SG.hu

A biztonságra hivatkozva szorítanák ki az Intelt Kínából

Az Intel Kínában értékesített termékeit biztonsági felülvizsgálatnak kellene alávetni - közölte a Kínai Kiberbiztonsági Szövetség (CSAC), azt állítva, hogy az amerikai chipgyártó „folyamatosan ártott” az ország nemzetbiztonságának és érdekeinek.

Bár a CSAC inkább iparági csoport, mint kormányzati szerv, szoros kapcsolatokat ápol a kínai állammal. A szervezet a hivatalos WeChat-fiókján egy hosszú bejegyzésben sorolja az Intel elleni vádakat, ami alapján biztonsági felülvizsgálatot indíthat Kína erős kibertér-szabályozó hatósága, a Cyberspace Administration of China. Az Intel kínai egysége próbál hárítani, közlésük szerint mindig is a termékbiztonságot és a minőséget helyezték előtérbe. "Fenntartjuk a kommunikációt az illetékes hatóságokkal, tisztázzuk az aggályokat, és megerősítjük a termékbiztonság és a minőség iránti elkötelezettségünket” - áll a vállalat hivatalos WeChat-fiókján közzétett közleményében.

"Ajánlott hálózatbiztonsági felülvizsgálatot kezdeményezni az Intel Kínában értékesített termékeire vonatkozóan, hogy hatékonyan védjék Kína nemzetbiztonságát és a kínai fogyasztók törvényes jogait és érdekeit” - közölte a CSAC. Tavaly a CAC megtiltotta a kulcsfontosságú infrastruktúrák hazai üzemeltetőinek, hogy megvegyék az amerikai Micron memóriachip-gyártó cég termékeit, miután a vállalat termékei megbuktak a hálózatbiztonsági felülvizsgálaton. Az Intel termékeinek hasonló biztonsági felülvizsgálata negatívan befolyásolhatja a vállalat bevételeit, amelyeknek több mint egynegyede tavaly Kínából származott.

A vádak egy olyan időszakban hangzottak el, amikor az Egyesült Államok vezetése arra törekszik, hogy korlátozza Kína hozzáférését a kulcsfontosságú chipgyártó berendezésekhez és alkatrészekhez, amit Washington a kínai hadsereg modernizációjának megállítására irányuló törekvésnek nevez. "Az USA és Kína közötti kapcsolatok törékenyek, és minél több szó esik a kereskedelmi korlátozásokról és a vámokról, annál valószínűbb, hogy a másik fél megtorlást fog alkalmazni egy „szankcióért cserébe" - mondta Dan Coatsworth, az AJ Bell befektetési elemzője.

A CSAC bejegyzése szerint az Intel chipjei, köztük a mesterséges intelligencia feladatokhoz használt Xeon processzorok számos sebezhetőséget hordoznak, arra a következtetésre jutva, hogy az Intelnek „jelentős hibái vannak a termékminőség és a biztonságkezelés terén, ami azt jelzi, hogy rendkívül felelőtlenül viszonyulnak a vásárlókhoz”. Az iparági csoport a továbbiakban azt állítja, hogy az összes Intel processzorba ágyazott operációs rendszer sebezhető az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által létrehozott hátsó ajtókkal szemben. "Ez nagy biztonsági fenyegetést jelent a világ országainak kritikus információs infrastruktúrájára, beleértve Kínát is. Az Intel termékek használata komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent” - mondta a CSAC.

Az Intel-termékek betiltása, még ha csak ideiglenesen is, tovább szűkítheti a kínai piacon lévő MI-chipek kínálatát. Az ország nehezen talál életképes alternatívát az Nvidia élvonalbeli termékeire, amelyek globálisan dominálnak, de most tilos Kínába exportálni őket. Az Intel idén Xeon processzoraira több kínai államhoz kötődő ügynökségtől kapott megrendelést mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkákhoz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #3
    Ez Kina reszerol egyenlo valasz a kinai chipek kiszoritasara a nyugati piacokrol. Ha az intel nem hajlando atadni nekik a teljes technologiajat es megszuntetni a chipjeibe epitett hatso kapukat (lasd: digitalisan alairt mikrokod patch-ek), akkor ugyanolyan jogosan tilthatjak ki oket mint ahogy az USA kitiltotta a kinai termekeket. Na most a vilag nagyreszenek (lasd: globalis del) ettol meg jok a kinai termekek, a nyugati vilag viszont nagyon gyorsan vesziti el a piacait. Mindezt ugy, hogy Kina csak a kolcsonosseg elvet alkalmazza, tehat ugyanazokat a tiltasokat vezeti be a nyugati cegekkel szemben amiket elotte nyugaton ellene bevezettek.

    Mivel nalluk vannak a nyersanyagok es lassan a piac tobbsege is, ezert ugyanolyan gazdasagi birodalmat epithetnek, mint anno a britek az ipari forradalom idejen, csak kulfoldi katonai agresszio nelkul.

    ps: Tajvan eseten Kina nem akarja elfogalni a chipgyarakat, boven eleg neki az is, ha azokat onkent megsemmitik a nyugati csapatok. Ha mindezt ugy tennek, hogy meg katonai konfliktus sem alakul ki, az meg jobb lenne nekik. Szerintem barmilyen katonai beavatkozas lesz Tajvanon, az elsosorban el nem ismert kinai szabotazs lesz a chipgyarak ellen. Amit Tajvan elveszti a gyarait, megszunik az USA szamara kritikus vedendo terulet lenni es elobb utobb odaadjak nekik, mint Hong Kongot a britek es ahhoz is csak picivel kevesebb mint 100 ev kellett.
  • Kryon #2
    Az összes chipgyárat elpusztítanák még mielőtt kínai kézbe kerülnének. Más érték pedig nincs a szigeten, de cserébe nehéz a terep és fel vannk fegyverkezve. Szóval hatalmas áldozatok árán a nagy semmit szereznék meg, ezért is nem támadnak.
  • inkvisitor #1
    Szépen épül a kíni monopólium. Következő lépés Taiwan meghódítása és máris kínai kézben lessz a világ félvezetőgyártásának 80%-a, trójai falovakkal az egyik legjobb piacra (EU)
    A ritkaföldfém már a kezükben, ha övék a csipgyártás is, akkor már bárkinek mondhatják hogy coki vagy visszamész a vákumcsövekig.