SG.hu

A hatóságok lassan kiveszik az irányítópálcát a közösségi média moguljai kezéből

Musk, Durov és mások évek óta a törvények felett állónak tekintették magukat, de ennek a korszaknak vége.

Néhány nappal azután, hogy Franciaország vádat emelt a Telegram vezérigazgatója, Pavel Durov ellen, Brazília elrendelte Elon Musk X nevű cégének felfüggesztését, miután az nem engedelmeskedett a jogi képviselő kijelölésére vonatkozó végzésnek. Bár a részletek fontos szempontból különböznek, mindkét esetben arról van szó, hogy a demokratikus kormányok elvesztették a türelmüket a tech-mogulokkal szemben, akik eddig fittyet hánytak a hatóságok leveleire. A kemény fellépések alig néhány hónappal azután történtek, hogy az Egyesült Államok olyan törvényt fogadott el, amely a TikTok betiltásához vezethet. Mindez egy korszak végét jelzi; nem a közösségi média korszakának, amelynek csillaga még mindig fényesen ragyog, hanem annak a korszaknak, amelyben a technológiai titánok szabadon alakíthatták az online világot - és mentességet élveztek a valós világ következményei alól.

Míg az internetes vállalatok régóta összeütközésbe kerültek autoriter rezsimekkel - a Google Kínában, a Facebook Oroszországban vagy a Musk előtti Twitter Törökországban -, addig a nyugati kormányok egészen a közelmúltig általában nem tekintették a közösségi médiát és az általuk támogatott szólásszabadság víziót a demokráciával alapvetően ellentétesnek. A politikusok és a szabályozó hatóságok felismerték, hogy az interneten vannak rossz dolgok, elítélték azokat, és keresték a módját, hogy enyhítsék azokat. De egész közösségi hálózatok betiltása vagy vezetőik letartóztatása egyszerűen nem fért bele a liberális demokráciák önképébe. De most mégis ez a helyzet.

"A közbeszéd ingája átlendült, az 'internet, mint a szabadság eszköze' helyett az 'internet mint fenyegetés' témája van most soron” - mondta Daphne Keller, a Stanford Egyetem Kiberpolitikai Központja platformszabályozási igazgatója, a Google korábbi jogásza. „Ma már sokkal kevesebb kormány, média, civil társadalom stb. áll a platformok oldalára”. De vajon ez egy baljós fordulatot jelent az elnyomás felé, vagy a jogállamiság régóta esedékes megerősödését a digitális térben? A válasz a politikai beállítottságtól függ, de persze azt sem szabad kihagyni, hogy az egyes esetekben mennyire jogosak a vádak, és mennyire arányosak az országok válaszlépései.

Musk és Durov a szólásszabadság harcosainak tartják magukat, akik egyfajta globális cenzúra ellen küzdenek. Kritikusaik szerint viszont ők sarlatánok, akik a szólásszabadságot ürügyként használják arra, hogy illegális tartalmakból profitáljanak. Közelebbről megvizsgálva egyik eset sem alkalmas arra, hogy egyszerű jó és rossz közötti ellentétet állítsunk fel.

Musk olyan hozzászólások törlését tagadta meg az X egyik legnagyobb piacán, amelyben Jair Bolsonaro és támogatói választási csalásról szóló hamis narratívákat terjesztenek. A jobboldali elnök vereségét követő hónapokig tartó félretájékoztatás hozzájárult egy olyan puccskísérlethez, amelyben a bolsonaristák megrohamozták az elnöki palotát, a kongresszust és a legfelsőbb bíróságot, hogy megpróbálják visszafordítani az eredményt. Alexandre de Moraes, a brazil legfelsőbb bíróság bírája ezt nem nézi jó szemmel, ezért agresszívan üldözni kezdte a közösségi médiumokat - köztük a Telegramot és újabban az X-et - az álhírek és „antidemokratikus” dezinformációk közzététele miatt. Musk és az X többször és nyilvánosan megtagadta a fiókok felfüggesztésére és a tartalmak eltávolítására vonatkozó felszólításoknak való megfelelést. Moraes számára az volt az utolsó csepp a pohárban, amikor az X megtagadta azt a követelést, hogy jelöljön ki egy jogi képviselőt Brazíliában, akit a kormány felelősségre vonhat - ez a követelés hagyományosan a vállalatok megfélemlítésére törekvő autoriter kormányokhoz kötődik.

Musk a politikai cenzúra elleni elvi álláspontot mutatja be. Szkeptikusok szerint viszont Musk csupán a szövetségeseit védi: Bolsonaro szoros kapcsolatban áll Donald Trump korábbi elnökkel, akit Musk támogat az újraválasztásában. Az X India és Törökország hasonló követeléseinél közel sem ilyen szigorú, az ottani hatóságok kérését teljesíti a platform.


Bolsonaro esőerdők helyett bányákat akar, amikre nagy szüksége van Musk autógyárainak

Durovot eközben azzal vádolják, hogy bűnrészes az üzenetküldő platformján történt illegális tevékenységekben, beleértve a szervezett bűnözést, a kábítószer- és fegyverkereskedelmet, valamint a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos anyagok megosztását. A jog és a társadalom nagy része évtizedek óta elvárja a hagyományos távközlési hálózatoktól, hogy bírósági végzés alapján engedélyezzék a lehallgatásokat a bűnüldöző szervek számára. Ezzel szemben a Telegram elutasít mindent, amit cenzúrának vagy beavatkozásnak tekint, és konkurenseinél sokkal enyhébb tartalmi moderációt alkalmaz. Ügyvédje szerint „abszurd” egy platformot vagy annak vezetőjét felelőssé tenni azért, hogy egyes felhasználók visszaélnek vele. Ez az érv talán meggyőzőbb lenne, ha a Telegram nem lenne arról hírhedt, hogy szemet huny az ilyen visszaélések felett, és megvédi az elkövetőket a büntetőeljárásoktól. Nagyobb baj, hogy nem is válaszol a szabályozó hatóságok és az ügyvédi irodák megkereséseire, ami a francia ügyészek panaszának fontos része. A vezérigazgató letartóztatása egyfajta reakció, és szakértők szerint a Durov elleni vádak egy része valóban túlzás.

Az Egyesült Államok TikTok elleni fellépése abban különbözik a franciaországi Durov-ügytől és a brazil X-tilalomtól, hogy azt inkább az ország Kínával szembeni bizalmatlansága motiválta, mint a TikTok által állítólagosan elkövetett konkrét cselekmények. A TikTok távol állt attól, hogy semmibe vegye az amerikai internetszabályozást - amely szinte nem is létezik -, és inkább a megegyezést kereste, felajánlva, hogy a Biden-kormányzatnak ellenőrzést biztosít az amerikai piac felett. A kormány visszautasította az ajánlatot, ehelyett megszületett egy olyan kétpárti törvényjavaslat, amely a TikTok kínai anyavállalatát, a ByteDance-t kötelezi arra, hogy eladja az alkalmazást, különben kitiltják az amerikai alkalmazásboltokból. A lépés ugyanúgy politikailag motiváltnak tűnik, mint a a TikTok és számos más kínai alkalmazás hasonló, négy évvel ezelőtti indiai betiltása a több ember halálával járó indiai-kínai határincidensek után.

Az Egyesült Államok a múltban rendszeresen bírálta a külföldi kormányok közösségi médiavállalatok elleni fellépéseit. Ha indokolt is volt a TikTok-törvény, erősen aláásta Amerika retorikájának erejét ezen a fronton, és felbátorította a szövetségeseket és ellenségeket egyaránt, hogy keményebb fellépést tanúsítsanak a platformokkal szemben. A technológiai óriáscégek megfékezésének vágya egyáltalán nem új jelenség. A Yahoo és Franciaország között már 2000-ben is volt egy konfliktus, és Európa már egy évtizede keresi a fogást az amerikai IT-cégeken, és Brazília is már 2016-ban bebörtönzött egy Facebook-vezetőt. Mindezen példák ellenére nehéz nem észrevenni a közhangulat megváltozását. Mégis, az olyan szemtelen technológiai vezetők, mint Durov és Musk mintha nem lennének ennek tudatában, pedig az olyan mainstream óriások, mint a Google és a Meta "megfelelési üzemmódba" kapcsoltak.

Az igazi aggodalom nem az, hogy egyes internetes vezetők végre komoly következményekkel szembesülhetnek egyes nemzetek törvényeinek megsértése miatt, hanem az, hogy ezeknek az országoknak a buzgósága, hogy megfékezzék az általuk a technológia kufárainak tekintett gazembereket, olyan törvényekhez vagy normákhoz vezethet, amelyek elnyomják az online véleménynyilvánítás törvényes formáit. A Durov elleni francia vádak között olyanok is szerepelnek, amelyek arra utalnak, hogy a titkosítás kriminalizálása a cél, és Brazília X elleni első végzése úgy tűnt, hogy a virtuális magánhálózatokra is kiterjed. Mindkettő az online adatvédelem kulcsfontosságú eszköze, amelyet a Telegramon és az X-en kívül is sokan használnak. A magasan szárnyaló technológiai vezetőknek mostantól kicsit jobban meg kell gondolniuk, hogy mely országok piacain hajlandóak kockáztatni a hozzáférés elveszítését, és kinek a földjén vannak, amikor leszállnak a repülőgépről.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • CommieSlayer #22
    Minden nyugaton levő problémát el lehet mismásolni egy "Bezzeg Putyin"-nal, igaz? Már nem is baj a kommunizmus, ha máshol is van.
  • inkvisitor1978 #21
    " Most Angliában, Franciaországban, Németországban, USA-ban, Brazíliában azon megy az ügyeskedés, hogy hogyan lehet megkerülni a népakaratot."
    Oroszország és Kína ezt már régen megoldotta.
  • manypet #20
    Pontosan. Igazából ha a lényegét nézzük, éppen a baloldaliak állnak a legközelebb a náci ideológiákhoz. Pláne, hogy a nácik magukat is balosnak/középbalosnak tartották. Egy mai woke balliberális meg egy egykori náci vagy kommunista között csak annyi a különbség, hogy éppen kit gyűlölnek aktuálisan. Minden másban ezek teljes mértékig azonosak.
  • CommieSlayer #19
    Amikor a komcsik szélsőjobbot mondanak, akkor arra utalnak, hogy a másik ember szélsőséges, vállalhatatlan, emberiség ellenes nézeteket vall, amit nem szabad komolyan venni. Attól hogy valaki kiáll a szólásszabadság mellet lehet, hogy az aktuális politikai spektrum szélére kerül, de nem lesz szélsőséges. Az a normális, ha valaki hagyja, hogy mások is elmondják a véleményüket, akkor is ha nem ért velük egyet. Ez is ilyen Motte and Bailey vita trükk, hogy váltogatják a szélsőséges szó jelentését. Így lett összemosva a fasizmus a klasszikus liberalizmussal, holott ezek egymást kizáró ideológiák.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.09.04. 12:23:44
  • manypet #18
    "tipikusan libertarianus volt, tehat kozepen allo liberalis"
    A libertárius az éppen radikális liberális. De ezen nem veszünk össze. Tény, hogy Musk likbertárius elveket vall a legtöbb dologban.

    "Ma mar mindenki szelsojobbos aki par eve nem volt szelsobalos."
    Ja, hát így nézve persze. A gond csak az, hogy ez a baloldali felfogás teljes mértékben nélkülözi a racionalitást. A balos hordának mindenki szélsőjobb, aki nem az ő elveiket képviseli.

    "mind a volt jobb, mind a volt bal oldalon vannak globalistak"
    Már ha jobboldalra sorolunk olyanokat is, akik valójában soha nem tartoztak oda (Orbán, stb.). Lásd fentebb.
  • kvp #17
    "Persze, Musk meg a szélsőjobboldaliság."

    Mara mar az. Musk tipikusan libertarianus volt, tehat kozepen allo liberalis. O nem is valtozott, csak a sulypont ment el balra. Ma mar mindenki szelsojobbos aki par eve nem volt szelsobalos.

    Viszont az igazi hatar ma mar nem itt van, hanem a globalistak es mindenki mas kozott. Sajnos mind a volt jobb, mind a volt bal oldalon vannak globalistak. Az EU-ban pl. nepparti, kommunista, liberalis es zold koalicio alakult, kizarva a jobb es bal oldali nemzeti (=nem globalista) partokat. A briteknel is harom globalista part van, a konzervativ-, munkas- es liberalis- partok.
  • manypet #16
    Ugyan már! A trösztellenes hiszti is annak idején pont a nagy cégeknek kedvezett. Rockefeller pont a Standard Oil feldarabolása után lett a világ leggazdagabb embere. Ez csak egy ezerszer cáfolt szoci felvetés, hogy majd egyszer az állam a nagy cégek ellen fog fellépni.
    Segítek: Nem fog.
    Soha.

    Amúgy kimondták, hogy valójában miért is csinálják, legalábbis Musk esetén. De másoknál is pont ez az ok. Nem mintha nem tudtuk volna, de végre kimondták, mi az oka az ilyen állami közbeavatkozásoknak:
    https://sg.hu/cikkek//158712/a-starlink-nem-hajtja-vegre-a-brazil-legfelsobb-birosag-donteset-ezert-zaroltak-a-ceg-szamlait
    "A brazil igazságszolgáltatás fontos jelzést adott arról, hogy a világ nem köteles elviselni Musk szélsőjobboldali ideológiáját csak azért, mert gazdag”

    Azaz:
    Aki nem a most hatalmon lévő kommunista ideológiát tolja, azt megpróbálják minden eszközzel ellehetetleníteni, bedarálni, cenzúrázni és démonizálni. Erre ott van a kezükben az adókból működtetett orbitális médiagépezet. Már csak az a cél, hogy azt a keveset, amely felületen még lehet véleményt nyilvánítani, azt is a kezükben tudják.
    Épül szépül a mi kis kommunizmusunk. :-)

    (Amúgy meg: Persze, Musk meg a szélsőjobboldaliság. Édes istenem, ezek a baloldali férgek soha nem állnak le. :-D )
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2024.09.03. 23:13:03
  • CommieSlayer #15
    A törvény lehet jó is meg rossz is. Attól nem lesz valami automatikusan jó, hogy törvénybe iktatják.
    A demokratikus meg mindig az, amit a globalista politikai elit akar. Ahol a nép ellenük szavaz azt populistának meg szélsőségesnek bélyegzik. Most Angliában, Franciaországban, Németországban, USA-ban, Brazíliában azon megy az ügyeskedés, hogy hogyan lehet megkerülni a népakaratot.
    Az nem anarchia, hogy felmegyek egy weboldalra és ott arról beszélgetek másokkal, amiről akarok. Az meg nem a demokratikus rend, ahol te megmondod felülről, hogy miről lehet beszélgetni.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.09.03. 17:38:31
  • Sequoyah #14
    Vicces hogy egyesek az anarchiat reszesitik elonyben, demokratikus torvenyek betartasa helyett.
    Ti komolyan azt hiszitek hogy egy anarchiaban ti jobban ervenyesulnetek?:)

    Meg viccesebb, hogy ezen emberek jelentos resze nemreg meg azt harsogta hogy "law and order". Persze mint kiderult ez csak addig fontos amig a kisebbsegekrol van szo...
  • Sequoyah #13
    Az ilyeneknek sosem volt sajat hatalma, nem is lehetett. Szoval ma sem sulytalanabbak mind barmikor.
    Nemzetek felett allo szuperhatalom sosem letezett, ezek mindegyike ugy mukodik, hogy a tagallamok kooperativak. Aki nem kooperal, az valoszinuleg kimarad a vilagkereskedelembol, mint pl Oroszorszag, Iran vagy Eszak-Korea.

    Peldaul ott az ENSZ, ami sohasem volt tobb, mint egy kommunikacios platform. ENSZ nelkul a hatalmak a sajat fovarosukban hoztak mindenfele donteseket kommunikacio nelkul, a kommunikacio pedig nagyon formalizalt volt, kovetek utjan, ami lassu es esetleges. Ehelyett jott letre az ENSZ, ahol gyakorlatilag osszezartak a koveteket, igy rendszeresen es folyamatosan kommunikalhattak egymassal.
    Megis, egyesek azt varjak hogy valami mindenki folott allo szuperhatalomkent viselkedjen az ENSZ...