SG.hu

Leépít a Duolingo, inkább MI-vel gyártanak tartalmakat

A Duolingo elbocsátotta szerződéses dolgozóinak mintegy 10 százalékát - közölte a vállalat. Az oktatástechnológiai alkalmazás egyre nagyobb mértékben támaszkodik a mesterséges intelligenciára.

A virtuális nyelvtanárként működő Duolingo egy pittsburghi székhelyű cég, 24,2 millió napi aktív felhasználójuk, 5,8 millió előfizetőjük és több mint 100 elérhető tanfolyamuk van. A nyelvoktatással foglalkozó vállalat 2022-ben 600 teljes munkaidős alkalmazottat foglalkoztatott, de a múlt hónapban rengeteg embert építettek le, mert közlésük szerint a tartalomgenerálás és -megosztás terén inkább a mesterséges intelligenciát vetik be. A Duolingo azt állítja, hogy az elbocsátások nem érintettek teljes munkaidős alkalmazottakat, és hogy az elbocsátottak számára megpróbáltak alternatív munkaköröket találni, mielőtt végső megoldásként a felmondáshoz folyamodtak volna.

A vállalat tavaly márciusban hozta létre a "Duolingo Max" nevű új előfizetési szintet, amely az OpenAI fejlett nyelvi modelljét, a GPT-4-et használja, és olyan mesterséges intelligenciával támogatott funkciókkal egészíti ki, mint például a teljes beszélgetés egy chatrobottal a készségek gyakorlása érdekében, vagy az MI által generált magyarázat arra, hogy egy válasz miért helyes vagy helytelen. "A generatív mesterséges intelligencia felgyorsítja a munkánkat azáltal, hogy segít nekünk drámaian gyorsabban új tartalmakat létrehozni" - írta Luis von Ahn vezérigazgató egy novemberi részvényesi levélben.

A Redditen panaszkodott "No_Comb_4582" felhasználó, akit elbocsátottak, a poszthoz pedig egy képernyőképet csatolt a cégtől kapott e-mailről. "A Duolingo azt az indokot adta, hogy az MI képes tartalmat és fordításokat, alternatív fordításokat és nagyjából bármit kitalálni, amit eddig a fordítók csináltak. Minden csapatban megtartottak pár embert, és tartalmi kurátoroknak hívják őket. Ők egyszerűen csak ellenőrzik az MI által előállított szarságokat, majd átnyomják" - írta No_Comb_4582.

A Duolingo szerint a mesterséges intelligenciát egyre inkább olyan feladatok elvégzésére fogják használni, mint például a tanfolyamok mondatainak létrehozása, az elfogadható fordítások listáinak elkészítése és a felhasználói hibajelentések felülvizsgálata a hibák gyorsabb kijavítása érdekében. Miközben a munkaerőt leépítik, és egyre inkább az MI-re támaszkodnak a tartalom létrehozásában és ellenőrzésében, a Duolingo továbbra is használ embereket az MI által elvégzett munka ellenőrzésére. "Nem cseréljük fel az emberi szakértők szakértelmét az MI-ra" - közölte a vállalat szóvivője. "Az MI egy olyan eszköz, amelyet a termelékenység és a hatékonyság növelésére, új tartalmak hozzáadására és a tanfolyamaink gyorsabb fejlesztésére használunk, hogy továbbra is magas szintű ismereteket tudjunk tanítani". A Duolingo saját MI modellel, a "Birdbrain"-nel is rendelkezik, amely személyre szabja a leckék tartalmát.


A Duolingo nincs egyedül ebben az elmozdulásban, a munkavállaláshoz szükséges önéletrajzok írásában segítő ResumeBuilder novemberi jelentése szerint a megkérdezett vállalatok 37%-a szerint az MI ki fog váltani egyes munkavállalókat, és 44% szerint a technológia 2024-ben elbocsátásokat fog okozni. Arvind Krishna, az IBM vezérigazgatója egy a Bloombergnek adott interjújában elmondta, hogy a vállalat szüneteltetni fogja a felvételt azokra a munkakörökre, amelyekről úgy gondolja, hogy az elkövetkező években a mesterséges intelligencia helyettesítheti őket. Később ezt a mondatát úgy finomította, hogy hozzátette: "az MI több munkahelyet fog teremteni, mint amennyit elvesz". A Dropbox fájl-tároló szolgáltatás korábban szintén közölte, hogy a munkaerő 16%-át, azaz mintegy 500 embert leépít a mesterséges intelligenciára hivatkozva.

A ChatGPT és más nagyméretű nyelvi modellek széles körű alkalmazása a munkakörök széles skáláját érintheti, beleértve a nyelvi alapú feladatokat is. A Világgazdasági Fórum 2023 Future of Jobs című jelentése szerint a mesterséges intelligencia a következő öt évben a munkahelyek 23%-át fogja átalakítani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #6
    Mind meg fogunk halni. A többiek megsebesülnek. Az Armageddon lovasainak patacsattogását hallgathatjuk naphosszat. Meneküljön ki merre lát! :-D
  • manypet #5
    "a profit növelése érdekében a kiszolgáltatottaknak állandóan át kell magukat képezni"
    Jaj te szegény, én is sajnállak. Ennyi aggyal, mint ami neked van, talán még a szorzótáblát is nehéz lehetett megtanulni. Annyi csak az érdekesség, hogy nem azért leszel kiszolgáltatott, mert a gonosz cégek elnyomnak, hanem azért, mert annyi eszed van, mint egy marék kavicsnak.

    "Méghogy az MI nem veszi el az emberektől a munkát."
    Eddig az alábbiak vették el a munkát tőlünk:
    - Gőzgéptől minden mai gépig
    - Számítógép
    - Robotok
    - Internet
    Jaj nincs munkánk! Mind itt halunk rakásra!!! :-D

    Annyira várnám már, hogy csak egyszer a büdös életben megvalósuljon, ami miatt a nyomorult szocik rinyálnak. De valahogy az istennek se jött még nekik össze, hogy akár csak egy alkalommal is meg tudják mondani, milyen hatással is lesz valami a gazdaságra. Kb. 200 éve elkezdődött a gépesítés, és azóta hisztizik az összes söpredék, hogy így nem lesz munkája, meg úgy fog éhen halni. Erre meg azt látjuk, hogy nem csak hogy nem haltunk éhen, hanem egyre jobban és jobban élünk, mégis ehhez egyre kevesebb és könnyebb munkát kell elvégezni. A régen elvégzett napi 12, néhol 16 óra helyett most 8 órát dolgoznak az emberek, most már szombaton is szabadnapjuk van, meg mellette szabadság is, ami 100-200 éve elképzelhetetlen volt. És ez tovább zajlik, hiszen már most felvetették a 4 napos munkahetet, meg a 6órás munkanapot. Eközben meg annyit zabálunk, mint még soha, olyan érteleket, amihez 200 éve még egy arisztokrata is csak évtizedenként jutott hozzá, órák alatt eljutunk a világ másik pontjába, egy perc alatt kommunikálunk is bárkivel a világon, olyan korszerű és kényelmes fűtött lakásban élünk, amilyenben 200 éve még még egy báró sem lakott, napi több órát töltünk egy képernyő nézegetésével, hiszen ráérünk, nyaranta klímával felszerelt helyeken létezünk, sőt, még a szarunkat is ivóvízzel húzzuk le, mert megtehetjük. És erre a prolik még mindig sikítoznak, hogy jaj mi lesz itt. Pedig nem kellene sok agy, hogy belássa egy ócska szoci legalább azt, hogy ha az emberek tényleg elvesztenék a munkájukat az MI vagy a robotok miatt, akkor nem lenne senki, aki vásárolni tudna azoktól a gonosz gazdagoktól, így a gonosz gazdagok sem lennének gazdagok. Így legalább emiatt tudhatná, hogy nem fogják elvenni a munkánkat, csak átalakítják. Persze ennek megértéséhez IQ is kellene, nem csak a pofánk sikítozásra való használata.
  • tom_pika #4
    "Nyilván sok munkahelyet el fog még venni és ez valahol rendben is van."

    Miért van rendben? Miért van rendben az, hogy a profit növelése érdekében a kiszolgáltatottaknak állandóan át kell magukat képezni, ami mondjuk 50-60 évesen már nem annyira egyszerű.

    Akkor lenne rendben, ha az MI könnyítené az életet, de egyelőre csak azt látom, hogy a hatalmon lévőket, a pénzes embereket fogja ez is erősíteni.
  • end3 #3
    Te most John Maynard Keynes (1883-1946) munkásságát vitatod? A "lyukak ásását" a foglalkoztatás és a gazdaság egyensúlyának fenntartására érdemes alkalmazni. Belegondoltál, mit jelent az emberi társadalmakban, a kapitalista formációkban az emberek nagy városokban történő tömeges sátorozása, éhhalál küszöbére jutása, esetleg emberek és gyerekeik folyamatos éhezése?

    A foglalkoztatás semmibe vétele nem tréfa, végül Mad Max vagy globálisan is megjelenő polgárháború lehet belőle!

    Amíg nincs megoldás a technológiai váltások által felszabadult munkaerő elhelyezésére, addig nem lehet technológiát váltani, mert végül "gépromboláshoz" fog vezetni, nem egészen úgy mint 1640 után, ez most "ütősebb" lesz, mert kicsivel most többen élnek (vagy halnak) a bolygón, - és az komolyan vissza fog ütni akár évszázadra a technológia fejlődésére is.
    Utoljára szerkesztette: end3, 2024.01.11. 09:36:24
  • Gabbbbbbbbbbbb #2
    Nyilván sok munkahelyet el fog még venni és ez valahol rendben is van.
    Sosem tartottam normálisnak azt az elvet, hogy munkahelyeket akkor is meg kell tartani, ha ez egyik brigádnak lyukat kell ásni, a másiknak pedig betemetni.

    Itt csak azt találom viccesnek, hogy miért fizessek Duolingonak, ha Chatgpt is szívesen megtanít svédül?
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.01.10. 16:51:42
  • tom_pika #1
    Méghogy az MI nem veszi el az emberektől a munkát.