SG.hu

Anonimizálni fogja az IP-címeket a Google, hogy a Chrome felhasználókat ne lehessen követni

A Google tervbe vette, hogy az IP-címek anonimizálásával megakadályozza a marketingeseket abban, hogy a Chrome-felhasználók weboldalak közötti mozgását nyomon kövessék.

Az IP Protection - amelyet korábban "ip-blindness" vagy "Gnatcatcher" néven emlegettek - az Apple Privacy Relay-hez hasonló proxy-rendszer. Úgy tervezték, hogy a Chrome böngésző kapcsolatát két proxyn keresztül futtatja, az egyiket a Google, a másikat egy harmadik fél (pl. Cloudflare) üzemelteti, így a felhasználó valódi nyilvános IP-címét eltakarják, meghiúsítva ezzel a webes követési kísérleteket. A Google által üzemeltetett proxy a felhasználó IP-címét figyelheti, de a meglátogatott weboldalakat nem, a harmadik féltől származó proxy pedig a meglátogatott webszervereket láthatja, de a látogató IP-címét nem. Azáltal, hogy a Google szolgáltatása elválasztja a felhasználó IP-címét a felhasználó célállomásától, a webhelyek és a közvetítők nem tudják összekapcsolni az emberek IP-címét a böngészési szokásaikkal, így nem tudnak róluk profilokat létrehozni.

Az IP-védelem várhatóan a Chrome egy jövőbeli verziójában jelenik meg, valószínűleg már 2024 januárjában, a böngésző 122-es verziójának debütálásával. Kezdetben az IP-védelem opcionális lesz, de a Google a Chrome böngésző alapértelmezett beállításává kívánja tenni. A dolog nem mindenkinek tetszik, nem meglepő módon egy reklámszakmai érdekvédelmi csoport, a Mozgalom a Nyílt Webért (MOW) nevű szervezet azt állítja, hogy a Google IP-védelmi javaslata káros a Google-rivális reklámszolgáltatásokra nézve, ezért panaszt nyújtottak be a brit Verseny- és Piacfelügyelethez (CMA).

A MOW szerint ez a projekt sérti a Google CMA-nak tett kötelezettségvállalásait, vagyis azokat az ígéreteket, amelyeket az amerikai cég a brit versenyfelügyeletnek tett azért, hogy jóváhagyást nyerjen a harmadik féltől származó cookie-k Privacy Sandbox technológiákkal való felváltására irányuló tervéhez. "A Google IP-védelme azt jelenti, hogy az internetszolgáltatóknak többé nem lesz rálátásuk az adatokra az IP-címen keresztül, miközben a Google-nek megmarad a lehetősége arra, hogy bármikor nyomon kövesse és feldolgozza az adatokat" - áll a MOW jogi képviselőjének a CMA-hoz és az Ofcom brit távközlési szabályozó hatósághoz intézett levelében. "Ez megnehezíti a gyermekvédelmi szolgáltatások nyújtását az internetszolgáltatók számára".

A gyermekek védelmének szükségessége a titkosítás gyengítésére irányuló erőfeszítések gyakori indoklásává vált Európában, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban. A marketingesek pedig a bűnüldöző szervekhez hasonlóan attól tartanak, hogy az adatvédelmi technológiák miatt vakon, adatok nélkül kell dolgozniuk. Az ilyen aggodalmak már felszínre kerültek más IP védelmi szolgáltatásoknál is, mert az IP-címek kritikus szerepet játszanak például a csalások megelőzésében.

A MOW számára különösen aggodalomra ad okot, hogy a Google megtagadná az adatokat a riválisoktól. "A reklámkampányokban nyomon követjük az egyes IP-címek aktivitását, és kizárjuk azokat, amelyekről naponta több mint 10 alkalommal kattintanak a kulcsszavakra. Így megőrizzük az egyes kampányok teljesítményét, de jelentősen csökkentjük ügyfeleink havi kiadásait. Ha nem férünk hozzá a IP-címekhez, többé nem tudunk segíteni ügyfeleinknek pénzt megtakarítani. Ez a kampányok hatékonyságának csökkenéséhez vezet, ami kétségtelenül számos megrendelés elmaradásához fog vezetni, mivel azok már nem lesznek többé gazdaságosak." - írja a GitHubon egy reklámszakember.

A MOW a CMA-nak írt levelében konkrét kifogásokat sorol fel arra vonatkozóan, hogy az IP Protection miért ellentétes a Google által az ügynökségnek tett ígéretekkel. Állításuk szerint az IP Protection megnehezíti a VPN-szolgáltatók versenyét; korlátozza a hozzáférést olyan adatokhoz, amelyekre a Google hirdetési rendszerei támaszkodnak; hiányzik a Google által ígért tesztelés; és eltávolítja a funkciót anélkül, hogy bizonyított lenne annak hatékonysága. A szervezet azt is megjegyzi, hogy a Google nem kérte ki a W3C műszaki részlegének állásfoglalását. A MOW szerint ennek oka valószínűleg az, hogy elkerülje a kritikát "a funkció versenyellenes hatása és a nyílt web privatizálására tett kirívó kísérlete miatt".

A Google nyilatkozata szerint viszont egyesek vagy tudatosan félremagyarázzák a tényeket, vagy egyszerűen nem értik az IP-védelmi javaslatukat. Leszögezik, hogy a külső proxy miatt az iparág többi szereplője mellett ők maguk sem lesznek képesek egyszerre látni az ügyfél IP-címét és a felhasználó célállomását. "Jelenleg a Google-nél belsőleg és a Chrome stabilizálás előtti verzióiban teszteljük az IP-védelmet a Google Ads forgalmán. Tehát minden olyan állítás, miszerint ezt a funkciót értesítés vagy tesztelés nélkül terjesztjük ki a szélesebb webre, nem felel meg a valóságnak." - nyilatkozta a cég szóvivője.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #6
    Ez lassít is, nem? Több proxyn átmenő forgalom növeli a pinget és csökkenti a letöltési sebességet.
    Azt sem teljesen értem, az ingyenes vagy nagyon olcsó VPN-t miért kínálja böngésző, vírusirtó egyaránt, mikor az olcsó VPN piszok lassú és sok weboldal nem is engedi használni vagy mindig újra be kell lépni, hiszen egyszer németországi, egyszer thaiföldi az IP-m. De írják, hogy veszélyben vagyok, mert látszik az IP-m a weboldalak üzemeltetőinek számára...
  • end3 #5
    A hozzászóló hozzáértők tökéletesen látják. A hírből a monetizálás a lényeg, hogy mindenki mást kizárjanak a adattolvajlásból, kivéve a Google-t magát és az ez ügyben a G-hez forduló, (fizető!) vevőket. (A G szándékai szerint is, ne legyen "ingyen ebéd".)

    Egyrészt az "egy világrendi", globális irányítást és az ehhez szükséges hatalmat egy kézben tartani akarók, online eszközeit "autokratikus rendszerekké" kell tenni mindehhez. (Senki ne lásson bele, mit csinálnak éppen a szoftvereikkel, de főként, logikusan az ellenséges, felfejlődő hatalmi centrumok online szűrhetőségét, vagy adott esetben egyes technológiai területekről a kizárását, - illetve a keresési találatoknak a régiókra történő pontosabb befolyásolását is, - így akarják megteremteni.., Pl. BRICS-országok. (Azaz, akár személyre szabott infobuborékokban elzárni a célszemélyeket, bizonyos, a világrendi hatalom szerint meghatározott, "nem nekik való" információktól.)

    A VPN-es, IP-anonimizáló rejtések valós időben történő felderítéséhez is szóba jöhető megoldás. Ami az így kialakított proxy-ra kötött MI-s számtechnek valószínűleg nem jelent hatalmas feladatot.)

    Ehhez persze, böngészőként Google Chrome-ot kell használni. - Amit az online életemben a Chrome megjelenése óta keményen kerülök, és minden lehetséges eszközzel korlátozni próbálok és ahol csak lehetett, próbáltam lebeszélni mindenkit.

    (A G.Chrome tulajdonképpen már eddig is egy online proktológiai eszköz volt, amely jó mélyen mindenki fenekében ott volt, aki használta.)
    Utoljára szerkesztette: end3, 2023.11.15. 08:23:33
  • manypet #4
    "ha ezt bevezetik minden forgalom a google halozatan at fog haladni"
    Tökéletesen igazat adok. Az lesz csak a kérdés, hogy a titkosítás már a felhasználó saját gépén megtörténik, vagy csak a Google rendszerén? Mert ha az előbbi, akkor még nincs gond. Viszont ha a Google titkosítja az adatot, az azt jelenti, hogy ő rálát, más meg senki. Persze reménykedni lehet, de valljuk be, nincsenek túl nagy reményeim egy baloldali parazita óriáscéggel kapcsolatban. :-)
  • dyra #3
    az embereknek tökmind1.
  • Macropus Rufus #2
    sajnos ez így van. De a felhasználók nagy részét ez kurvára nem fogja érdekelni. Ők ebből a hírből annyit értettek meg, hogy nem tudják nyomon követni őket. Az már nem esik le nekik amit te is írtál, hogy gyak. minden infó a google szerverin megy keresztűl és ő ugyan úgy nyomon tudja követni a felhasználót.
    A szgépen még megoldható a kikerülés, de mi van akkor ha az android következő verziójában már benne lesz ez a lehetőség, és nem a böngészőben. De jó nem tudnak nyomon követni... a telefonon átmenő összes adat ott van a google szerverin...
    Utoljára szerkesztette: Macropus Rufus, 2023.11.14. 11:46:37
  • kvp #1
    Az anonimizalas a kisebb gond. A nagyobb az, hogy ha ezt bevezetik minden forgalom a google halozatan at fog haladni. Raadasul a google a bongeszo gyartoja is, tehat ha az o szerveren halad at eloszor, akkor o hozzafer a teljes titkositatlan forgalomhoz is, mivel a titkositas feltorese nelkul a site certificate-eket csak a bongeszo gyartoja tudja meghamisitani man in the middle tamadassal, ami egyebkent pont ugy nez ki a gyakorlatban mint a google uj megoldasa.

    Szoval tenyleg azt szeretnenk, hogy a teljes webes forgalmunk a google-on at menjen, titkositatlanul? Ehhez kepest a forras oldali kulso ip cim ismerete a felkeresett oldalak altal nem igazan jelent akkora veszelyt barkire is. Anonimizalt modban meg csak lenne valami ertelme, de egyebkent ez kb. olyan mintha minden weboldalt a facebook feluleten akarnank megnezni.