SG.hu

Az Nvidia egyeduralma veszélyezteti az MI fejlődését?

Amerikai monopóliumellenes csoportok és Elizabeth Warren demokrata szenátor nyomást gyakorolnak az igazságügyi minisztériumra, hogy vizsgálja ki az Nvidia versenyellenesen viselkedik-e az MI-chipek piacán.

Több progresszív szervezet (a Demand Progress, az Open Markets Institute és a Tech Oversight Project) mellett Elizabeth Warren demokrata szenátor által aláírt levelet kapott a DOJ trösztellenes vezetője, Jonathan Kanter. A levél szerint az Nvidia legfőbb riválisai láthatóan "küzdenek azért, hogy teret nyerjenek", mert "az Nvidia közel abszolút piaci dominanciája nehezen ellensúlyozható", és "a befektetők óvakodnak a riválisok támogatásától". Az Nvidia jelenleg a világ egyik legértékesebb részvénytársasága - áll a levélben -, több mint 3 billió dollárt ér, és szinte teljes mértékben átvette az irányítást a nagy teljesítményű mesterséges intelligencia chipek piacán.

A levél sürgeti Kantert, hogy vizsgálja meg az Nvidia üzleti gyakorlatát annak érdekében, hogy a riválisok ne legyenek tartósan kizárva a versenyből. A nagy technológiai monopóliumok ellen határozottan fellépő érdekvédelmi szervezetek szerint az Nvidia "jelenleg 80 százalékos teljes globális piaci részesedéssel rendelkezik a GPU-chipek terén, és 98 százalékos részesedéssel az adatközpontok piacán". Ez "olyan helyzetbe hozza, hogy ki tudja szorítani a versenytársakat, és befolyásolni tudja a globális árképzést és a kereskedelmi feltételeket" - figyelmeztet a levél.

Az év elején a DOJ és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság, az FTC egyezséget kötött, amely szerint míg a minisztérium az Nvidia állítólagos versenyellenes magatartását vizsgálja meg, addig az FTC az OpenAI és a Microsoft ellen tesz lépéseket. Azonban a hivatal nem jelentett be semmilyen Nvidia elleni vizsgálatot, ez késztette arra a progresszív csoportokat, hogy megsürgessék a DOJ-t, hogy lépjen fel "a szabad piacot fenyegető szörnyű veszély ellen, amely megérdemli a DOJ vizsgálatát". Az érdekvédelmi csoportok szerint az Nvidia ellenőrzést gyakorol a világ számítástechnikai jövője felett, megjegyezve, hogy a társaság felhőalapú számítástechnikai adatközpontjai nem csak a "Big Tech fogyasztói termékeit" hajtják, hanem "a mai társadalom minden aspektusát átszövik, beleértve a pénzügyi rendszert, a logisztikát, az egészségügyet és a honvédelmet".

Szerintük az Nvidia "kihasználja chipjei szűkös elérhetőségét" és a vásárlókat arra kényszeríti, hogy "chipjeit, hálózati és programozási szoftvereit csomagban vásárolják meg". Az ilyen csomagkapcsolás és árrögzítés - figyelmeztet a levél - "ugyanolyan versenyellenes taktikának tűnik, amelyeket a bíróságok korábban már az Igazságügyi Minisztérium által más vállalatok ellen benyújtott keresetekre válaszul törvénytelennek találtak", és amelyek "elfojtják az innovációt". Bár az Nvidia készlethiánya és magas árazása segített az olyan cégeknek, mint az AMD és az Intel, hogy 2023-ban növeljék forgalmukat, az év elején mindkét Nvidia-rivális piaci részesedésének csökkenéséről számolt be. Az Nvidia dominanciáját talán a legszorosabban figyelő francia versenyfelügyelet a múlt hónapban indított vizsgálatot az Nvidia ellen trösztellenes aggályok miatt - áll a levélben, "ezzel ez az első végrehajtó hatóság, amely fellép a számítógépes chipgyártó ellen."


Azóta az Európai Unió és az Egyesült Királyság, valamint az Egyesült Államok is fokozta az ellenőrzést, de a hivatalos vizsgálat lefolytatásának késlekedése felbátoríthatja az Nvidia-t, mivel a vállalat "úgy véli, hogy piaci magatartása a törvények felett áll" - írja a levél. "Az Nvidia továbbra is chipeket ad el kínai ügyfeleknek, és számítási hozzáférést biztosít számukra" annak ellenére, hogy "a Kereskedelmi Minisztérium nemzetbiztonsági és emberi jogi aggályok miatt megtiltotta a kínai vállalatokkal való kereskedelmet". "Megerősítést nyert, hogy chipjei feketelistán szereplő kínai szervezetekhez jutnak el" - figyelmeztettek levelükben újságcikkekre hivatkozva.

Az Nvidia dominanciája nyilvánvalóan mindenkire hatással van, aki a mesterséges intelligenciával foglalkozik. A levél szerint az Nvidia "meghatározza, hogy ki kapjon a korlátozott készletből, prémium árakat határoz meg, és szerződésekkel akadályozza meg, hogy az ügyfelek versenytársakkal üzleteljenek", ami "riasztó" az egész MI-iparág számára. Ez magában foglalja "mind a kisvállalatokat (amelyeknek a kínálatát megfojtják), mind a nagy technológiai óriásokat".

Kanter valószínűleg fogékony lesz a levélre. Júniusban egy MI-konferencián azt mondta a hallgatóságnak, hogy "vannak olyan struktúrák és trendek az MI-ben, amelyek elgondolkodtatnak minket". Felvetette, hogy minden olyan technológia, amely "hatalmas mennyiségű adatra és számítási teljesítményre támaszkodik", "jelentős előnyhöz juttathatja a már domináns cégeket." Az Nvidia néhány riválisát azonban nem látszik elkeseríteni az Nvidia dominanciája: az Intel nyíltan arra törekszik, hogy Amerika vezető MI-chipgyártójává váljon, részben azáltal, hogy chipgyárakat épít az Egyesült Államokban. Az Nvidia kínai riválisai - köztük az USA által szankcionált Huawei - szintén megpróbálnak chipeket gyártani, de kapacitásbeli és technológiai szűk keresztmetszetekkel szembesülnek.

Más riválisok is hasonló kihívásokkal néznek szembe, mert az Nvidia amellett, hogy uralja a nagy teljesítményű chipek piacát, egy több szervert egyesítő technológiát, az NVLinket is kínálja. Az Nvidia adatközpontokban használt MI-gyorsító chipek összekapcsolási szabványa kulcsfontosságú része minden modern adatközpont-rendszernek, és meghatározza, hogy az MI-rendszereket futtató technológiai vállalatok milyen hardvert használjanak. Az ezen a téren meglévő előny letörése érdekében már összefogott több technológiai nagyvállalat - köztük a Google, az Intel, a Microsoft, a Meta, az AMD, a Hewlett-Packard Enterprise, a Cisco és a Broadcom -, és létrehozta az Ultra Accelerator Link (UALink) Promoter Groupot, amelynek célja egy új összekapcsolási szabvány kifejlesztése. De az Nvidia már nagy előnyre tett szert, amelyet nehéz lehet megzavarni, mivel a legkeresettebb chipeket gyártja, és kiváló hálózati technológiát kínál az MI képzéséhez.

Az Nvidia szóvivője elmondta, hogy "a vállalat dollármilliárdokat költött az MI-képes számítástechnika kifejlesztésére, mielőtt még létezett volna rá kereslet", és "elkötelezett amellett, hogy új piacokat és növekedési lehetőségeket nyisson partneri ökoszisztémánk számára". A szóvivő vitatta a progresszív csoportok azon állításait is, miszerint a társaság "felhőszolgáltatásokon keresztül lehetőséget biztosít Kínának az exportkorlátozások megkerülésére", és azt mondta, hogy az Nvidia továbbra is teljes mértékben megfelel minden törvénynek. "A szabályozóknak nem kell aggódniuk, mivel lelkiismeretesen betartunk minden törvényt, és biztosítjuk, hogy az Nvidia minden felhőben és minden vállalat számára nyíltan elérhető legyen. Továbbra is támogatni fogjuk a feltörekvő innovátorokat minden iparágban és piacon, és örömmel adunk át minden információt, amire a szabályozóknak szükségük van".

Kína azonban valóban kényes pont, mert az ottani üzleti tevékenység folytatása kulcsfontosságúnak tűnik dominanciájának fenntartásához. Tavaly, miután az Nvidia a tőzsde történetének egyik legnagyobb egynapos nyereségét érte el - 200 milliárd dollárral növelte értékét -, a vállalat arra figyelmeztetett, hogy a Kínára vonatkozó amerikai exportellenőrzés árthat a vállalat növekedésének és ösztönözheti az USA-n kívüli innovációt, ami árt az amerikai vállalatok versenyképességének. Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója szerint cégének "olyan új chipekkel kell előállnia, amelyek megfelelnek a szabályozásnak, és amint megfelelünk a szabályozásnak, visszamegyünk Kínába". "Igyekszünk mindenkivel üzletet kötni, akivel csak tudunk. Másrészt viszont a nemzetbiztonságunk is számít. A nemzeti versenyképességünk is számít."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Supra-III #2
    Azért, mert tisztességtelen módon él vissza vele. El kell olvasni a cikket. Adják drágán, az rendben van, de az árukapcsolás már nem. Pont úgy, ahogy az intel évtizedekig nyírta ki minden konkurensét, pedig sok proci volt, ami jobb volt irodai/átlag felhasználásra.

    Amúgy meg igen, csinálnak jobbat - annyian fogtak össze, hogy lehet nyers teljesítményben nem fogják egyhamar utolérni, de ár/teljesítményben simán. És ha lesz egy iparági standard, amivel az nvidia nem kompatibilis, biztos hogy előbb-utóbb nagy bukta lesz, ha nem áll be a sorba.
    Még hogy a világ legértékesebb cége. Nevetséges...
  • ZenMillitia #1
    mit hisztiznek. csinaljanak jobbat es adjak olcsobban nagyokosak. LOL. nem ertem ezt a hisztit. ok a legjobbak. legalabb kevesebb aram fogy es kevesebb nyersanyagot pazarolnak. mit kell hisztizni minden szaron ha valakinek jolmegy?