SG.hu

Harc indult azért, ki biztosíthat műholdas internetet Indiában

Elon Musk indiai milliárdosokkal vitatkozik a műholdas spektrum odaítélésének módjáról. A Starlink vezetője vitába keveredett a Reliance Jio és a Bharti Airtel mobilhálózatok tulajdonosaival, akik sávszélesség-árveréseket követelnek. A milliárdosok az űrből táplált internet bevezetéséért küzdenek a világ legnépesebb országában, a csatában egyelőre a dél-afrikai áll nyerésre.

Mukesh Ambani, Ázsia leggazdagabb embere és a Reliance Industries olajipari és digitális szolgáltatásokat nyújtó konglomerátum elnöke, valamint a Sunil Bharti Mittal tulajdonában lévő Bharti Airtel megpróbálta meggyőzni az indiai kormányt, hogy az általuk uralt mobilpiacon szokásos módszerrel összhangban inkább árverezzék el a műholdas spektrumot, ahelyett, hogy azt egyszerűen kiosztanák. Musk, a SpaceX vezérigazgatója és a Starlink műholdas szélessávú szolgáltatás tulajdonosa az X nevű közösségi médiaoldalán azt nyilatkozta, hogy India ilyen lépései „példa nélküliek lennének, mivel ezt a spektrumot a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) régóta műholdak számára megosztott spektrumként jelölte ki”. India az ITU tagja.

Nem sokkal később Mittal politikai lobbizásba kezdett az árverési eljárás mellett. Egy újdelhi konferencián felszólalva azt mondta a hallgatóságban ülő Narendra Modi miniszterelnöknek, hogy a városi területeket kiszolgáló műholdas cégeknek „ugyanúgy távközlési engedélyt kell fizetniük, mint mindenki másnak”. Az Ambani tulajdonában lévő Reliance is ütötte a vasat, a múlt héten levélben fordult a kormányhoz, és azzal vádolta meg a távközlési szabályozó hatóságot, hogy az előzetesen arra a következtetésre jutott, hogy az elosztás a helyes út. Kedden azonban Jyotiraditya Scindia indiai hírközlési miniszter azt mondta, hogy nem tervezik az űrfrekvenciák árverését. „Nagyra értékelem!” - posztolta Musk válaszul az X-en. „Mindent megteszünk, hogy a Starlinkkel India népét szolgáljuk”.


Mittal és Ambani a Musk által még engedélyeket nem kapott Starlinket megelőzve a műholdas internetszolgáltatások bevezetésének éllovasai. Az indiai üzletemberek belföldön szinte duopóliumot élveznek a távközlésben, és ebből a pozícióból akarják elfoglalni az űrbeli szélessávú szolgáltatások piacát is, amely potenciálisan évi 1 milliárd dolláros bevételt jelenthet számukra. India parlamentje tavaly év végén törvényt hozott, amely lehetővé tette a műholdas spektrum kiosztását az ország hagyományos árverési módszere helyett. A múlt hónapban a távközlési szabályozó hatóság visszajelzéseket kért az iparági szereplőktől, a határidő október végére lett kitűzve.

A Bharti Airtel - amely az angol-francia Eutelsat OneWeb csoporttal közös vállalkozásban tervezi a műholdas internet bevezetését - egy nyilatkozatában azt mondta, hogy a városi területeket és a lakossági ügyfeleket kiszolgáló szolgáltatóknak árverési eljáráson kell keresztülmenniük. Egy, a vállalathoz közel álló személy szerint csak a jelenleg ellátatlan közösségeket elérő szolgáltatásokhoz kellene spektrumot rendelni, hogy „egyenlő versenyfeltételek” jöhessenek létre, miután az indiai szolgáltatók „dollármilliárdokat” fektettek be a földi összeköttetésekbe.

"A helyiek azzal érvelnek, hogy egységes szabályokra van szükség” - mondta Vivekanand Subbaraman, a mumbai Ambit Capital technológiai elemzője. „Alapvetően azt akarják, hogy ezekre a vállalatokra ugyanazok az engedélyezési és spektrumszabályok vonatkozzanak. Egy másik iparági szakértő azonban szimpla egóharcnak nevezte az összecsapást. "Inkább arról van szó, hogy a távközlési iparágat továbbra is a helyi szereplők irányítsák, és ne a külföldiek jöjjenek be és diktálják a menetrendjüket” - mondták. „Nem tudok más magyarázatot elképzelni, mivel nincs hiány a spektrumból, bőségesen van belőle”. A spektrum egyszerű kiosztása lépéselőnyt biztosíthat Musk vállalatának, a legnagyobbnak és legsikeresebbnek, míg az aukciós eljárás időt adna az indiai szereplőknek, hogy termékeiket piacképessé tegyék - mondta a Reliance-hez közel álló személy.

Musk tavaly azt mondta Modinak, hogy a több mint 6000 alacsony pályán keringő műholdat működtető Starlinket szeretné Indiába vinni, hogy összekapcsolja a távoli közösségeket. Musk szem előtt tartja India hosszú távú potenciálját is, mint egy Tesla-gyár helyszínét, annak ellenére, hogy az év elején lemondta az Új-Delhibe tett látogatását, mert a Kínával folytatott tárgyalásokat előnyben részesíti, és az ázsiai riválisra összpontosít.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!