SG.hu

30 éves a Debian Linux

A Debian a stabilitás és a józanság szigete a Linux és a nyílt forráskód állandóan kavargó káoszában.

Ian Murdock 1993. augusztus 16-án jelentette be a Debian disztribúciót, melyet világszerte megünnepelnek ezen a hétvégén. Három évtizeddel később vitathatatlanul ez a disztribúció a legfontosabb és leginkább meghatározó a modern Linux világában. Nem ez a legrégebben létező disztribúció, bár csak egy hónappal marad el a Slackware mögött, amelyet még mindig az alapító, Patrick Volkderding tart fenn. A Debian azonban több remixet, respint és származékot, és ezeken keresztül több felhasználót tudhat magáénak, mint bármely más Linux disztribúció - talán a ChromeOS kivételével, bár persze sokan nem tekintik a ChromeOS-t Linux disztribúciónak. (Az Android mellett persze mindkettő eltörpül, de nem ugyanazon a pályán játszanak.).

Fontos kiemelni a "szabad szoftver" voltát, amely fogalomban a nyílt forrás mellett az is nagyon lényeges, hogy nem kell fizetni érte, sőt, a világ szegényebb részein talán ez az elsődleges szempont. A "szabad" operációs rendszerek jobban működnek a régebbi, lassabb számítógépeken is, ami elősegíti az elfogadást azon milliárdok körében, akik nem engedhetik meg maguknak a legújabb laptopokat. Szabad operációs rendszerek nélkül nem lenne "felhő"; nem műszaki okokból, hiszen fizetős operációs rendszer-példányokon is lehet azt működtetni, de az Amazon felhőjét a virtuális gépek automatikus telepítése és ellenőrzése tette naggyá. És senki épeszű ember nem engedné, hogy egy algoritmus több ezer példányt telepítsen belőlük, ha azok minden darabjáért licencdíjat kellene fizetni.

A Google szintén egy ingyenes Linux disztribúción alapul, mert míg a tömegeknek - akiket nem érdekel, hogy a laptopjukon mi fut - elkészítették a ChromeOS-t, addig belsőleg, házon belül egy gLinux Rodete nevű - Debian alapú - disztribúciót használnak. És persze ott van a 2004 októberében elindult Ubuntu, ami a Debian közvetlen leszármazottja. Senki sem tudja igazán, hány Linux felhasználó van, csak becslések vannak, de az egyik szerint az Ubuntu a piac 33,9 százalékát birtokolja, őt követi a Debian 16 százalékkal. Ez a Linux-piac felét jelenti a Debian és utódai számára.


Az is gyanítható, hogy ezek a számok nem megfelelően reprezentálják a kínai felhasználást. Az ázsiai népköztársaság vezető disztrócsaládja a Kylin, ami egy Ubuntu remix. A másik a Uniontech UOS család, amelynek a Linux Deepin nemzetközi, végfelhasználóknak szóló tagja. Ez a Debianon alapul. Kína tavaly kampányt indított a Windows lecserélésére - ennek sikere nem ismert, de az biztos, hogy az utódok Debian és Debian-származékok lettek.

A nagy pénzt a Red Hat csinálja a Linuxból, a szaklapok címlapján legtöbbször ők szerepelnek, de a Red Hat-alapú disztribúciók a piacnak csak mintegy 10 százalékát teszik ki, és ennek a résznek mintegy 95 százaléka is ingyenes verzió. (Ezért van mindenki annyira felháborodva, hogy a cég kinyírta a CentOS Linuxot.) A Red Hatot 34 milliárd dollárért vette meg az IBM, de ez a pénz a Linux-felhasználás körülbelül 1 százalékát jelenti. A Debian és utódai 50-szer annyi felhasználóval rendelkezik, mint a Red Hat, és még a CentOS-t és a Fedorát is beleszámítva is csak ötödannyi felhasználója van, mint a Debiannak.

De amíg a nagyvállalatok zajonganak, és röpködnek a dollármilliárdok, a fizetős szelet nagyon apró, és az ingyenes dolgok azok, amelyek igazán számítanak. És ezen a téren a Debian egy mozdíthatatlan szikla a háborgó tengerben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Macropus Rufus #7
    nos az Ubunutu kőkeményen a debianra építkezik, tehát a lista úgy lenne korrekt, hogy nincs ott az Ubuntu és a Debian meg 49,9%-on. Gyak az Ubuntu egy szépen moddolt Debian.

    "Egy ingyenes es nyilt termek mellett nagyon nehez eladni barmit ami fizetos es raadasul meg zart is. "
    a SuSE és a RedHat-ek is vannak fizetős linux distroi, elsősorban a szerver piacon. És el tudják adni és vannak akik megveszik. A SuSE linuxnak is van home use fizetős verziója, amihez komoly support is jár. Tudom, mert nekem is volt vagy 5-6 verzió ami meg lett véve és pontosan olyan support járt hozzá mint akármelyik Windows verzióhoz.
  • kvp #6
    Deb es Ian linux-a most mar jo hosszu ideje arrol hires, hogy mukodik. Ez egy nagyon fontos tulajdonsag es a linux-os kozosseg egyik legnagyobb eredmenye. Az, hogy egy rendszerre 30 eve lehet szamitani eleg nagy dolog. Az, hogy mindez ingyenes, szabad szoftverkent letezik, meg kulonlegesebb.

    ps: Az android-ot nem szamolja senki sehova, de alapvetoen a chrome os mellett az a google masik sajat linux verzioja es veletlenul az is ingyenes, nyilt forraskodu, bar mar evek ota probalnak megszabadulni tole, csak valamiert nem megy. Egy ingyenes es nyilt termek mellett nagyon nehez eladni barmit ami fizetos es raadasul meg zart is.
  • Gabbbbbbbbbbbb #5
    Akkor szerinted mi a valóság?

    Fedora 0.2%, vagy a Suse 0.1%-os részesedése? :D
    (Fedora egyértelműen a legnépszerűbb disztrók között van)

    Mondjuk, hogyha a statisztikát -a cikkíróval együtt- rosszul értelmeztem és nem az összesített disztróhasználatot, hanem csak a webszervereken futó operációs rendszereket méri, akkor egész reálisnak tűnik.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2023.08.19. 13:45:44
  • end3 #4
    Erőt és kitartást a fejlesztőknek a következő 30 évre!
  • Csaba161 #3
    Az, hogy te mit hiszel és mi a valóság, az láthatóan köszönő viszonyban sincs egymással...
  • Dodo55 #2
    Azt kellett volna még kiemelni a cikkben szerintem (bár a "stabilitás és a józanság szigete" talán valami ilyesmire való utalás akart lenni), hogy a Debian köré épült platformkörítés lett végül az, ami a Linux világával azonosíthatóan egy kellően széles körben ismert egységes környezetet képviselhet mára (de nehéz erre a jó szavakat megtalálni...).
  • Gabbbbbbbbbbbb #1
    >de az egyik szerint

    Ez egy elég valótlan lista a truelist.co-n. Arch nincs a listában, de Trisquel igen és Fedora 0.2%-on áll, nevetséges. (Nyilván annyi igazság van benne, hogy Ubuntu a legnépszerűbb distro, főleg, ha Mint-et is ide számolják és Debian stable jelenléte is elég erőteljes, de minden más vicc. Persze az tény, hogy elég nehezen mérhető a dolog.