SG.hu

Kifejezetten programozóknak készített MI-t a Mistral

A Microsoft által támogatott és 6 milliárd dollárra értékelt francia MI startup kiadta első kódolásra készült generatív MI modelljét, a Codestral-t.

Más kódgeneráló modellekhez hasonlóan a Codestral is arra szolgál, hogy segítse a fejlesztőket a kódok írásában és a kóddal való interakcióban. Több mint 80 programozási nyelven, köztük Python, Java, C++ és JavaScript nyelven képezték ki - magyarázza a Mistral blogbejegyzése. A Codestral képes funkciókat kitölteni, teszteket írni és részleges kódot kiegészíteni, valamint angolul válaszolni a kódbázissal kapcsolatos kérdésekre.

A Mistral a modellt „nyitottnak” írja le, de ez vitatható. A startup licence tiltja a Codestral és kimenetei bármilyen kereskedelmi tevékenységre való felhasználását. Van egy kivétel a „fejlesztésre”, de még ennek is vannak fenntartásai: a licenc kifejezetten tiltja „a vállalat üzleti tevékenységével összefüggésben az alkalmazottak általi belső felhasználást”. Ennek oka az lehet, hogy a Codestral részben szerzői jogvédelem alatt álló tartalmakon képződött. A Mistral ezt nem erősítette meg, de nem is cáfolta a blogbejegyzésben, de nem lenne meglepő; bizonyíték van arra, hogy a startup korábbi képzési adathalmazai szerzői jogvédett adatokat tartalmaztak.

A Codestral használata nem biztos, hogy megéri a fáradságot. A 22 milliárd paraméteres modell futtatásához erős számítógépre van szükség. (A paraméterek lényegében azt határozzák meg, hogy egy mesterséges intelligenciamodell mennyire képes megoldani egy adott problémát, például elemezni és generálni a szöveget). És bár néhány benchmark szerint legyőzi a versenytársakat, ez aligha számít kiütéses eredménynek. Bár a legtöbb fejlesztő számára nem praktikus, és a teljesítményjavulás tekintetében aprócska, a Codestral biztosan fel fogja élesíteni a vitát arról, hogy vajon bölcs dolog-e kódgeneráló modellekre támaszkodni programozási asszisztensként.


A fejlesztők generatív mesterséges intelligencia-eszközöket használnak legalább néhány kódolási feladathoz. A Stack Overflow tavalyi felmérésében a fejlesztők 44%-a mondta azt, hogy már most is használ MI-eszközöket a fejlesztési folyamatában, míg 26%-uk tervezi, hogy hamarosan használni fogja. Ezeknek az eszközöknek azonban nyilvánvaló hibái vannak. A GitClear több mint 150 millió sornyi, az elmúlt évek során a projektek tárolóiba beküldött kód elemzéséből kiderült, hogy a generatív MI fejlesztőeszközök sok hibás kódot küldenek be a kódbázisokba. Biztonsági kutatók pedig arra figyelmeztettek, hogy az ilyen eszközök felerősíthetik a szoftverprojektekben meglévő hibákat és biztonsági problémákat; a Purdue egyetem tanulmánya szerint az OpenAI ChatGPT programozási kérdésekre adott válaszainak több mint fele téves.

Ez nem fogja megakadályozni az olyan cégeket, mint a Mistral és mások, hogy megpróbáljanak pénzt keresni a modelljeikkel. A Mistral elindította a Codestral hosztolt változatát a Le Chat társalgási MI platformján, valamint a fizetős API-ját. A Mistral azon is dolgozik, hogy a Codestral-t beépítse az olyan alkalmazás-keretrendszerekbe és fejlesztési környezetekbe, mint a LlamaIndex, a LangChain, a Continue.dev és a Tabnine.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zola2000 #4
    Azt se felejtsük el, hogy nemsokára jön a minden szempontból jobb/pontosabb gpt5, szóval ha ma sok dologra jó az MI sok dologra nem, akkor az új modell még jobb lesz.

  • Supra-III #3
    Egyébként a chatgpt is folyamatosan változik. A 4-es verzió egy időben elkezdett nyilvánvalóan hibás kódokat írni (mint pl a gemini, ami notoriusan felejtette el az értékeket betenni a változókba), aztán helyreállt.
    Szóval, hajrá! :-)
  • Supra-III #2
    " Codestral biztosan fel fogja élesíteni a vitát arról, hogy vajon bölcs dolog-e kódgeneráló modellekre támaszkodni programozási asszisztensként."

    Már bocsánat, de ezen már réges-réges túlvagyunk!
    Az, hogy egy komplett alkalmazást beleöntsek, és érdemi (meg főleg működőképes) változást csináljon benne, az még messze van, de kisebb függvények írásában már pótolhatatlan segítség. Kb 10x annyi kódot írok, mint előtte...

    Lehet hogy néha bugyuta hibákat csinál, és 3-4 kérés után elkezd belezavarodni, de töredék idő kijavítani egy kicsit hibás kódot, mint favágni a nulláról - pláne ha ismeretlen terepen mozogsz.
  • ZenMillitia #1
    iszonyat gagyi ez a codestral. mint valami 30 evvel elmaradott ChatGPT 3