SG.hu

Végre megjelent az Apple Intelligence

Az Apple új mesterséges intelligenciája összefoglalja a dolgokat az iPhone-on, néha azonban viccesen rosszul csinálja. Áprilisban érkezik az EU-ban lévő iPhone-okra, de néhány funkció már most elérhető a macOS Sequoia rendszeren.

Az Apple Intelligence végre elindult amerikai angol nyelven, de az EU-ban iPhone-on és iPaden csak áprilistól használhatók az új MI-funkciók. Aki nem tud várni, az Mac-en is kipróbálhatja a kezdeti funkciókat, amelyek a macOS Sequoia 15.1-gyel lettek bevezetve. A funkciók ezen első csoportjába tartoznak a mesterséges intelligenciával működő íróeszközök, a Siri fejlesztései és az e-mail összefoglalók a Mailben. A cég nem fukarkodik a jelzőkkel, szerintük ez az MI hasznosabb, átgondoltabb, privátabb, iPhone-ra szabott változata. De sajnos még mindig nem sokat tud - és néha egyáltalán nem viselkedik intelligensen, ráadásul gyorsabban lemeríti a telefon akkumulátorát.

Használatához iPhone 16 vagy 15 Pro, a legújabb Mac vagy legújabb iPad készülék szükséges, és jelentkezni kell hozzá. Az iOS 18.1 szoftverfrissítés letöltése után olyan szolgáltatáshoz jutunk, amit a ChatGPT vagy a Google Gemini nem tud: az iPhone zárolt képernyőjén megjelenő összes értesítés összefoglalása. Az Apple nyilvánvalóan monopóliummal rendelkezik az iPhone-on lévő adatok és a képernyőn megjelenő információk felett, és az MI segítségével képes összefoglalni, rendszerezni és szerkeszteni azokat. A cég megközelítése óvatos az adatvédelemmel kapcsolatban: a funkciókat helyben futtatja a készüléken vagy egy speciális felhőszolgáltatásban, így a személyes adatokhoz senki más nem férhet hozzá. (Ez nagy előrelépés a Metához, a Microsofthoz és a Google-hoz képest.)

A probléma az, hogy az Apple mesterséges intelligencia képességei legalább egy évvel elmaradnak az iparági vezetőktől. Mindazonáltal állítólag jön a képek generálásának képessége, valamint a Siri asszisztensének néhány nagyon szükséges frissítése. Az elmúlt napokban az Apple felsővezetői interjúkban azt sugallták, hogy az elmaradó debütálás a terv része. Azt mondták, hogy az Apple csak olyan MI-termékeket akar kiadni, amelyek „jók” vagy „készen állnak”. De vajon tényleg készen áll? Itt vannak a legfontosabb és legkevésbé fontos részletek arról, hogy mit tud az Apple Intelligence a jelenlegi formájában.

Értesítések és e-mailek összefoglalása
A zárolási képernyőre pillantva rövid összefoglalók jelennek meg az üzenetekről, a hírekről szóló értesítésekről és egyebekről. A Mail alkalmazás Beérkezett üzenetek nézetében a feladó neve és a tárgy alatti két sorban mostantól megjelenik a teljes üzenet rövid összefoglalója látható. Ez sokkal hasznosabb, mint az előnézeti megjelenítés, de sajnos előfordul, hogy ezek nem pontosak. Az MI nem érti barátaink vicceit, és a nevekkel is könnyen összezavarható. (Az értesítések beállításaiban kikapcsolhatók az összefoglalók.) A Mail alkalmazás emellett igyekszik kiemelni bizonyos üzeneteket, amelyeket „kiemelt fontosságúnak” tart, és a bejövő üzenetek tetejére helyezni.

Fényképek megtisztítása
Belóg valami a fényképünkre? A fényképek alkalmazásban a szerkesztés, majd az új radír ikonra kattintva eltüntethető. Elég bekarikázni amit el szeretnénk távolítani, és egy MI által generált háttér helyettesíti, amely illeszkedik a fotó többi részéhez. Persze bonyolultabb szerkesztésnél nehezen boldogul. A Google Fotók 2021-ben vezette be ezt a varázsradírt, és azóta számtalan további képesség társult hozzá, például hogy a fotókon szereplő emberek arca előre nézzen és mindenki mosolyogjon.


Levélírás
Az Apple Intelligence képes egy jegyzetben vagy e-mailben írt szöveget lektorálni vagy átírjni azt „barátságos”, „professzionális” vagy „tömör” hangnemben. A probléma az, hogy a Microsoft és a Google szoftverekbe épített írásbeli segítség sokkal többet tud, a Gemini például bekezdés-szinten tudja módosítani a stílusokat, és akár verset is kreál, ha arra kérjük.

"Okosabb" Siri
Az Apple asszisztensének új, mutatós felülete van, és már akár félbe is szakíthatjuk, vagy mondat közben módosíthatjuk a kérést. De Siri még mindig nem olyan okos, mint a vezető chatbotok, és beszédhangja nem képes olyan társalgást folytatni, amely megközelítené a valósághűen hangzó emberi hangokat. A legtöbb összetett kérdésre Google-kereséssel válaszol. Az Apple szerint a következő szoftverfrissítéssel érkezik az a képesség, hogy komplex kérdéseket lehessen küldeni a ChatGPT-nek. De a legnagyobb baj, hogy nem tudja összekötni az információkat, például a "mikor lesz a következő hajvágásom?" kérdésre nem fordul a naptárhoz a vágyott információért. Ez a fajta személyes kontextus az, amivel az Apple nagyot dobhatna. Elvileg benne lesz, valamikor.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)