SG.hu

Az ázsiai telefonos csalók sokszor maguk is áldozatok

A kibercsalásokkal foglalkozó call centerekben dolgozók gyakran emberkereskedelem áldozatai, és ez egyre inkább túlterjed Délkelet-Ázsián.

Az Interpol nyilvánosságra hozta, hogy egy folyamatban lévő nyomozás során bizonyítékokat találtak a Dél-Amerikából és a Közel-Keletről kiinduló visszaélésekre. 2021 óta az ilyen típusú bűncselekmények melegágyai jellemzően Kambodzsa, Laosz és Mianmar. De egy öt hónapig tartó művelet során kiderült, hogy Malajziából embereket hurcoltak el, hogy perui call centerekben dolgozzanak, és ugandaiakat raboltak el Dubajba ugyanebből az okból, hogy aztán Thaiföldre, majd Mianmarba irányítsák őket. Az indiai Telangana államban a rendőrség nemrégiben regisztrálta az első olyan esetet, amelyben kibercsalási célú emberkereskedelemről volt szó. Egy könyvelőt Délkelet-Ázsiába csaltak, hogy egy kibercsalási műveletben dolgozzon, majd végül váltságdíj ellenében térhetett haza.


Az Interpol közölte, hogy csak Mianmarban legalább 22 különböző országból származó áldozatot azonosított, bár a legtöbben persze helyiek, az ország Kayin és Shan államaiból származnak. A Storm Makers II. művelet több száz letartóztatáshoz és több mint 140 személy megmentéséhez vezetett, de a fenyegetés mértéke sokkal nagyobb; a 360 nyomozás közül sok továbbra is folyamatban van. "A kibercsaló központok emberi költségei nagyon magasak. Csak összehangolt globális fellépéssel lehet kezelni ennek a bűnözési trendnek a globalizálódását" - mondta Rosemary Nalubega, az Interpol sebezhető közösségekért felelős igazgatóhelyettese. "Bár az esetek többsége továbbra is Délkelet-Ázsiában összpontosul, a Storm Makers II. művelet újabb bizonyítékkal szolgál arra, hogy ez a módi terjedőben van, az áldozatok más kontinensekről származnak, és új átverési központok jelennek meg olyan távoli helyeken, mint Latin-Amerika."

A kibercsalási célú emberkereskedelem áldozatait gyakran hamis álláshirdetésekkel csalogatják az országokba. Ezek könnyű munkát és magas fizetést ígérnek alacsony képzettségi igénnyel párosítva, olyan szerepkörökkel, mint a digitális marketing és a modellkedés. Ehelyett arra kényszerítik őket, hogy átveréssel foglalkozó call centerekben dolgozzanak, kriptopénz-befektetéseket, valamint otthonról végezhető munkákat végezzenek, lottó, romantikus és online szerencsejáték-csalásokat hajtsanak végre. Mindezt úgy, hogy közben aljasul visszaélnek kiszolgáltatottságukkal. Az Interpol jelentése szerint az áldozatokat adósságrabszolgaságon keresztül történő zsarolásnak, verésnek, szexuális kizsákmányolásnak, nemi erőszaknak és egyes esetekben még szervkereskedelemnek is kiteszik.


Az Interpol úgy véli továbbá, hogy a fogyasztói generatív MI-eszközök megjelenése lehetővé tette a bűnözők számára, hogy a megcélzott áldozatok körét a kínaiul beszélőkön túlra is kiterjesszék, mivel a könnyen használható fordítószoftverek segítségével további nyelveken is létrehozhatnak hirdetéseket. Az Interpol szerint a bűncselekmények elterjedését elősegítő másik tényező a COVID-19 világjárvány volt, mivel a távmunka egyre elterjedtebbé vált, ugyanakkor sokan munkanélkülivé váltak és kétségbeesetten kerestek munkát. "Ami regionális bűnözési fenyegetésnek indult, az mára globális emberkereskedelmi válsággá vált" - mondta Jürgen Stock, az Interpol főtitkára. "A világon szinte bárki áldozatul eshet akár az emberkereskedelemnek, akár az e bűnügyi csomópontokon keresztül végrehajtott online csalásoknak. Sokkal erősebb nemzetközi rendőrségi együttműködésre van szükség ahhoz, hogy megállítsuk ennek a bűnözési tendenciának a további terjedését"."

A legutóbbi művelet során mindössze négy nap alatt több mint 270 000 ellenőrzést hajtottak végre 450 ismert emberkereskedelmi és embercsempészési gócponton. Ez szélesebb körű emberkereskedelemmel kapcsolatos visszaélésekre is fényt derített, egyes áldozatok alig tizenévesek voltak. Egy 13 éves fiút, akit Bangladesből Indiába hurcoltak, az Interpol mindkét országban működő irodáinak gyors intézkedése nyomán sikerült megmenteni. Két nepáli női áldozatot - egyikük mindössze 17 éves volt - szintén megmentettek, miután Újdelhibe hurcolták őket, és prostitúcióra kényszerítették őket. Csak a határátkelőhelyeken végzett ellenőrzések után közel 800 áldozatot fogtak el, és további százakat mentettek meg más kezdeményezések, például part menti járőrözés révén.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!