SG.hu

Hogyan avatkozik be Oroszország, Kína és Irán az amerikai elnökválasztásba?

Nyolc évvel azután, hogy Oroszország beavatkozott a 2016-os elnökválasztásba, az amerikai választók külföldi befolyásolása egyre kifinomultabbá vált. Ennek a 2024-es versenyben is óriási következményei lehetnek.

Oroszország a 2016-os amerikai elnökválasztás idején megosztó és gyújtogató posztokat terjesztett az interneten, hogy felháborodást szítson. A posztok pimaszok voltak, tele voltak helyesírási hibákkal és furcsa szintaxissal. Úgy tervezték, hogy minden eszközzel felhívják magukra a figyelmet. "Hillary egy sátán” - állt az egyik oroszok által készített Facebook-bejegyzésben. Most, nyolc évvel később, az amerikai választásokba való külföldi beavatkozás sokkal kifinomultabbá vált, és sokkal nehezebb nyomon követni.


2016-ban még elég egyszerű üzenetekkel próbálták manipulálni az embereket

A külföldről - különösen Oroszországból, Kínából és Iránból - érkező dezinformáció az amerikai hírszerzési és védelmi tisztviselők, technológiai vállalatok és tudományos kutatók szerint következetes és ártalmas fenyegetéssé érett, mivel egyre árnyaltabb taktikákat tesztelnek, ismételnek és alkalmaznak. Az amerikaiak akár csak egy kis csoportjának befolyásolása is óriási következményekkel járhat az elnökválasztásra nézve, amelyet a közvélemény-kutatók általában fej-fej melletti versenyfutásnak tartanak. Az amerikai hírszerzés értékelései szerint Oroszország célja, hogy Donald J. Trump volt elnök jelöltségét támogassa, míg Irán az ellenfelének, Kamala Harris alelnöknek kedvez. Úgy tűnik, Kínának nincs preferált kimenetele. De ezeknek az erőfeszítéseknek az általános célja nem változott: viszály és káosz szítása abban a reményben, hogy az amerikai demokráciát lejárassák a világ szemében. A kampányok sokat fejlődtek, alkalmazkodtak a változó médiatérhez és az új eszközök elterjedéséhez, amelyek megkönnyítik a hiszékeny közönség megtévesztését.

Oroszország volt a 2016-os amerikai választásokhoz kapcsolódó dezinformáció fő tervezője, és a posztjai nagyrészt a Facebookon futottak. Most Irán és Kína is hasonló erőfeszítéseket tesz az amerikai politika befolyásolására, és mindhárman több tucatnyi platformot használnak, a kis fórumoktól kezdve, ahol az amerikaiak a helyi időjárásról csevegnek, egészen a közös érdekek által egyesített üzenetküldő csoportokig. Az országok egymástól vesznek példákat, bár vita van arról, hogy közvetlenül együttműködnek-e a stratégiák terén.

A Telegramon orosz fiókok hordái ontják magukból a megosztó, néha vitriolos videókat, mémeket és cikkeket az elnökválasztással kapcsolatban. Kínából idén nyáron legalább százan próbáltak diákokat utánozva a gázai háború kapcsán az amerikai egyetemi kampuszokon feszültséget szítani. Mindkét országnak van fiókja a Gabon is, egy kevésbé ismert, a szélsőjobboldal által kedvelt közösségi médiaplatformon, ahol összeesküvés-elméletek népszerűsítésén dolgoznak. Orosz ügynökök a Redditen és a szélsőjobboldal által kedvelt fórumokon is megpróbálták Trumpot támogatni, hat ingadozó állam szavazóit, spanyolajkú amerikaiakat, videojátékosokat és másokat is megcélozva, akiket Oroszország potenciális Trump-szimpatizánsokként azonosított - derül ki az igazságügyi minisztérium által nyilvánosságra hozott dokumentumokból. Az egyik, a kínai állami befolyásolási művelethez köthető, Spamouflage néven ismert kampány négy platformon működtetett Harlan nevet használó fiókokat, hogy azt a látszatot keltse, hogy a konzervatív irányultságú tartalmak forrása amerikai.

A külföldi nemzetek által terjesztett új dezinformáció nemcsak a még ingadozó államokat célozza, hanem most már az azokon belüli konkrét körzeteket, illetve az azokon belüli konkrét etnikai és vallási csoportokat. Minél célzottabb a dezinformáció, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megfogan - állítják az új befolyásolási kampányokat tanulmányozó kutatók és akadémikusok. "Ha a dezinformációt egy adott célközönségre szabják, az ő érdekeiket vagy véleményüket reprezentálva, akkor hatékonyabbá válik” - mondta Melanie Smith, a londoni székhelyű Institute for Strategic Dialogue kutatóintézet kutatási igazgatója. "A korábbi választásokon megpróbáltuk meghatározni, hogy mi lesz a nagy hamis narratíva, de ezúttal csak finom, polarizált üzenetekkel keltik a feszültséget.”

Különösen Irán fordított sok erőforrást arra, hogy titkos dezinformációs kampányokat hozzon létre, amelyekkel passzív csoportokat vonzanak be. Az általuk létrehozott "Nem a mi háborúnk” című weboldal az amerikai katonai veteránok bevonását célozta, és az aktív szolgálatot teljesítő katonák támogatásának hiányáról szóló cikkek között Amerika-ellenes nézeteket és összeesküvés-elméleteket közölt. További oldalak közé tartozott az „Afro Majority”, amely a fekete amerikaiakat célzó tartalmakat készített, és a „Savannah Time”, amely a konzervatív szavazókat próbálta befolyásolni Georgia államban. Michiganben - egy másik ingadozó államban - Irán létrehozott egy online felületet "Westland Sun” néven, hogy bevonja a Detroit külvárosában élő arab amerikaiakat. "Az, hogy Irán a michigani arab és muszlim lakosságot célozta meg azt mutatja, hogy Irán árnyaltan ismeri az amerikai politikai helyzetet, és ügyesen manőverezik, hogy kulcsfontosságú demográfiai csoportokat szólítson meg a választások célzott befolyásolása érdekében” - mondta Max Lesser, az Alapítvány a Demokráciák Védelméért vezető elemzője.

Kína és Oroszország hasonló mintát követ. Idén az X-en a kínai állami média hamis narratívákat terjesztett spanyolul a Legfelsőbb Bíróságról, amelyeket aztán a spanyol nyelvű felhasználók a Facebookon és a YouTube-on tovább terjesztettek a Logically, egy online dezinformációt figyelő szervezet szerint. A kínai dezinformáció szakértői szerint a Pekinghez köthető közösségi médiafiókok egyre meggyőzőbb hangvételűek, és most már első személyben nyilatkozó katonai veteránoknak tulajdonított utalásokat is tartalmaznak. A Microsoft fenyegetéselemző központjának jelentése szerint az elmúlt hetekben a kínai Spamouflage-hez köthető fiókok képviselőházi és szenátusi republikánusokat vettek célba, akik Alabamában, Tennessee-ben és Texasban próbálták újraválasztani magukat.

* A mesterséges intelligencia közelmúltbeli fejlődése a korábbi választások során tapasztaltakat meghaladó mértékben növelte a dezinformációs képességeket, lehetővé téve az állami szereplők számára, hogy finomabban és hatékonyabban hozzák létre és terjesszék kampányaikat. Az OpenAI ebben a hónapban arról számolt be, hogy június és szeptember között több mint 20 olyan külföldi műveletet zavart meg, amelyek a vállalat termékeit használták. Ezek között szerepeltek Oroszország, Kína, Irán és más országok azon törekvései, hogy weboldalakat hozzanak létre és töltsenek fel ChatGPT által generált tartalommal, valamint propagandát vagy dezinformációt terjesszenek a közösségi médiában - sőt, még konkrét posztokat is elemezzenek és válaszoljanak rájuk. "Az MI-képességeket arra használják, hogy felerősítsék azokat a fenyegetéseket, amelyekre számítunk és amelyeket látunk” - mondta egy interjúban Jen Easterly, a Kiberbiztonsági és Infrastrukturális Biztonsági Ügynökség igazgatója. „Lényegében egyszerűbbé teszik a külföldi szereplők számára, hogy kifinomultabb befolyásolási kampányokat hajtsanak végre”.


Oroszok által készített bejegyzések, melyben az OpenAI eszközeit használták

A kereskedelmi forgalomban kapható MI-eszközök hasznosságát jól mutatja John Mark Dougan, egy volt floridai seriffhelyettes tevékenysége. Jelenleg Oroszországban él, ahová bűncselekmények elől menekült el az Egyesült Államokból. Egy moszkvai lakásból amerikai hírügynökségeknek álcázott weboldalakat hozott létre, amelyeken dezinformációkat tett közzé, és gyakorlatilag egyedül végezte el azt a munkát, amelyhez nyolc évvel ezelőtt még emberek tucatjai kellettek volna. A NewsGuard nevű, ezeket részletesen nyomon követő cég szerint Dougan honlapjai számos becsmérlő állítást terjesztettek Harrisról és jelöltjéről, Tim Walz minnesotai kormányzóról.

Kína is egyre fejlettebb eszköztárat vet be, amely MI által manipulált hangfájlokat, mémeket és hamisított szavazói felméréseket tartalmaz. Idén egy virginiai republikánus kongresszusi képviselőről készült deepfake videó keringett a TikTok-on, amelyet egy kínai felirat kísért, amely tévesen azt állította, hogy a politikus szavazatokat gyűjt egy Pekinget bíráló, a tajvani elnökségre pályázó (és később azt el is nyerő) politikusnak.

De egyre nehezebb azonosítani a dezinformációt és mindhárom ország egyre jobban el tudja tüntetni a nyomokat. A múlt hónapban Oroszországot azon kapták, hogy azért, hogy elfedje az amerikaiak befolyásolására tett kísérleteit titokban támogatta a Tenet Mediát. Ez egy 2023-ban Tennessee-ben létrehozott digitális platform, amin keresztül a magyar Megafonhoz hasonlóan konzervatív amerikai kommentátorok csoportját foglalkoztatják. A cég legitim álcaként szolgált és számos videót tett közzé, amelyekben éles politikai kommentárokat, valamint összeesküvés-elméleteket közöltek a választási csalásokról, a Covid-19-ről, a bevándorlókról és Oroszország Ukrajnával vívott háborújáról. Még azok az influencerek is, akiket titokban fizettek a Teneten való szereplésükért, azt mondták, hogy nem tudták, hogy a pénz Oroszországból származik.

Az orosz rendszer visszhangjaként kínai ügynökök külföldi influencerek hálózatát ápolják, hogy segítsenek terjeszteni narratíváikat, létrehozva egy olyan csoportot, amelyet „külföldi szájak”, „külföldi tollak” és „külföldi agyak” néven írnak le. Az Ausztrál Stratégiai Politikai Intézet jelentése szerint az új taktika megnehezíti a kormányzati szervek és a technológiai cégek számára a befolyásolási kampányok felkutatását és eltávolítását - mindezt úgy, hogy közben más ellenséges államok felbátorodtak. "Ahol előfordul rosszindulatú külföldi befolyásoló tevékenység ott felbátorodnak más szereplők, hogy beugorjanak a területre” - mondta Graham Brookie, az Atlantic Council Digitális Törvényszéki Kutató Laboratóriumának igazgatója. "Ha többet teszik ezt, akkor a kitettség költsége nem olyan magas”.

A külföldi dezinformáció úgy robbant be, hogy a technológiai óriások szinte teljesen feladták az ellene való küzdelmet. A legnagyobb vállalatok, köztük a Meta, a Google, az OpenAI és a Microsoft a legutóbbi elnökválasztás óta visszafogták a dezinformáció megjelölésére és eltávolítására tett kísérleteiket. Másoknak egyáltalán nincs is csapatuk erre. A technológiai vállalatok közötti egységes politika hiánya lehetetlenné tette, hogy egységes frontot alkossanak a külföldi dezinformáció ellen - mondták biztonsági tisztviselők és a technológiai vállalatok vezetői. "Az alternatív platformok nem rendelkeznek ugyanolyan mértékű tartalommoderációval és szilárd bizalmi és biztonsági gyakorlatokkal, amelyek potenciálisan enyhíthetnék ezeket a kampányokat” - mondta Lesser. Hozzátette, hogy még az olyan nagyobb platformok, mint az X, a Facebook és az Instagram is csak csalfa árnyképek után futnak, mivel a külföldi államok ügynökei gyorsan újjáépítik az eltávolított befolyásolási kampányokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • CommieSlayer #10
    Úgy konkrétan mi a baj Iránnal? A nyugat ellenességük abból fakad, hogy az USA és a UK együtt - az Ajax hadművelet keretében - megpuccsolták az ottani demokratikusan megválasztott vezetést és egy nyugat bérenc diktátort raktak a helyére, aki több mint 20 évig uralkodott és kiárúsította az országot. Ez mellett még mindig az egyik legbékésebb ország a környéken. Számtalan merényletet és terror akciót lenyeltek Izraeltől az elmúlt 10 évben, hogy ne legyen háború. Persze Izrael ezen csak vérszemet kapott és tovább feszítette a húrt, amit idén már nem lehetett szó nélkül hagyni. Az elmúlt 70 év történelméből nekem úgy tűnik, hogy Irán tök jól ellenne békében, ha nem csesztetnék folyton.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.10.29. 22:43:18
  • codaco #9
    Ha neked szimpatikus Irán, akkor rongy ember vagy.
  • CommieSlayer #8
    Ez a gagyi politikai propaganda mióta "it-tech"?
    Egyébként az összes nagyobb nyugati ország hatalmas állami pénzeket költ propaganda terjesztésére más országokban. Ebben Oroszország nem különleges. És általában nem azt hívják beavatkozásnak a választásokba, amikor mémeket posztolnak az interneten, szóval ez a cikk ilyen formában csak visszaböfögött CNN-es hazudozás.
  • peterx #7
    Maximálisan egyetértek.. plusz szerintem minden joga megvan beavatkozni az USA választásaiba a cikkben említett országoknak, ugyanis nem ők kezdték ezt a játékot.. a 250 éves USA képzeli magát világcsendőrnek, aki felhatalmazva érzi magát akár több EZER éves államoknak megmondani hogyan éljen, mit gondoljon és magasról tesz az adott ország szokásaira/történelmére/érzékenységeire.. meg is született már erre a válasz a BRICS nevében, lassan, de biztosan vége lesz a hegemóniának és az USA kizárólag magának köszönheti ezt.
    Utoljára szerkesztette: peterx, 2024.10.29. 17:58:25
  • Tetsuo #6
    Fordítva történik inkább. Az USA a világ minden választásába beavatkozik így vagy úgy. Egy Iránnak vagy akár Oroszországnak szinte semmi eszköze nincs hozzá képest. Néhány hekker vagy hozzászólások? Ugyanmár. Amerika gyilkol, zsarol, puccsol, lefizet, rátelepedik, kizsigerel, felvásárol, csal, lop, hazudik kőkeményen. A századát nem tudják megcsinálni az oroszok sem, uralja a világ nagy részét.
    Még nálunk is az USA befolyása sokkal-sokkal erősebb, mint az orosz.
    Ergo melyiktől kellene tartani? A fősodratú média a világ nagy részén persze hogy az orosz meg iráni veszedelmet sujkolja, hiszen az amerikai propaganda része.
    Iráni befolyás Európában vagy az USA-ban? Haha.
    Nálunk is Pressmann "nagykövet", valójában helytartó csak füttyent és hiába a normalitás retorikája, liberális szennyben úszik Budapest és az ország. Minden oroszvédő beszéd ellenére az oroszok elleni gyakorlat valósul meg évek óta hazánkban is. Szóval nem a kelettől kell tartani, hanem a nyugattól.
    Nekem emiatt is szimpatikus Irán vagy általában a kelet és undorító a nyugat.

  • NEXUS6 #5
    A dolgot azért árnyalja, hogy kevés olyan céget látunk ebben a portfólióban, mint a BYD, Xiaomi, Rostec, Tata, vagy a Rosatom.
    Nyilván nyugaton a sötét árnyalatú kőzet dominanciája megkérdőjelezhetetlen.
  • NEXUS6 #4
    Én ezt máshogy látom, és most leszűkíteném az egészet az amerikai választásokra, és bizonyos demokratikus alapelvek, elsősorban szólásszabadság, annak korlátozására, az információkhoz való szabad hozzáférés érvényesülésére, mégha vannak bizonyos párhuzamok a magyar politikát illetően is.
    Három konkrét, az oldalak kommunikációját, helyesebben annak hiányát jellemző dolgot emelnék ki.

    1. Trump elleni MERÉNYLETEK kommunikációja. Szerintem ez olyan kérdés, amelyben nem létezik értelmezési szabadság. Független a merénylők személyének, amúgy elég homályos politikai hovatartozásától, maga ez az esemény/események azok, amelyek minden a politikában érintett szereplő, így a sajó részéről is, egyértelmű elhatárolódást követelnek meg a demokrácia alapelvei értelmében. Ez nem lehetne vita kérdése, mégis úgy tűnik, hogy az (lásd terorista jellegű közösségi bejegyzések engedélyezése ebben az esetben).
    2. Szintén a választáshoz kapcsolódó hír, hogy az egyik elnökjelölt fél ZÉRO szinten hajlandó a sajtó kérdéseire válaszolni, pláne egy viszonylag spontán alakuló sajtótájékoztatót tartani. Vagyis nem ad érdemi, kérdésekkel próbára tehető nyilatkozatot a saját politikáját, programját illetően, ami ezáltal kimerül abban, hogy bármit beleképzelhetsz, ami az ellenfél választási győzelmének megakadályozását jelenti, a konkrét ez után esetleg 4 éven keresztül következő kormányzati döntésekről viszont szinte zéró tájékoztatást ad. Ezt szerintem szintén nem erősíti a demokrácia, a nép korrekt tájékoztatásának alapelvét.
    3. Trump 2020.-as, főleg közösségi médiát érintő kommunikációját negligálták, gyak a kormányzatnak alárendelt szervtől, az FBI-tól kiindulóan az orosz kapcsolatra hívatkozással. Olyan esetekben is, amiről később maga az érintett pl. Hunter Biden a laptopján levő anyagokat illetően, adott nyilvánosan, vagy bíróság előtt beismerő vallomást, amivel az esetleges orosz szálat, ha nem is érvénytelenítette, de jelentőségét tekintve marginálissá tette. 2020. nyarától folyamatosan egyre intenzívebben korlátozák, majd bannolták Trumpot a közösségi média platformjait illetően. Ez gyak kimeríti a választási csalás, de legalábbis a választási esélyek torzításának kategóriáját.

    Nem vagyok egy feltététel nélküli Trump hívő, sem személyiségében, sem programjának jó részét illetően nincs vele közös álláspontom.
    Azonban a demokrácia ellen a fenti 3 pontban részletezetten elkövetett bűnöket, vagy "csak" a demokrácia elveinek semmibevételét illetően legalább egy korrekt tájékoztatással, eseteneként a beismeréssel a demokrácia platformjához történő visszatérést nem csak az amerikai választópolgárok, hanem a teljes megtévesztett világ, beleértve téged is, megérdemelnénk.
    Amíg ez nincs meg, addig sajnos tényleg nem létezik egy közös demokratikus kiindulópont, platform, ami alapján elképzelhető lenne egy érdemi kommunikáció.

    Láthatóan, az előbbi példákból is kindulva megállapítható, hogy a közésségi médiát nem annak lehetőségeivel, akár esetlegesen az ott terjesztett álhírekkel, hanem épp fordítva annak korlátozásával sebzik meg halálosan, ez alatt értve akár a bármilyen indokkal és szintig művelt cenzúrát, vagy akár a hivatalban levő közszereplők, maga az USA elnökének a bannolását illetően is.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2024.10.29. 15:21:47
  • nlght #3
    Nincs ott demokrácia, hanem csak plutokrácia, vagyis amikor a szupergazdagok irányítják a háttérből az országot.
    2 párt van és mindkettőt tömik pénzzel, gondolok itt a nagyon is valós Fekete Szikla név mögé rejtőző titokzatos szupergazdagok csoportjára, akik 10 TRILLIÓT tudnak együtt megmozgatni, és szinten minden vállalatban vannak részvényeik és érdekeltségeik a világon.

    A lenti képek 2023-ból valók, azóta változott a részvények értéke.




    Utoljára szerkesztette: nlght, 2024.10.29. 14:57:49
  • Cat #2
    Nem értek egyet, mert Magyarországon ugyanez a helyzet, a jobboldal itthon is borzasztó hangos, agresszív, hit alapon elkötelezett, érdemi vitát folytatni képtelen fél, míg a másik saját magát gáncsolja, görcsösen ragaszkodik az egyeztetésekhez, lefektetett normákhoz, és éppen ezért marad alul.

    A közösségi médiát pont azért nem regulázták meg, mert jogilag nagyon nehéz megfogni mi a helyes és helytelen, és ha sikerül is, éveken át tartó egyeztetések és tárgyalások szükségesek hozzá, nem mellesleg nem visszamenőleges a bevezetés, hanem tervezhetően, évekre előre láthatóan történik. Ezzel szemben Trump (vagy itthon Viktor) asztalra csap éjfél előtt két perccel, és azonnal bezárják például a TikTokot. Sokaknak tetszik ez az utóbbi rendszer, mert nem számolnak azzal, hogy előbb-utóbb ők lesznek a bot rosszabbik végén.
  • NEXUS6 #1
    Aha, a világ legerősebb országa egy 10 éve fennálló, a demokráciát alapjaiban veszélyeztető problémára nem volt képes érdemben reagálni. Hát ez is egy szempont, és ha igaz, akkor a demokrácia tényleg veszélyben van.

    De talán kevésbé, mintha egy másik nézőpont az igaz, ha egy valóban meglevő, de amúgy talán marginális jelentőségű probléma szélsőséges szintű felnagyításával próbáják valakik ugyan így a választásokat befolyásolni, és ezzel a demokráciát kompromitálni.

    Mindenki eldönti, hogy szerinte melyik narratíva az igaz. Kár, hogy az a közös metszéspont a kettő narratívában, hogy csak ez a kettő nézőpont létezik.