SG.hu

Még az Apple sem tudja megmagyarázni, miért van szükségünk MI-re

Jön a felturbózott Siri és a személyre szabott emotikonok, de a legfontosabb kérdés továbbra is megválaszolatlan marad.

Amikor egy új technológia megjelenik, a világ hagyományosan az Apple-t nézi, hogy mihez kezdjen vele. Steve Jobs idején a vállalat híres volt arról, hogy az úttörő technológiákat a következő kötelező eszközzé vagy szolgáltatássá alakította át. Ez ma már nem így van. Az Apple Intelligence (rövidítése AI...) múlt heti bemutatója inkább annak a merész kísérlete volt, hogy saját márkáját rányomja a generatív mesterséges intelligenciára. Kevéssé volt érezhető, hogy az Apple a valóban hasznosat helyezné előtérbe - azt a minőséget, amely Jobs alatt a leginkább megkülönböztette a vállalatot. A bemutató talán enyhítette azokat az aggodalmakat, hogy az Apple csúnyán lemaradt egy kulcsfontosságú technológiában, de nyitva hagyja a kérdést, hogy ki fogja alakítani a mesterséges intelligencia jövőjét.

A generatív mesterséges intelligencia sokoldalúsága maga is bizonytalanságot szül a várható hatásával kapcsolatban. Vajon a számítógépekkel való interakció természetesebbé válik? Vajon elsősorban olyan új funkciókat fog jelenteni, amelyek a mindennap használt alkalmazásokhoz adnak hozzá színes-szagos kiegészítőket? Vagy az OpenAI ChatGPT chatbotjához hasonlóan a legfontosabb hatásai az információkeresés és a tágabb értelemben vett digitális világban való navigálás módjára lesznek? Az Apple által bemutatott mesterséges intelligencia mindezeket egyben próbálta megvalósítani. Fennáll a veszélye annak, hogy a cég az elvesztegetett idő bepótlásának rohanásában egyiket sem fogja különösen jól csinálni.

Bőven volt szemfényvesztés az Apple bemutatóján, például a személyre szabott képek és emojik, valamint az automatikus írási súgók más cégek mesterséges intelligencia szolgáltatásaiból is ismerősek lehetnek. Mintha csak funkciók kipipálásáról lenne szó. A Google-nak van egy olyan képszerkesztő eszköze, amellyel törölhetünk dolgokat a képekről? Ezt mi is meg tudjuk csinálni. A Microsoft új Recall funkciója nyomon követ mindent, amit a készülékünkön csináltunk, hogy könnyedén újra megtaláljuk a dolgokat? Igen, ezt is meg tudjuk csinálni.

Sok múlik majd azon, hogy az Apple házon belüli mesterséges intelligencia modelljei mennyire jól működnek - ez fontos kérdés, tekintve, hogy az ilyen rendszereknek nehéz pontos eredményeket szolgáltatniuk. De az Apple eddig még sosem alkalmazta azt a módszert, hogy mindent kipróbál, és utána megnézni mi ezek közül az eredményes. Ha pedig olyan mesterséges intelligenciáról van szó, amely képes a tágabb világgal kapcsolatos kérdésekre válaszolni, az Apple házon belüli technológiája messze le van maradva. A cég nem véletlenül kötött megállapodást kötött az OpenAI-val, hogy a ChatGPT-t eljuttassa a készülékeire. Amikor az iPhone-felhasználók feltesznek majd egy kérdést az Apple digitális asszisztensének, Sirinek, ő ezután engedélyt kér majd arra, hogy ugyanezt a kérdést a ChatGPT-nek is feltegye; ezaligha az a "zökkenőmentes integráció", amiről az Apple szeret beszélni.

Nem világos, hogy ez a kapcsolat hosszabb távon hogyan fog működni. A mesterséges intelligencia válaszok generálása költséges, és a legtöbb technológiai megfigyelő arra számít, hogy az Apple végül díjat fog kérni a felhasználóktól a ChatGPT-ért, ha a funkció beindul. A megállapodás azt a kellemetlen tényt is aláhúzza, hogy az Apple házon belüli mesterséges intelligenciája gyenge. Ha a legfejlettebb MI-rendszerek valóban elérik az emberi szintű intelligenciát, akkor könnyen lehet, hogy ezek lesznek azok az alapvető technológiai platformok, amelyeken a jövő alkalmazásai alapulnak. Az Apple számára kulcsfontosságú lesz a felzárkózás.

Lehetséges, hogy az MI természetesebbé teszi mindennapi digitális tevékenységeink kezelését, és az Apple-nek van a legnagyobb esélye arra, hogy erre rövid távon hatást gyakoroljon. Az ígéretek szerint a felturbózott Siri képes lesz átnézni az e-mailjeinkben, üzeneteinkben és különböző alkalmazásainkban található információkat, hogy válaszoljon a kérdéseinkre, vagy lépéseket tegyen a nevünkben. Bár ez az ötlet megtévesztően egyszerűen hangzik, megvalósítása nehéz lesz. A mesterséges intelligencia rendszerek valószínűségi alapon működnek, ami azt jelenti, hogy a lehető legjobban tippet adják a helyes válaszra. Az Apple még nem mutatta meg, hogy mennyire jól működik az új Siri.

Ez szélesebb körű kérdéseket vet fel a technológia jövőjével kapcsolatban. Ha a Siri lesz az iPhone-on végzett összes tevékenység kiindulópontja, csökkentve az alkalmazások megnyitásának szükségességét, mit jelent ez a sok fejlesztő számára, akiknek üzleti tevékenysége az Apple felhasználóival való közvetlen kapcsolat kiépítésétől függ? Ugyanezzel a felfordulással fenyeget a Google keresőmotorjának legújabb mesterséges intelligencia funkciója, amelynek célja, hogy összefoglalja a más webhelyekről származó információkat. Ha a nagy technológiai cégek által működtetett mesterséges intelligencia-rendszerek ilyen módon szűrhetik a digitális világot - és ha ezeket az információkat arra használhatják, hogy a nevünkben cselekedjenek -, akkor milyen jövője van azoknak a weboldalaknak, alkalmazásoknak és egyéb szoftvereszközöknek, amelyekre jelenleg támaszkodunk?

A megkönnyebbülés, hogy az Apple végre generatív mesterséges intelligenciát hoz a készülékeibe, a héten több mint 260 milliárd dollárral növelte a társaság tőzsdei értékét. A következő néhány évben az Apple AI hatalmas hardverfrissítési ciklust indíthat el. Csak a meglévő készülékek nagyon kis részén fog működni, így a legtöbb vásárlónak új és erősebb iPhone-t, iPadet vagy Macet kell majd vásárolnia ahhoz, hogy az Apple Intelligence-t láthassa. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az Apple megtalálta volna azt a kulcsot, amely felszabadítja a generatív MI-ban rejlő teljes potenciált.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mortep #10
    Én pl. azt várnám el a Siri MI alapú okosításától, hogy értsen és kommunikáljon magyarul, tudjon kissé komplexebb kérdésekre válaszolni ill. megfelelő autentikáció mellett vezérelni a csatlakoztatott rendszereket
    Utoljára szerkesztette: mortep, 2024.06.28. 09:31:58
  • M2 #9
    Csak azért hiszed azt, hogy kizárólag a külsőségekben újít az Apple, mert felületes a tudásod. A felszín alatt rengeteg fejlesztés és kutatási-, mérnöki munkaóra van. Csak az egyszeri halandó ezekről semmit sem tud.

    Csak nézz rá például, hogy az Apple mióta használ Neural Engine magokat a chipjein...
  • CommieSlayer #8
    "Még az Apple sem tudja megmagyarázni, miért van szükségünk MI-re"
    Hogy legyen egy távvezérelhető NSA ügynök a telefonodon, aki real time-ban megfigyel, elemez és beavatkozik a te költségedre.
    Szerintem még most érdemes bespájzolni az AI chip nélküli telefonokból.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.06.26. 19:20:27
  • ZenMillitia #7
    Jajj, mitt kell tulmisztiikalni, csakhogy hisztizni lehessen? Az AI egy teleon unkcioi eseten semmi mas, mint az,hogy az Appok meg tobb szalon meg tobbszor kommunikalnak egymassal, es persze meg sok extra eature. Nagyobb kontextus ablak. Es de meg tudja magyarazni fel oran keresztul ezt tettek. Es enelkul is lehet tudni miert jo. Klikkvadasz cim.
  • grobs #6
    Kapacitív vs. rezisztív kijelző. Utóbbit sokkal egyszerűbb előállítani, és pálcikával nagyon pontos. Néha kalibrálni kell. Viszont újjal nyomkodva nehézkesen érzékel, és pontatlan. Az összes gyártó az apple előtt úgy gondolta, hogy muszáj pixel pontos érintést adni. Windows CE meg az asztali windows-t próbálta utánozni, merthogy az ismerős az embereknek. Eközben egy kalap szar volt a UX. Rémálom volt a csúszkával szórakozva olvasni. Zoom egy kalap szar volt. A böngésző meg egy mobil IE volt miközben az asztalit is már mindenki utálta. Amikor iphone-on megjelent egy weblap normálisan mindenki felsóhajtott, hogy "na végre".

    Voltak SIM-es PDA-k amikkel lehetett telefonálni, de a windows ce-re a gyártónak kellett megírnia a driver-t. Az összes ilyen cucc egy rémálom volt. Nokia-nak volt egy pár jó HW-e, de a windows ce alapúakat agyonvágta a Windows CE UX. A symbian meg ahhoz képest is oldschool volt ... cserébe még annál is szarabb volt a böngészője.

    Jobs legnagyobb erénye az volt, hogy tudta mikor szar valami, vagy mikor nincs rá szükség. És ki is mondta. Ahhoz is bátorság kell, hogy ne tegyél bele valamit abba amit kiadsz. Ő hagyta el a gyártók közül elsőnek a floppy-t, majd az optikai meghajtót a mainstreamből. Ő dobta ki a flash-t amiért nem lehet elég hálás az emberiség.
  • Sequoyah #5
    Nem szerencse ez. Lehet nem ok voltak az elsok kb semmiben, de ok voltak altalaban az elsok abban hogy egy funkcio valoban jo es kivanatos volt.
    Az erintokepernyot sem ok talaltak fel, de menj vissza most es 20 ev tavlatabol hasonlitsd ossze az iPhone 1-et es barmilyen mas erintokepernyot abbol a korszakbol. Meg mai szemmel nezve is eg es fold. Sosem felejtem el hogy az elso JO erintokepenyot ok csinaltak.

    Ugyanezt jo nehany technologiaval eljatszottak. Nem mondom hogy ez az AI kozejuk tartozik, de a tobbi meg veletlenul sem szerencse, hanem nagyon jo mernoki munka.
  • kvp #4
    Az Apple lehet nem mindig az elso, de mivel az o termekuk lesz sikeres, ezert kesobb mar mindenki ugy emlekszik ra, hogy ok talaltak ki. Az MI eseten is ez lehet a helyzet. Ha sikeresek lesznek vele, akkor mindenki ugy fog emlekezni, hogy az egeszet ok talaltak fel. Mivel a ceg integralt megoldasokat szallit, ezert van ra esely, hogy tenyleg mukodjon, mivel a szoftver hozzafer mindenhez is. A microsoft probalkozik meg ugyanezzel a vallalati szektorban, de ismerjuk mennyire volt sikeres korabban.
  • grobs #3
    Az iphone selling point-ja az volt, hogy pálcika nélkül is pontos volt, és tudta a többes érintést ami pálcikával értelmezhetetlen volt. Ezért a görgetés, és a pinch-to-zoom eladta. Másik fontos dolog itthon nem értelmezhető, de amcsiknál óriási dolog volt, az itunes a telefonon. Gyakorlatilag egy érintős, sim-es ipod volt. Sokáig volt sim mentes verzió amit ipod touch-nak neveztek.

    Az ipod lényege nem a fehér füles volt, bár erre egszerű volt felhúzni egy marketing kampányt. Fehér fülest bárki tudott venni (vették is). A lényeg az itunes volt amit elsősorban az amerikai piac értékelt. Nem kellett mp3-ak gyüjtésével rip-peléssel baszakodni. Belépett a store-ba, egy kattintással kifizette, és már pakolhatta is az ipod-ra. Náluk a cd vásárlásnál jóval olcsóbb, egyszerűbb zene hallgatás nagyon betalált. Ezért is ment Jobs a telefon irányba az eredeti tablet helyett. Így lehetett az ipod farvizén befuttatni az iphone-t, ami így kvázi alap lett minden fiatalnál, mert mivel hallgat zenét ha nem ezzel? Streaming még kanyarba sem volt. Jobs tette alapkövetelménnyé, hogy a telefonok mellé adjanak normális mobilnetet USA-ban. Nálunk még 2010-ben is 100MB-ért fizettél ezreket. Volt, hogy az 50MB-os csomagom elfogyott mail-ekkel, és üzenetekkel.
  • csulok0000 #2
    Az Apple nagyon ritkán mutatott be úttörő technológiát. A legtöbb Apple termék még csak első sem volt a legtöbb esetben. Mindössze annyi volt a szerencséje, hogy sok fanatikus rajongója volt a cégnek és hogy mindig külsőségekre helyezték a hangsúlyt, ami bejött a népnek. A legklasszikusabb esetek:
    - Színes, félig áttetsző, tojásdad külső az első generációs iMac-nél (iMac G3).
    - Fehér szín az iPod és a fülhallgató esetén(akkoriban minden is fekete volt)
    Ezek indították el az apple-t a státusz szimbólumság felé. Amikor kijött az első Iphone, akkor sem volt első semmiben. A 90-es évek végén is léteztek már mobil eszközök érintő képernyővel, a 2000-es évek elején is voltak saját, teljes értékű operációs rendszerrel ellátott telefonok. Az évtized közepére többféle kifejezetten multimédiás, kamerás és/vagy játékra felkészített telefon(pl.: Nokia N-Gage) és volt sok, ami ezeket vegyítette. De méregdrága volt, így csak a cégvezéreknek volt, és ami a legfontosabb: nem tűnt ki egyik sem a többi közül.
    Az apple pedig ezért volt nagy mázlista, mert egy külsőségekben eléggé különböző telefont dobott a piacra, amire a statusz szimbolumnak minősülő Apple név csak rátett egy lapáttal. Így minden jöttment ezt akarta, mert ezzel azt hitték, hogy ők "valakik", hogy ezzel kiemelkednek a tömegből.


  • Bruce_Willis #1
    Tibor te olyan vagy mint orbán, aki folyamatosan gyurcsányozik, akit már rég ki kellene törölni az emlékezetből.
    Nem csak Jobs idején mutatott be úttörő technológiákat az apple, hanem utána is.
    Sőt, sok területen mai napig is csak utána kullognak a versenytársak, csak te más szemüvegen keresztül látod a világot.