SG.hu

Németország képtelen továbblépni a DSL-kapcsolaton

Németország továbbra is DSL-ország: egy új tanulmány azt mutatja, hogy bár több millió üvegszálas kapcsolatot fektetnek le, sokan inkább hűek maradnak a régebbi DSL-technológiához. Ez veszélyezteti a szövetségi kormány sávszélességi célkitűzéseit.

Az optikai szálak elterjedése halad, de sok német még mindig inkább a rézkábeles internetet részesíti előnyben. A BearingPoint tanácsadó cég tanulmánya szerint a megkérdezettek 49 százaléka még mindig hagyományos DSL-kapcsolatot használ - és sokan szeretnének ehhez ragaszkodni. A felmérés során mindössze 18 százalék nyilatkozott úgy, hogy már üvegszálas kapcsolaton keresztül csatlakozik az internetre. Ez ugyan két százalékponttal több, mint egy évvel korábban, de az új technológia csak a tévékábelen keresztüli internetkapcsolat szintjét éri el.

A stagnálás egyik oka a költségekben keresendő: aki régi DSL-szerződését szeretné frissíteni, annak a váltáskor meredek áremelkedéssel kell számolnia. Havi tíz vagy húsz eurós tarifákat már nem kínálnak, az új szerződések - a bevezető kedvezmények után - általában több mint 30 euróba kerülnek havonta. "Ez a fő oka annak, hogy felmérésünk szerint az ügyfelek mintegy 32 százaléka szeretné megtartani DSL-szerződését” - mondta Julius Hafer, a tanulmány vezetője. Az üvegszálas internetet használók átlagosan öt euróval fizetnek többet havonta, mint a DSL-kapcsolattal rendelkezők, részben azért, mert nagyobb sávszélességet foglalnak. Ugyanakkor az elégedettségük lényegesen magasabb. Ennek ellenére az aktív üvegszálas kapcsolatok száma csak mérsékelten növekszik.

Az aktív üvegszálas kapcsolatok száma a 2020-as 1,9 millióról 2023-ra több mint kétszeresére, 4,2 millióra emelkedett, ugyanakkor azonban a bővítésekkel érintett területeken az aktív kapcsolatok aránya 35%-ról 30,4%-ra csökkent. Az új technológiának különösen az idősebb ügyfelek körében van nehéz dolga: az 55 év felettiek 56 százaléka használ DSL-kapcsolatot. A BearingPoint jobb ügyféltájékoztatást javasol, hogy a háztartásokat tájékoztassák az üvegszálas optika előnyeiről.

Az elemzés szerint az érdeklődés hiánya a szövetségi kormány célját is veszélyezteti, miszerint a háztartások legalább 50 százalékának lehetőséget kell adni arra, hogy üvegszálas csatlakozást vehessen igénybe. Ha azonban túl kevesen élnek ezzel, a bővítés tempója csökkenhet. A jelenlegi előrejelzések szerint 2030-ra a háztartásoknak csak a fele akar áttérni optikai szálas összeköttetésre, még országos kiépítettség esetén is. A BearingPoint szerint azonban ha végre megindul a verseny az üvegszálas összeköttetések a jövőben olcsóbbá és ezáltal vonzóbbá válhatnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #8
    Nekem erről a trükkről a zsidók jutnak eszembe.
  • Csaba161 #7

    Nem tudom honnan veszed ezt a hülyeséget, nálunk még mindig DSL-lel jön a Telecom, igaz az utca végében az elosztóközpontba bevezették az optikai kábelt pár éve - és utána naponta egy-két órán át nem volt internet kezdetben - onnan pedig DSL-lel (Max 500 GB/s) megy az elosztott jel tovább a házakhoz...
  • RJoco #6
    Hány szolgáltató is van Magyarországon?
    A németeknél azért nem olyan egyszerű a helyzet, mert vannak alternatívák. Vagyis több szolgáltatónak kellene összebeszélnie, hogy megszűntessék a DSL-t, végleg.
    Ha valakinél eleve nem alkalmas a koax, akkor marad a DSL. Már csak ezért sem lehet megszűntetni.
    Az is kérdéses, hogy milyen áron kötik az üvegszálat.
    Én egy 6 lakásos házban lakom. Itt feltétel, hogy legalább 3 lakás szerződést kössön valamelyik szolgáltatóval (még nem tudom melyikkel) és csak utána lesz kiépítve a kábel. Amúgy 800€ körül van egy kiépítés. Ha csak én akarnám, akkor ennyit ki kellene perkálnom. És akkor még ott van, hogy vajon mikorra csinálják meg. A kolléga a szomszéd faluban lakik, neki úgy 1 évet mondtak, mire elérhető lesz az üvegszál.
    Az olyan házaknál, ahol csak 1 net kell, nem tudom, hogyan oldják meg. Benyeli a szolgáltató vagy a tulajnak kell állnia.
    Laktam olyan házban is, ahol koaxon nem volt net. Régi volt a rendszer, én meg az utolsó voltam a sorban. Még TV adás sem jött, de nem is hiányzott. Miután felmondtam az albit, akkor kezdte el intézni a főbérlő a dolgot.
    Addig gondoltam, hogy jó lesz a mobilnet (telóval nem volt rossz) és előfizettem egy direkt net csomagra, készülékkel, de rettenetes volt. Főleg a készülék miatt, ezért vettem egy saját tányéros modemet, amivel jobb lett, de még mindig akadtak gondok. Itt németben nem csak úgy telepítgetik a tornyokat, úgyhogy a lakásokban nagyon gyakran, nagyon gyér a térerő. Az előfizu mellé beköttettem egy DSL netet is, az is max 16Mbit-et tudott a telefonkábelen. Ha ment a mobil, akkor az gyorsabb volt. A DSL viszont stabilabban tudott csatlakozni. Online játéknál ez volt a fontosabb. Úgy 4 éve jöttem el onnan.
    De korábban (12 éve) egy másik faluban ajánlgatták a kábel netet, aztán mégsem ment, úgyhogy maradt a DSL. Asszem ott is 16 Mbittel indítottam. Majd felújították a falu központját és 50 Mbit lett ugyanazért az árért és frissített 2 évért. Később már a kábel is elérhető volt, de már nem érdekelt. Aztán a voda fel is vásárolta a céget.
  • Macropus Rufus #5
    régi szép idők :) én 28800-al kezdem. Milyen szép is volt amikor valamit éppen szedtél le egy BBS-ről és valamelyik ősöd felvette a telefont :D repült minden a levesbe.
    Aztán jött az, amit te is említettél, hogy folyamatos net mellett kb. egy órányi percdíjat kellett csak fizetni akkor is ha több órát neteztél. És mit ad Isten, egyszer csak olyan 55 percnél bontotta a vonalat a szolgáltató. Olyan jó magyar szokás volt ez... :|
    Utoljára szerkesztette: Macropus Rufus, 2024.09.03. 16:55:28
  • nlght #4
    Én még emlékszem az 56 kbit betárcsázós modemre, ami telefonhívás percdíj árfolyamon számlázta az internetet, így simán össze lehetett hozni több havi minimál bér összegét internet számlaként 1998 környékén, ha az ember nem állt át egy éjszakai átalánydíjas csomagra, amit a Matáv direkt a könyörgő netezők miatt vezetett be, mert túl sok volt a horror számla az országban.
  • traz #3
    Én inkább úgy emlékszem, hogy nálunk a rézdróton jött net is optikai áron volt, de mindegy. :D
  • kvp #2
    Magyaran azert hasznaljak a regi rendszereket, mert olcsobbak. Magyaroszagon ezt ugy oldotta meg a telecom, hogy megszunttete a rezdrotokat es ugyanazon az aron adott optikat, mert neki valamiert megerte. (aztan fu alatt tobb lepcsoben emelt) Erre viszont ugy latszik a nemet anyaceg nem hajlando, mert elofinansziroznia kellene az atallast, tobb eves lassu megterulessel. Gondolom allami (EU-s) tamogatast szeretnenek ra.
  • end3 #1
    A xDSL aszimmetrikus sávszélesség technológiai megoldása, (lefelé gyors, fölfelé lassabb,) igazából kedvezőbb a személyes adatok védelme szempontjából.

    - Ha felhasználók tudnák, nem is vágynának szimmetrikus, optikai megoldásokra. Mert a mai mobilokon a szélsebesen hozzáférhető, veszélyesen egzisztencia-, adott esetben életminőség-romboló és egyre inkább ott tárolt adatok, hozzáférések, szinte valós időben történő ellopása, komoly károkat okozhat a felhasználóknak.

    Viszont az általuk elérni kívánt szolgáltatásokhoz majd ugyanolyan gyorsan és akadálytalanul férnek hozzá xDSL-en keresztül, mintha optikán kapnák az internetet.

    A gyors, szimmetrikus optikai internet inkább a felhasználók eszközeinek gyorsabb elérését biztosítja kívülről, reklámokkal, vagy hatóságoknak, esetleg hackereknek, és nem a felhasználók saját internethasználatát teszi jobbá, hatékonyabbá.
    Utoljára szerkesztette: end3, 2024.09.03. 11:21:10