SG.hu

Webfejlesztők szerint rémálom lesz az Apple iOS európai verziója

A webfejlesztők aggódnak, hogy az Apple vállalásai az európai digitális piacokról szóló törvény teljesítése érdekében megnehezítik a webes alkalmazások támogatását, még akkor is, ha egyesek továbbra is reménykednek abban, hogy jól sül el az Apple iOS platform szabályainak felülvizsgálata.

Az Apple a múlt héten jelentette be az iOS, a Safari és az App Store módosításait. Az Apple megváltoztatta a natív iOS-alkalmazások App Store-on keresztül történő terjesztésére vonatkozó követelményeket, és módosította boltja régóta fennálló követelményét is, miszerint a harmadik féltől származó böngészők a Safari WebKit renderelőmotorját kell használják, nem pedig olyan alternatívákat, mint a Google Blink vagy a Mozilla Gecko. A WebKit-követelmény enyhítését régóta követelik a webfejlesztők, akik szerint a böngészőre vonatkozó korlátozás megcsúfolja az Apple azon állítását, hogy a webes alkalmazások életképes alternatívát jelentenek azok számára, akik nem hajlandóak betartani a szigorú App Store felülvizsgálati irányelvek rendszerét. Az Open Web Advocacy (OWA) - egy webre összpontosító érdekvédelmi csoport, amely a változtatásokat szorgalmazta - arról kérdezte meg a támogatókat, hogy az Apple felülvizsgált platformszabályai milyen hatással lesznek a munkájukra és a webre.

Az Apple elkötelezettsége az alternatív böngészőmotorok használatának engedélyezése mellett nem feltétlen pozitív a webfejlesztőknek, mert a követelmények akadályozzák például a böngészőtesztelést. "Mi történik, ha valaki az EU-ban olyan hibába ütközik, ami más böngészőkben nem fordul elő?" - tűnődött Jason Grigsby, a Cloudfour társalapítója. "Hogyan oldjuk meg a hibaelhárítást? Próbálok egy hasonló alkalomra gondolni, amikor nem volt módunk tesztelni egy böngészőben. A legközelebbi, ami eszembe jut, az a mobilok legkorábbi korszaka, amikor az Android böngésző minden egyes szolgáltatónál más volt. De még akkor is el tudtam menni egy szolgáltató boltjába tesztelni és/vagy vásárolni egy telefont, ha több időre volt szükségem vele. Most mit tegyek?"

Hasonló aggodalmaknak adott hangot Peter-Paul Koch webfejlesztő és tanácsadó is, aki arra volt kíváncsi, hogy lesz-e mód arra, hogy az EU-n kívüli fejlesztők VPN-en keresztül vagy valamilyen uniós webfejlesztő szervezethez csatlakozva tesztelhessenek az EU-ban. Arra is kíváncsi volt, hogy a különálló európai rendszer miatt az amerikai szabályozó hatóságok követelhetik-e az Apple-től, hogy foglalkozzon a nem uniós webfejlesztők versenyhátrányaként jellemzett problémával.


De most, hogy valódi böngészőverseny alakulhat ki az iOS-en, a legtöbb fejlesztő a potenciális lehetőségekre összpontosít. Andy Davies, a SpeedCurve tanácsadója például a következőket mondta az OWA-nak: "Számomra az a legérdekesebb, hogy végre képesek leszünk a webes teljesítmény összehasonlítására, Androidon és az iOS-en futó Chrome-on is össze tudjuk hasonlítani a webhelyek sebességét, és így elkezdhetünk valós képet kapni az Android és iOS eszközök teljesítménye közötti különbségről." Léonie Watson, a TetraLogical igazgatója és a W3C igazgatótanácsának tagja szerint még túl korai lenne megmondani, hogyan alakulnak majd a dolgok - ugyanakkor aggodalmát fejezte ki, hogy a szabálymódosítás a Chrome még nagyobb mértékű használatához vezethet, amely már most is dominál más platformokon.

Az OWA Apple bejelentésére adott reakciójából ítélve azonban korai lenne arra következtetni, hogy a játéktér kiegyenlítődött a tisztességes böngészőverseny terén. Egy tegnapi bejegyzésben az OWA azzal érvelt, hogy az Apple nem tett valódi erőfeszítéseket a DMA betartására, és egyes, az Apple által felvázolt biztonsági követelményeket ésszerűnek tart, másokat viszont nem. Az Apple például megköveteli, hogy az alternatív böngészőmotorok "az iparági szabványos tesztcsomagokból elérhető tesztek minimális százalékát teljesítsék: a Web Platform Test 90 százalékát és a Test262 80 százalékát". Az OWA szerint "a Web Platform Test projekt a böngészőmotorok tesztjeinek átfogó korpusza, de nincs olyan általánosan elfogadott készlet, amelyből a 90 százalékot meg lehetne mérni, mivel az egyes motorprojektek a minimálisan megvalósított funkciók alapján engedélyezik vagy tiltják a tesztcsoportokat".

A webes érdekvédelmi csoport megjegyezte, hogy a fejlesztők nem tudják, hogy a tesztek melyik csoportja kötelező, és hogy "az Apple nyelvezete potenciálisan olyan sikerességi arány-statisztikákat követel, amelyeket nem lehet előállítani, mivel a WPT tesztek egyetlen készletét sem futtatják iOS-en, semmilyen böngészőre, semmilyen motorral (bár az androidos böngészőket tesztelik) - beleértve a Safarit is". Az OWA azt is megjegyezte, hogy az Apple olyan technikai mechanizmus bevezetését követeli, amelyet ő maga nem használ az adatvédelem nevében. Aggodalmát fejezte ki, hogy ez csak egy módja annak, hogy az Apple "megtagadja a harmadik fél böngészőitől a fontos webes alkalmazásfunkciók megvalósításának lehetőségét azzal a céllal, hogy az adott funkciót kizárólag az App Store-on keresztül értékesített natív alkalmazások számára tartsa fenn".

A webes csoport számos más problémára is hivatkozott - például az Apple folyamatos önreferenciájára az operációs rendszer által biztosított "alkalmazáson belüli böngésző" mechanizmuson keresztül, arra, hogy nem hajlandó kiterjeszteni az alkalmazásokat az iPadre, valamint a jogi követelmények problémás részeire. "Az Apple javaslatának első olvasatából az derül ki, hogy terve nem felel meg sem a DMA betűjének, sem szellemének" - vonta le a következtetést az OWA.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bdzsana #3
    Még papíron se tartják be a törvényt. Ez a feltételrendszer az Apple-től az EU szembeköpése remélem hasonlóan erős választ adnak neki.
  • kvp #2
    "Most is van sideload Apple készülékekre,"

    Nincs, csak az amerikai torvenyek (DMCA) megsertesevel. Ez kb. olyan, mintha azt mondanank, hogy mindenki szamara elerheto az elelmiszerbolt, csak nehany embernek feszitovassal kell betornie a boltba, mert egyebkent nem engedik be oket.

    Alapvetoen az Apple felallitott egy feltetelt (amit egyebkent a torveny betuje es szelleme szerint se tehetne) amit senki sem tud teljesiteni, meg ok maguk sem. Ha az EU felszolitotta a ceget a biztos jovedelemforrasanak feladasara, akkor vagy teljesitik azt vagy kivonulnak a piacrol. Ez a papiron elvileg betartjak a torvenyt de kozben megprobaljak megkerulni azt nem jarhato hosszu tavon. Az egesz kb. olyan mint amikor hoznak egy gyermekvedelmi torvenyt, de erre a valasz az, hogy meg konnyebbe teszik a bunozoknek a torveny eloli elrejtozest. (lasd a facebook esetet a privat uzenetek titkositasaval) Ertem, hogy egy stakeholder demokraciaban a szabalyok szerint egy multinacionalis vallalatnak tobb hatalma kell, hogy legyen mint egy sima tagallamnak, de az egyseges EU-val es az USA-val megsem kellene direkt szembe menniuk.
  • Gabbbbbbbbbbbb #1
    Peter-Paul Koch ("webfejlesztők") menjen el a b**** p******!

    Most is van sideload Apple készülékekre, csak nagyon kényelmetlen használni, de egy webfejlesztőnek bele fog férni az idejébe, ha véletlen tesztelni akar. (nem nagyon lesz ilyenre szükség, mert ugyanaz lesz a kódbázis, mint az asztali böngészőknél, csak a web szabványait kellene precízen követni)
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.02.01. 07:39:00