SG.hu

Egy MI-t nem lehet feltalálóként bejegyezni, határozott az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága

Egy amerikai informatikus elvesztette a mesterséges intelligencia rendszere által létrehozott találmányok szabadalmaztatására irányuló kérelmét egy mérföldkőnek számító nagy-britanniai ügyben, amely arról szólt, hogy a mesterséges intelligencia rendelkezhet-e szabadalmi jogokkal.

Stephen Thaler két szabadalmat szeretett volna kapni Nagy-Britanniában olyan találmányokra, amelyeket szerinte a DABUS nevű "kreatív gépezete" dolgozott ki. A szabadalmak bejegyeztetésére tett kísérletét a brit Szellemi Tulajdon Hivatala (IPO) elutasította azzal az indokkal, hogy a feltalálónak nem gépnek, hanem embernek vagy vállalatnak kell lennie. Thaler az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bíróságához fordult, amely szerdán egyhangúlag elutasította a fellebbezését, mivel a brit szabadalmi törvények szerint "a feltalálónak természetes személynek kell lennie". David Kitchin bíró írásbeli ítéletében kijelentette, hogy az ügy "nem foglalkozik azzal a tágabb értelemben vett kérdéssel, hogy az autonóm módon működő és mesterséges intelligencia által működtetett gépek által létrehozott műszaki vívmányok szabadalmaztathatók-e".

Thaler ügyvédei nyilatkozatukban azt állították, hogy az ítélet "megállapítja, hogy az Egyesült Királyság szabadalmi joga jelenleg teljesen alkalmatlan a mesterséges intelligenciával működő gépek által önállóan létrehozott találmányok védelmére, és ennek következtében teljesen alkalmatlan bármely olyan iparág támogatására, amely az új technológiák kifejlesztésében a mesterséges intelligenciára támaszkodik". Az IPO szóvivője üdvözölte a döntést, "és azt, hogy az tisztázza a mesterséges intelligenciával rendelkező gépek alkotásainak szabadalmaztatásával kapcsolatos jelenlegi jogi helyzetet". Hozzátették, hogy "jogos kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a szabadalmi rendszer és tágabb értelemben a szellemi tulajdon hogyan kezelje az ilyen alkotásokat", és a kormány folyamatosan figyelemmel fogja kísérni ezt a jogterületet.

Thaler az év elején elvesztett egy hasonló ügyet az Egyesült Államokban, ahol a Legfelsőbb Bíróság elutasította az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatalának az általa létrehozott mesterséges intelligencia rendszer által létrehozott találmányokra vonatkozó szabadalmak kiadásának megtagadásával kapcsolatos kifogását. Giles Parsons, a Browne Jacobson ügyvédi iroda partnere szerint a brit Legfelsőbb Bíróság döntése nem meglepő. "Ez a döntés nem lesz jelentős hatással a szabadalmi rendszerre" - mondta. "Ez azért van így, mert a mesterséges intelligencia csak eszköz, nem pedig résztvevő fél. Arra számítok, hogy ez középtávon változni fog, de ezt a problémát kezelni fogjuk, amint felmerül."

Rajvinder Jagdev, a Powell Gilbert szellemi tulajdonjogokkal foglalkozó partnere szerint az ítélet az európai, ausztrál és amerikai bíróságok hasonló döntéseit követi, és "bizonyosságot adott arról, hogy a feltalálóknak természetes személynek kell lenniük". Hozzátette azonban: "Az ítélet nem zárja ki, hogy egy személy mesterséges intelligenciát használjon egy találmány kitalálásához - ilyen esetben lehetséges lenne szabadalmat igényelni, feltéve, hogy az illető személyt feltalálóként azonosítják." A múlt hónapban egy másik ügyben a londoni Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy a mesterséges neurális hálózatok az Egyesült Királyság joga szerint szabadalmi oltalmat élvezhetnek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • reptile1313 #6
    Minek? Azt mondja o csinalta es kesz, jesszus.
  • Gabbbbbbbbbbbb #5
    Ebben a mondatban nem sok logika volt :-)
  • RJoco #4
    Először is fel kell tenni a kérdést, hogy miért kell szabadalmaztatni a találmányokat.
    A válasz pedig az, hogy a feltaláló megkapja érte a "jutalmat".
    Viszont ilyen jellegű "jutalmat" csak az ember igényel. Egy MI-nek erre nincs szüksége.
    Vagyis, ha az MI lenne a szabadalom tulajdonosa, akkor nem kellene pénzt fizetni a találmány használatáért.
    Az más kérdés, hogy eleve hogyan engedélyezhetné az MI a találmány használatát. És, akkor felmerülhet itt egy nagyon egyszerű dolog a szabadalom beadása esetén is. Ha az MI saját maga adja be és képes a használatát másoknak megengedni emberi beavatkozás nélkül, akkor esetleg már lehet róla beszélni. Persze itt is felmerülnek olyan dolgok, hogy akkor ahhoz az MI-hez többet nem lehet nyúlni. A fejlődését önmagának kell megoldania emberi beavatkozás nélkül.

    Amúgy meg szerintem nagyon egyszerű a helyzet.
    Most ezek az MI fejlesztők azon lobbiznak, hogy valaki fogadja már el az MI-t, mint szabadalom tulajdonos. Ha ez megvan, akkor meg azon fognak lobbizni, hogy mivel az MI-t ők csinálták, így nekik is kell fizetni valamit, ha valaki a segítségével feltalál valamit és utána abból bevétele származik.

    Nagyon remélem, hogy amíg az MI nem intelligens, addig nem lesz olyan hülye, aki pozitívan bíráljon el bármilyen tulajdonjogot az MI javára.
  • kvp #3
    "hogyan merül fel bennük jogilag az MI, mint feltaláló."

    Ez lehetoseget adna arra, hogy nem termeszetes szemelyeket is bejegyezzenek mint feltalalot, pl. egy vallalatot. Jelenleg csak ember lehet feltalalokent bejegyezve, meg akkor is ha a cege regisztralja a talalmanyt ceges tulajdonkent. (viszont megnevezve attol meg az adott alkalmazottja lesz) Ez a helyzet az angolszasz jogrend egy erdekes hagyomanya.
  • noland #2
    Jogos, ahogy Istent sem lehet feltalálóként megjelölni, vagy az ihletet, pedig benne van a keze mindkettőnek.
  • manypet #1
    Logikus, hogy nem az MI a feltaláló. Viszont nem értem, miért nem a megalkotója vagy a tulajdonosa lesz az. Ha használok egy saját MI szoftvert egy találmányhoz, attól még a találmány az enyém, ugyanúgy, mintha bármely más saját programot használnék hozzá. Nem értem, hogy egyáltalán hogyan merül fel bennük jogilag az MI, mint feltaláló.