SG.hu

A hatóságok szerint nem jó ötlet az adatközpontokat az erőművekbe telepíteni

Az IT-óriások nagy versenyben vannak egymással az olyan technológiák, mint a generatív mesterséges intelligencia bővítéséhez szükséges adatközpontok építésénél, és ezen szerverek elhelyezése közvetlenül az erőművek területén vonzó lehetőséggé vált a gyors energiaellátás érdekében. Mindazonáltal az amerikai Szövetségi Energiaszabályozó Bizottság (Federal Energy Regulatory Commission, FERC) aggályait fejezte ki a számítási kapacitás erőművekbe telepítésével kapcsolatos költségekkel és megbízhatósággal kapcsolatosan, ezért pénteken szakértői konferenciát rendeztek a témában.

A technológiai ipar versenyt fut az adatközpontok telepítéséért az olyan technológiákhoz, mint a generatív mesterséges intelligencia, ezért a szerverek működtetéséhez szükséges hatalmas mennyiségű villamos energiához való gyors hozzáférés kritikus problémává vált. Az adatközpontok közvetlenül az erőművekhez való csatlakoztatása egy úgynevezett közös elhelyezés keretében egyszerű megoldást jelent a nagy mennyiségű villamos energiához való hozzáféréshez, mert egyébként akár évekig is várni kell a hálózatra való csatlakozás engedélyezésére. "Úgy vélem, hogy a szövetségi kormánynak, beleértve ezt az ügynökséget is, a lehető legtöbbet kell tennie a fejlesztés elősegítése és támogatása érdekében” - mondta Willie Phillips, a FERC elnöke, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia központokat létfontosságúnak tartja a nemzetbiztonság és az amerikai gazdaság szempontjából.

Az Amazon idén vásárolt egy adatközpontot, amelyet közvetlenül a Talen Energy tulajdonában lévő pennsylvaniai atomerőmű táplál. A többi nagy független nukleáris szolgáltató, köztük a Constellation és a Vistra részvényei idén részben a hasonló üzletek megkötésének kilátása miatt emelkedtek. Azonban a betelepített adatközpontok számának növekedése kérdéseket vet az átlagfogyasztók potenciálisan magasabb áramszámláival kapcsolatban, mivel a szerverek ugyanazt a hálózati infrastruktúrát és szolgáltatásokat használják, mint a lakosság.


A Talen Energy pennsylvaniai atomerőműve, előtérben a közvetlenül rákötött adatközponttal

Az adatközpontok közvetlen csatlakoztatása olyan erőművekhez, amelyek korábban az embereket látták el energiával megbízhatósági aggályokat is felvet, részben azért, mert energiát vonnak el a hálózatból. A FERC megkérdőjelezte, hogy az ilyen központok a hálózatot használják-e tartalék energiaként, és mi történik, ha a szomszédos erőmű váratlanul leáll. "Az ügyfél továbbra is a hálózatból veheti le az áramot? Mert ha igen, annak óriási hatása lesz” - mondta Mark Christie biztos. A technikai konferencia új, a betelepített adatközpontokra vonatkozó irányelveket eredményezhet, többek között azt, hogy ki felel az átviteli és elosztási korszerűsítési költségekért, és hogyan szabályozzák az adatközpontokra vonatkozó megállapodásokat.

A FERC jelenleg is gyűjti a részleteket a Talen Energy és az Amazon közötti, az adatközpontok elhelyezéséről szóló megállapodással kapcsolatos szabályozási vitáról. A Talen összekapcsolási megállapodását ellenzik az Exelon és az American Electric Power közműszolgáltatók, és a FERC döntése az ügyben precedenst teremthet a hasonló ügyletek számára. Az Amazon akár 960 megawattot, vagyis közel 1 millió amerikai otthon energiaellátásához elegendő mennyiségű nukleáris energiát venne el a legnagyobb amerikai elektromos hálózatból. A pénteki konferencián Joseph Bowring, a PJM Interconnection piaci tevékenységének felügyelője azt mondta, hogy még több hasonlóan betelepített adatközpont súlyosbítaná a régió kereslet-kínálat egyensúlytalanságát. "Ez nem a probléma megoldásának módja, hanem a probléma súlyosbításának módja” - mondta Bowring, és azt javasolta, hogy az adatközpontok fejlesztői inkább segítsenek több energiát a hálózatra kötni.

Brian George, a Google globális energiapiaci fejlesztésért és politikáért felelős vezetője szerint a Google érdeklődését az ilyen fejlesztések iránt az áramhoz való hozzáférés igénye vezérli, nem pedig a kapcsolódó költségek elkerülése. "Megfizetjük a saját részünket ezekből a költségekből” - mondta George.

A megbeszélés után az amerikai energiaszabályozók érvénytelenítették az Amazon pennsylvaniai atomerőműhöz közvetlenül kapcsolódó adatközpontra vonatkozó módosított összekapcsolási megállapodást. A Szövetségi Energiaszabályozó Bizottság tagjai szerint a Talen Energy Susquehanna atomerőművének területén található adatközpont kapacitásának növeléséről szóló megállapodás növelheti a lakosság áramszámláit és befolyásolhatja a hálózat megbízhatóságát. "Az itt bemutatott együttes elhelyezési megállapodások egy sor bonyolult, árnyalt és sokrétű kérdést vetnek fel, amelyek együttesen óriási következményekkel járhatnak mind a hálózat megbízhatóságára, mind a fogyasztói költségekre nézve” - mondta Mark Christie, a FERC biztosa a végzésben. Az sem volt világos, hogy az átviteli és elosztási fejlesztéseket hogyan fizetnék ki. Willie Phillips, a FERC elnöke ellenezte a szavazást, jelezve, hogy az lassíthatja az Egyesült Államok dominanciáját a mesterséges intelligencia globális versenyében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sequoyah #5
    Nagyobb AI/Cloud szolgaltatok sajat energiaforrasokat epitenek.

    Egyebkent a "nincs eleg aram" problema fele nem az energiahiany, hanem a halozati problemak. Es pont ezt a problemat oldja meg, ha a szerverfarmokat az eromuvek kozelebe koltoztetik.
  • kvp #4
    "Hanem az, hogy NINCS ELÉG áram."

    Ezert van az, hogy aki tobbet fizet az kap. Ha a nagy MI cegeknek tobb penze van mint a lakossagnak, akkor a lakossag nem kap. Sok helyen nincs szolgaltatasi kotelettsege az eromuveknek, tehat annak adjak el az aramukat aki tobbet fizet erte. Ugyanaz mint az ivoviz eseten, ha egy palackozo uzem tobbet fizet, akkor a lakossagi vizellatast lekapcsoljak.

    Ezzel szemben all a javasolt szolgaltatasi kotelezettseg, hatosagi aramarral, amikor a cegek csak azt a kapacitast vehetik meg, amit az allam nem vesz at kotelezo hatosagi aron. Persze ennek bevezetese az USA-ban nem valoszinu, olyan lehetlenseg lenne mint az ingyenes orvosi ellatas.

    Persze lehet azt mondani, hogy az adatkozpontok epitsenek maguknak sajat szigetuzemu eromuveket, de az latszik, hogy sokkal olcsobb raigerni a lakossagra es az o eroforrasaikat elvenni. Ugyanigy lesz az amerikai lakasallomany egyre nagyobb resze nagy tokealapok altal birtokolt berlakas es igy lett a szantofoldek nagyresze is par nagytokes cegenek birtoka.
  • militavia #3
    Úgy látom nem tudod, hogy mi az on spot áramár...
  • Cat #2
    Elsősorban nem az ár a baj, hiszen azt a tech cégek kifizetik, max. annyival drágább lesz az MI használata, amit majd behajtanak az ügyfeleiken. Hanem az, hogy NINCS ELÉG áram. A nincset nehéz elosztani. Pont ez a problémája a hatóságnak is.
  • RJoco #1
    Pedig ez sem lenne túl bonyolult. Persze a tech cégeknek nem tetszene, de a lakosságnak mindenképp.
    Először megnézik, mennyi energia van, majd megnézik, hogy mennyi kell a lakosságnak. És az eddigi kereslet-kínálat (én mondjuk ezt felszámolnám) alapján számláznak nekik. Majd megnézik mennyi maradt és mennyi kell a tech cégeknek. És a kereslet-kínálat alapján számláznak. A tech cégek áramszámlája rendesen megnőne, de a lakosságnak legalább kára nem lenne.

    Persze ez csak egy szép álom, úgysem fog megvalósulni, mert senki nem elég tökös, hogy ezt meglépje.
    Nem a lakosság a lényeg, hanem, hogy minél több lóvé legyen.
    Ha a profit nem nő, akkor az rossz. Sajnos ez a mai tendencia.