SG.hu

Peter Thielnek köszönheti felemelkedését Trump alelnöke

A tech-milliárdosok segítettek J.D. Vance-nek a hatalom közelébe kerülni, mert ugyan kevesebb mint öt évet töltött a Szilícium-völgyben, de a Peter Thiel-lel és másokkal kialakított kapcsolatai kulcsfontosságúak lettek politikai előretörésében. Az ohiói szenátort Trump ezen a héten nevezte meg alelnök-jelöltjeként.

Múlt hónapban J. D. Vance San Franciscóba repült, hogy adománygyűjtést tartson Donald J. Trumpnak, és hogy utána egy zártkörű vacsorán vegyen részt két tucat tech- és kriptovezetővel és befektetővel. Mindezen kapcsolatokat Peter Thiel technológiai befektetőn keresztül ismerte meg - Thiel a PayPal és a Palantir társalapítója, és az első külső befektető volt a Facebookban. A mindössze 39 éves Vance 2016-ban Thiel egyik befektetési cégének dolgozott San Franciscóban. Öt évet töltött a Szilícium-völgyben, ahol junior kockázati tőkésként és biotechnológiai vezetőként dolgozott. Bár a technológiai színtéren nem sok nyomot hagyott maga után, ez volt az a meghatározó időszak, amely a Republikánus Párton belüli elképesztő felemelkedését elősegítette - és valószínűleg politikai jövőjét is befolyásolni fogja.

Vance technológiai pályafutása kulcsfontosságú volt a milliárdos vezetőkkel és befektetőkkel való kapcsolatépítésben, hiszen Thiel, David Sacks befektető és Elon Musk, az X tulajdonosa újra és újra finanszírozták Vance politikai ambícióit, bemutatták más gazdag adományozóknak, dicsérték a közösségi médiában és lobbiztak Trumpnál, hogy őt válassza második embernek. A 2022-es félidős választások előtt Thiel 15 millió dollárt utalt át Vance szenátusi kampányának támogatására. Sacks 1 millió dollárt adományozott egy politikai akcióbizottságnak, amely támogatta Vance indulását. A Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében Trump kiemelte Vance "nagyon sikeres üzleti karrierjét a technológia és a pénzügyek területén” mint az egyik okot, amiért őt választotta jelöltjének.

Mégis, ha Trumpot és Vance-ot novemberben megválasztják a Fehér Házba, nem világos, hogy osztják majd a Szilícium-völgy nézeteit. Vance dicsérte a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot, amely trösztellenes ügyeket indított a legnagyobb technológiai vállalatok ellen, és a Google feloszlatására szólított fel, mert az szerinte egy „kifejezetten progresszív technológiai vállalat”.

Sok befolyásos republikánushoz hasonlóan Vance is úgy látja, hogy a nagy technológiai cégek elleni kemény fellépéssel lazítani lehet a Szilícium-völgy nagyvállalatainak az online beszéd terjesztése feletti ellenőrzésén. A republikánusok ezt a kérdést a Kongresszusban és a Legfelsőbb Bíróságon is felvetették, mivel a választási félretájékoztatással kapcsolatos tartalommoderációs politikák egyre inkább konfliktusba kerültek a republikánusok általánosan elfogadott beszédtémáival. Nemrég elmondta, hogy aggódik amiatt, hogy a Google úgy jelenítheti meg a Joe Biden elnöki kompetenciájára vonatkozó keresés eredményeit, hogy az indokolatlanul befolyásolja a szavazókat. „Meg kell állítanunk ezt az őrületet, és szerintem ennek egyik módja, hogy megállítjuk azt a módot, ahogyan ezek a cégek irányítják az információáramlást az országunkban”.

Egy 2022-es televíziós vitában Vance azt mondta, hogy szerinte „a 2020-as választásokat ellopták Trumptól” A január 6-i zavargást követően Trump-it kitiltották az olyan közösségi médiaplatformok, mint az X és a Facebook, de Vance a január 6-i letartóztatottakat „politikai foglyoknak” nevezte az X-en közzétett bejegyzésében. Ugyanakkor Vance a kripto szabályozásának lazább megközelítése mellett is szót emelt, amely álláspont látszólag Trumphoz igazodik, és több százmillió dolláros hozzájárulást is vonz olyanoktól, mint Marc Andreessen, Ben Horowitz és Elon Musk. Vance kritizálta az Értékpapír- és Tőzsdebizottság elnökét, Gary Genslert a kriptóhoz való hozzáállása miatt, amely „szinte az ellenkezőjének tűnik annak, aminek lennie kellene”.

Aggódik a blokklánc-alapú technológia túlszabályozása miatt, mert úgy véli, hogy a közösségi média olyan szereplőinek kihívói, mint a Meta, olyan funkciókban támaszkodnak majd rá, mint a személyazonosság ellenőrzése. Egyelőre nem világos, hogy Vance-nek mekkora befolyása lenne egy második Trump-kormányzatban, illetve hogy Trump saját nézetei mennyire kerülnének konfliktusba futótársa nézeteivel. "Nem az alelnökök határozzák meg a politikát, hanem az elnökök” - mondta Barry Lynn, az Open Markets Institute ügyvezető igazgatója. "Trump politikája tönkretenné a szövetségi kormányzatot, és ha nincs működő szövetségi kormány, akkor nem lehet érvényesíteni a monopóliumellenes törvényt”. Vance elismerte, hogy kifejezetten a trösztellenes politikáról nem beszélt Trumppal, de azt mondta, hogy szerinte a volt elnök „ösztönei elég jók ebben a kérdésben”.


Vance a Yale jogi karának hallgatójaként, 2011-ben találkozott Peter Thiel-lel, a PayPal volt vezérigazgatójával, ahol az beszédet tartott. Thiel kigúnyolta a joghallgatók szakmai kilátásait és azzal érvelt, hogy az idejüket jobban el tudnák tölteni a Szilícium-völgyben. "Peter beszéde a Yale jogi karán töltött időm legjelentősebb pillanata volt” - írta Vance egy katolikus irodalmi folyóiratnak beküldött 2020-as esszéjében. Vance 2013-ban végzett a Yale-en, majd San Francisco-ba költözött és a Circuit Therapeutics biotechnológiai vállalat vezetőjeként dolgozott. Frederic Moll, a Circuit akkori vezérigazgatója elmondta, hogy azért vette fel Vance-ot, mert "nagyon okos fickó volt, lenyűgöző jogi háttérrel, de egyben szívességet tettem Peternek is”, utalva Thiel-re. Thiel kockázati tőkecége korábban befektetett Dr. Moll egyik vállalatába.

Vance továbbra is tartotta a kapcsolatot Thiel-lel, aki írt egy reklámszöveget Vance 2016-os memoárjához, a „Hillbilly Elegy”-hez. Bátorította Vance felvételét a Mithril Capitalhoz, egy olyan kockázati céghez, amelynek Thiel volt a társalapítója. Vance 2016-ban csatlakozott a céghez, mint igazgató. A kollégák leginkább azért emlékeznek rá, mert megismertette velük az ultraédes Big Red üdítőt, ami nagyon más, mint a Szilícium-völgyi kultúrát meghatározó La Croix seltzer - mondta egy befektetőtársa.

Vance ismertsége akkoriban kezdett emelkedni, amikor a „Hillbilly Elegy” bestsellerré vált, 2020-ban film is készült belőle Glenn Close és Amy Adams főszereplésével. Míg Thiel Trump támogatásával hívta fel magára a figyelmet, Vance más irányba indult el, és egy interjúban azt mondta, hogy soha nem szavazna Trumpra. Néhány hónappal később Vance otthagyta a Mithril Capital-t, mert összeveszett a cég ügyvezető partnerével, Ajay Royannal. "J.D. barátom a Mithril csapatának tehetséges, értékes tagja volt” - mondta róla Royan egy nyilatkozatban.

2017-ben Vance partner lett a Revolution nevű kockázati cégnél, amelyet az America Online társalapítója, Steve Case alapított, majd Ohio és Washington között ingázott, ahol a cég székhelye van. Körülbelül 18 hónapig dolgozott ott, de Case szerint "nem dolgozott sokat”. 2020-ban Vance megalapította saját kockázati cégét, a Narya Capital-t Cincinnatiben. A 120 millió dolláros alap összegyűjtéséhez techvezér kapcsolataihoz fordult, köztük a Google korábbi vezérigazgatójához, Eric Schmidthez, a milliárdos befektetőhöz, Marc Andreessenhez és Thielhez. Thiel a Narya vezetői tanácsadó bizottságának tagja lett.

Ez idő alatt Vance érdeklődni kezdett a konzervatívok által kedvelt technológiai platformok, köztük a Parler közösségi hálózat támogatása iránt. Tanácsot adott Rebekah Mercernek, a Parler többségi részvényesének és jelentős republikánus adományozójának, és fontolóra vette, hogy befektet a vállalatba. A Narya végül nem szállt be a Parlerbe, de Thiellel együtt 2021-ben befektetett a konzervatívok által kedvelt YouTube-konkurens Rumble-be. Ez idő tájt Vance néhány technológiai vezetővel együtt megalapította a Rockbridge Network nevű, nagy konzervatív adományozókat tömörítő hálózatot. 2021 júliusában bejelentette, hogy indul Ohio hamarosan megüresedő szenátusi székéért. Thiel beleegyezett, hogy támogatja őt, és tárgyalásokat közvetített Trump és Vance között, aki a volt elnök támogatását kérte tőle.

„Lehet, hogy J. D. Vance - mint néhányan mások - mondott rólam néhány nem túl jó dolgot a múltban, de most már érti, és ezt én is láttam” - mondta Trump, amikor végül támogatta Vance szenátusi indulását. Thiel kapcsolata Trumppal azóta megromlott, míg Vance kapcsolata megerősödött. A múlt hónapban egy konferencián Aspenben Thiel azt mondta, hogy csak akkor szavazna Trumpra, „ha pisztolyt tartanának a fejemhez”. De most hogy Vance lett Trump alelnökjelöltje, Thiel sokkal nagyobb valószínűséggel támogatja majd, és üzenetet küldött közeli munkatársainak, hogy kifejezze izgatottságát.

Musk (Thiel társa még a PayPal-os időkből) a közelmúltban magánbeszélgetésekben szintén arra biztatta Trumpot, hogy Vance-ot válassza. Hétfőn Musk „kiváló döntésnek” nevezte Vance kiválasztását. Vance David Sacks-ra is támaszkodott, akit egy tavaszi gálán „az egyik legközelebbi bizalmasomnak” nevezett. (Sacks Muskhoz hasonlóan Dél-Afrikában született, szintén PayPalos volt.) Az esemény után Vance bemutatta Sacks-ot Trump legidősebb fiának, ifjabb Donald Trumpnak. A volt elnököt lenyűgözte Sacks vagyona és médiaprofilja, aki így felszólalhatott a Republikánus Nemzeti Kongresszuson is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!