    De ha elolvasod a cikket, akkor te is rájöhetnél, hogy Taiwanon van Atomerőmű, csak Ők is a német zöld utat akarják bejárni, az atomerőművek bezárásától, az energia árak drasztikus emelésén át az energiaigényes ipar teljes elüldözéséig.
  • Gabbbbbbbbbbbb #3
    TSMC-nek elég jól megy ahhoz, hogy ezt megengedhessék maguknak.

    >, nem tanulnak mások kárán (sem)...

    Elég egyedi esetről van szó, mivel Taiwan nem alkalmas atomerőművek tömeges létesítésére, bár napfényből nincs hiány..

    >Csak-csak kinyírják ők is saját magukat

    Az extrém korrupció ellenére Ázsia egyik legsikeresebb országáról beszélsz, ha Kína nem támadja meg őket, akkor nem nyírja ki őket senki, főleg nem ők saját magukat.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.11.09. 07:36:13
  • Kotomicuki #2
    Csak-csak kinyírják ők is saját magukat, nem tanulnak mások kárán (sem)...
  • barret #1
    Áramszünet? Mit számít? :D Zöldnek kell lenni,az sokkal fontosabb!