SG.hu

Érzelmi függést okoz a ChatGPT új, emberi hangja

A cég attól tart, hogy az emberek az új, emberi hangzású hangmódja miatt túlságosan elkezdenek a ChatGPT-re támaszkodni, ami "függőséghez" vezethet. Ez a felfedezés az OpenAI legfrissebb biztonsági jelentésében jelent meg.

A ChatGPT fejlett hangmódja figyelemre méltóan élethűen hangzik. Valós időben reagál, képes alkalmazkodni a beszéd megszakításhoz, és olyan hangokat ad ki, mint amilyeneket az emberek beszélgetés közben adnak ki, például nevet vagy hümmög. A hangszín alapján a beszélő érzelmi állapotát is meg tudja ítélni. Miután az OpenAI bejelentette a funkciót egy idei rendezvényen, a 2013-as "Her" című filmben szereplő mesterséges intelligenciához hasonlították, akibe a főszereplő beleszeret, és akinek a szíve szakad meg, amikor a mesterséges intelligencia beismeri, hogy "ő" több száz másik felhasználóval is kapcsolatot tart fenn.

Most az OpenAI a jelek szerint aggódik, hogy ez a kitalált történet egy kicsit túl közel van ahhoz, hogy valósággá váljon. A cég azt állítja, hogy megfigyelésük szerint a felhasználók a ChatGPT hangos üzemmódjában olyan hangnemben beszélnek az eszközzel, amely "közös kötődést fejez ki". Végül "a felhasználók társas kapcsolatokat alakíthatnak ki a mesterséges intelligenciával, csökkentve ezzel az emberi interakció iránti igényüket - ami potenciálisan előnyös lehet a magányos egyének számára, de esetleg hatással lehet az egészséges kapcsolatokra" - áll a jelentésben. A jelentés hozzáteszi, hogy ha egy robot szájából hangoznak el emberi hangzású információk, akkor az arra késztetheti a felhasználókat, hogy jobban bízzanak az eszközben, mint kellene.


A jelentés kiemeli a mesterséges intelligenciát övező nagyszabású kockázatot: a technológiai vállalatok versenyt futnak a nyilvánosság számára gyorsan bevezetett funkciókkal, amelyek felboríthatják az életmódunkat, a munkánkat, a szocializációnkat és az információkeresésünket. Mindezt még azelőtt teszik, hogy bárki is igazán értené milyen következményekkel járnak ezek. Mint sok más technológiai fejlesztés esetében, a vállalatoknak gyakran van egy elképzelésük arról, hogyan lehet és kell használni az eszközeiket, de a felhasználók rengeteg más lehetséges alkalmazással állnak elő, gyakran nem szándékolt következményekkel. Egyesek már most is romantikusnak mondható kapcsolatokat alakítanak ki a chatbotokkal, ami aggodalomra ad okot a párkapcsolati szakértők körében.

"Nagy felelősség hárul a vállalatokra, hogy valóban etikus és felelősségteljes módon járjanak el, főleg mert ez az egész technológia jelenleg még csak kísérleti fázisban van" - mondta Liesel Sharabi, az Arizonai Állami Egyetem professzora, aki a technológiát és az emberi kommunikációt tanulmányozza. "Aggódom azon emberek miatt, akik igazán mély kapcsolatokat alakítanak ki egy olyan technológiával, amely hosszú távon talán nem is létezik majd, és amely folyamatosan fejlődik".

Az OpenAI szerint az emberi felhasználóknak a ChatGPT hangmódjával való interakciói idővel befolyásolhatják azt is, hogy mi számít normálisnak a társadalmi interakciókban. "Modelljeink tisztelettudóak, és lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy bármikor félbeszakítsák az asszisztenst és "átvegyék a mikrofont". Ez bár elvárható egy mesterséges intelligenciától, az emberi interakciókban antinormatív viselkedés" - írta a vállalat a jelentésben. Az OpenAI azt mondja, hogy elkötelezett a "biztonságos" mesterséges intelligencia megalkotása mellett, és azt tervezi, hogy tovább tanulmányozza a felhasználók "érzelmi függőségének" lehetőségét az eszközeivel kapcsolatban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • reptile1313 #10
    Nem tom milyen embernel fejlettebb lenyek vannak a Vilagon beleertve az egesz univerzumot, (vagy multiverzumot, kitudja hany van), mert fizikailag eggyel sem talalkoztam.Mivel nem vagyok vakhitkarosult/vaktagadas karosult latom mindket oldalt:
    Az hogy mindent vakon tagadsz es akkora hisztit vagy kepes csapni pont arra a szintre sullyeszt le teged, mint akik haborut inditanak egy primitiv intellektualis kepzelges es korlat miatt.

    Ha tudomanyosan allnal hozza, akkor nem hinnel el semmit vakon, de nem is tagadnal semmit.

    Hanem azt mondanad,hogy nem tudom, en meg nem lattam. ==> ez a fejlodes es a tudomany. Es nem ez, TUTI HOGY NINCS AMIT EDDIG NEM LATTAM.
    Ergo az ateizmus egy tarsadalomra karos toxikus nihillista vallas.
    Szoval pont olyan labilis es hiszekeny vagy , mint egy szektas.

    Roviden, te vagy az idiota. :)

    A temahoz hozzaszolva: ON:
    nagyon remelem,hogy nem olyan modon tortenik megint valami jogi korlatozas, mint amit Brusszelben aktatologato semmihez nem erto eloskodok talalnak ki, elcsalt bufeszakos diplomaval a kezukben.

    Ha LESZ majd valamilyen meta-analizis, (10 ev, es nem 10 nap) kovetessel, milyen hatassal van az emberre az AI, akkor az alapjan majd lehet finomitani.

    Mar a cim elhamarkodott allitas, nem tudhatjak, hogy fuggoseget okoz-e, es hogy az pozitiv v negativ tipusu kotodes.

    De jelenleg csak annyit okoz az AI, hogy az emberek felismerik sajat magukon,hogy folosleges uvoltozni, parazolni az idot egoista vitakkal, hanem hatekonyan kell ervelni, lehetoleg nagy valoszinuseggel igaz dolgokkal, amit hivhatunk tenyeknek. a legjobb tudasunk szerint.
    Csak nyilvan azzal nem lehet klikket generalni,hogy olyat irnak le ami a tobbsegnek nem tetszik. jelenleg a tarsadalom amobakent csodalkozik ra az AIra, tehat az hoz tobb klikket, ha szidjak, alias Cherry Picking.
  • Akva #9
    Idióták! Semmi új nincs ebben, a valláskárosultak olyan nem létező személlyel is képesek kialakítani bensőséges kapcsolatot, aki még csak nem is beszél hozzájuk, csak a fantáziájukban. És mindezt évezredek óta. Ehhez képest a mesterséges intelligencia iránti vonzódás egy intellektuális forradalom!
  • Csaba161 #8

    Ez még mindig jobb, mint amikor magányos hölgyek börtönben ülő sorozatgyilkosokkal leveleznek és férjhez is mennek hozzájuk...
  • FICEK9 #7
    Így van. De ez nem az AI hibája, hanem az emberé. Az emberi társadalom szégyene, hogy nem tudunk normálisan kommunikálni egymással, nem hallgatjuk meg egymást, hazudunk ha kell, ha se és vérig sértve érezzük magunkat ha valaki őszintén megmondja a véleményét nekünk. Sajnos már én is olyan vagyok, hogy az emberek 75%-ának a hülyeségére nem vagyok kíváncsi, de azért még nem járok ott hogy a copilotnak udvaroljak.
  • wraithLord #6
    Ezzel szerintem nem is lenne gond igazából, ha ez nem a valóság lenne. És mivel a valóságban semmit sem objektívan, önzetlenül, szeretetből csinálnak, hanem nyilvánvalóan pénz és szubjektív érdekek vannak mögötte, valószínűleg az AI manipulálni fog. Mondjuk ezzel sem mondtam újat, mert a manipuláció csak egy szó egy folyamatra, ami önmagában nem hordoz negatív töltetet. De nem feltétlenül előnyös irányba fog manipulálni, és nem (csak) azért, mert az algoritmus (még) nem tökéletes, hanem szándékosan is. Ez itt a gond, nem az, hogy a gyereknek lesz egy 24/7 bármikor ráérő "barátja". A probléma, hogy ez a "barát" a jelenlegi nyugati kultúrát, társadalmat fogja tükrözni, és nem egy bölcs buddhista tanítót (most csak mondtam/kiragadtam valamit, ami szerintem nem negatív :D ).
  • Macropus Rufus #5
    A gyereked nem veled beszéli meg a gondját, hanem egy MI algoritmussal. A gyereked nem neked mondja el az örömét, hanem egy MI algoritmusnak. A program hamarabb fog tudni arról, hogy a gyereked életében először szerelmes valakibe, mint te. És mivel a programnak lesz ideje arra, hogy bármikor meghallgassa te, mint szülő szépen a ki fogsz szorulni a gyereked privát életéből és csak a pálya széléről fogod nézni azt, hogy adott esetben te teljesen mást mondtál volna a gyerekednek mint egy algoritmus, de az a vonat már elment régen, hogy a gyereked veled beszélgessen, mert te nem érsz rá. Nem érsz rá este 10-kor lelkizni a gyerekkel, a program meg igen. 0-24-ben bármikor. Szóval ami most viccesnek tűnik és a lesz@rom kategória az pár éven belül kő kemény valóság lesz.
    A legjobb barátja egy program lesz. Akivel ugyan nem tud elmenni sétálni, de a jelenlegi online haverjainak a 70%-val sem tud. Viszont ezzel bármit meg tud beszélni, nem fogja kicikizni, ha hülyeséget mond, és minden esetben megpróbál olyan tanácsot adni, ami jó. Mondjuk a szülő is ilyen, csak sok esetben nem ér rá arra, hogy tényleg ott legyen akkor, amikor a gyereke éppen élete nagy bánatát vagy örömét mondja el.
    Szóval igen, ez qurva nagybaj. Eddig is az volt a probléma, hogy a gyerekek elvesznek az online térbe. Hát most még jobban elfognak. Ez nagyon nem lesz.

    Utoljára szerkesztette: Macropus Rufus, 2024.08.14. 10:46:04
  • enproba1 #4
    néger hang !
  • ZenMillitia #3
    Kezein miatt senki nem aggodik? Ami betegsegeket okoz? (tej sajt stb?)
  • ZenMillitia #2
    "hogy jobban bízzanak az eszközben, mint kellene."

    Mint kellene? Ki hatarozza meg? Le$zarom,hogy a bufeszakosok mit talaltak ki.
  • ZenMillitia #1
    Uristen most mi lesz. Igen, az ember kotodik ahhoz amihez gyakran van erzekszervi kapcsolata. Foleg ha az regebbi emlekeket is felidez benne. Pl az emberi beszed, segitseg erkezese, stb.
    Mi lesz a kovi? Az EU betiltja mindenkinek, mert az okos von de lajenke, meg a tobbi fogyatekos, emberisegellenes parazita, akiket senki nem valasztott meg, ezt fo$$a ki magabol?
    Utoljára szerkesztette: ZenMillitia, 2024.08.14. 03:39:36