SG.hu

A hadviselés jövőjét a mesterséges intelligencia alakítja

Az idei RSA konferencia egyik beszédét meglepő módon az amerikai hadsereg nyugalmazott tábornoka tartotta.

A hadviselés jövője a mesterséges intelligencia által lehetővé tett autonóm rendszereké, és ezeket a háborúkat az űrben és a kibertérben fogják megnyerni és elveszíteni - vélte Richard Clarke nyugalmazott amerikai hadseregtábornok. "Egy ember akár 20 repülőgépet is irányíthat" - mondta Clarke az RSA konferencián tartott előadásában. Clarke tavaly az amerikai különleges műveleti parancsnokság vezetőjeként vonult nyugdíjba. "El kell gondolkodnunk azon, hogyan fogunk harcolni MI-rajokkal, autonóm hajókkal és repülőgépekkel, és hogyan fogunk kis, szétszórt rendszereket alkalmazni a hadviselés széles körében."

Kiemelte, hogy a technológia megváltoztatta a harcteret, és ezeket az új eszközöket nagyon gyorsan a katonák kezébe kell adni, hogy az amerikai hadsereg megőrizze erejét és elsőbbségét. Miközben az USA a 9/11 utáni terrorizmus elleni küzdelemre összpontosított, más globális nagyhatalmak a fegyvereiket fejlesztették, hogy felvegyék a versenyt Amerikával - figyelmeztetett Clarke. "Kína ellopta a kutatásainkat és fejlesztéseinket, és bizonyos esetekben - például a hiperszonikus technikák terén - már meg is előzött minket".

A szárazföldi, légi és tengeri csaták mellett a modern hadviselés az űrben és a kibertérben is zajlik, ahogyan azt a világ az ukrajnai orosz invázió során is láthatta. "Nem lesz még egy megnyert nagyobb háború anélkül, hogy ne lennének kiber- és űrháborús összetevői" - mondta Clarke, rámutatva a háború során a kereskedelmi műholdas szolgáltatások használatára. Ezek a kereskedelmi cégek gyorsabban tudnak nem titkosított műholdképeket szolgáltatni, mint a kormány által fellőtt kémműholdak Irakban és Afganisztánban.

Természetesen a műholdak a kibertámadásoknak is kiemelt célpontjai, mert mindkét félnek segíthetnek a rakéták és lövedékek hatékonyabb és pontosabb célzásában. "Gondoljunk csak bele: hogyan öltek meg az ukránok majdnem egy tucat orosz tábornokot? Ők a parancsnokságokon dolgoznak, de a műholdfelvételek lehetővé teszik az ukrán erők számára, hogy megsemmisítsék az orosz vezetési központokat" - tette hozzá. A mesterséges intelligencia alkalmazása a jövőbeli háborúkban mindenféle pusztító támadást lehetővé tesz: autonóm repülőgépek dobhatnak bombákat a városokra, vagy automatizált rosszindulatú szoftverek kapcsolhatják le az energiahálózatokat a tél közepén. De a hadseregnek és a civil társadalomnak azt is figyelembe kell vennie, hogy az ellenség hogyan használhatja a mesterséges intelligenciát dezinformációs kampányok és a deepfake anyagok létrehozására. Az érem másik oldala a technológia felhasználása az igazság érdekében: "Hogyan fogjuk érzékelni, hogy mi igaz és mi nem igaz?" - mondta Clarke. "Már láthatjuk ennek a kezdeteit, amikor az ellenfeleink megpróbálják megosztani az országunkat a közösségi média segítségével. Gondoljunk csak bele, milyen mély hamisítványok lehetnek a jövőben".

"Az USA-nak szüksége van az igazságot feltáró technológiára, hogy a mélyhamisítványokat elválassza a valós videóktól és hangtól, és ezt el kell juttatnunk szövetségeseinkhez, sőt, még ellenségeinkhez is - vélekedett Clarke. "Hogyan fogjuk megosztani az információkat és hogyan fogjuk megjelölni a deepfake anyagokat?" - tette fel a költői kérdést.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #2
    "Ennek a realitása elég limitált."

    Az USA energetikai rendszerei fent vannak a neten es sajnos minimalis vedelem mellett. Ott tenyleg megesett mar, hogy nehany gyerek veletlenul vagy reszben szandekosan lekapcsolt egesz allamokat. Az igaz, hogy csak rovid idore, mert azert egy aramszunet mindenkinek feltunik. Ezek a szoftverek persze nem MI-k hanem script kiddie-k altal futtatot rendszerfeltoro script-ek, amik a szakertoi rendszerek egy nagyon primitiv formaja.

    Az meg tipikus, hogy az amerikai kormanyzat jelenleg egyszerre fel az autonom robot rajoktol, a netes hackerektol meg attol, hogy a lakossag manipulalasa atkerul a jelenlegi amerikai kormanyzat mogott allo csoportoktol mas, esetleg veluk ellenseges csoportok kezebe. Mindharom jogos, de teljes eltero technologiakrol van szo teljesen eltero helyzetekben. Gyakorlatilag mostanra a kulso ellensegek mellett legalabb annyira felnek a belso ellensegtol, azaz a sajat lakossaguktol. Raadasul a lakossag eseten nem nagyon tudjak jelenleg megmondani, hogy ki az ellenseg es ki nem az. A jobboldaliak ugyan konnyen detektalhatoak, de egy tiktokon radikalizalodott tizeneves lehet, hogy egyik nap meg a kormanyzat mellett fosztogat az utcan, masnap pedig mar kinai biztatasra a kormany ellen harcol a kritikus infrastruktura kiiktatasaval.
  • Gabbbbbbbbbbbb #1
    Van a cikkben hülyeség. " rosszindulatú szoftverek kapcsolhatják le az energiahálózatokat a tél közepén." Ennek a realitása elég limitált.

    Egyébként igen, vadászpilóták reflexei sem határtalanok. Jelenlegi "buta" gépi tanulásra épülő automata tüzelő és harc közbeni navigálórendszerrel is előnyre lehet szert tenni, ez számomra teljesen nyilvánvalónak tűnik.
    Szóval egy pilóta (aki nem feltétlen a fülkében ül) elvezeti a gépet, vagy egy rajt a célterületre és bekapcsolja a Godmode-ot.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2023.04.29. 09:27:57